'Babayiğit' yerli traktör üretimine başladı!

Gelişen Türkiye hedeflerinin en başından gelen yerlileşme hareketine Anadolu Grubu'ndan da destek geldi. İtalyan traktör üreticisi Argo Tractors tarafından 2017 yılında kurulan Anadolu Landini, Globe serisi traktörlerin yerli üretimine başladı. Anadolu Grubu aynı zamanda yerli oto üretiminde bulunan 'Babayiğit'lerden

'Babayiğit' yerli traktör üretimine başladı!
'Babayiğit' yerli traktör üretimine başladı!
GİRİŞ 13.04.2018 15:53 GÜNCELLEME 13.04.2018 15:53
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Anadolu Grubu’nun otomotiv alanında yerli üretim odaklı çalışmaları traktörle hız kazandı. Grup şirketlerinden Anadolu Motor ve İtalyan Argo Tractors’ün 2017 yılında yüzde 50-50 ortaklıkla kurduğu Anadolu Landini, Kocaeli Şekerpınar’daki tesislerinde yerli traktör üretimine başladı. 

Anadolu Landini’nin yerli traktör üretimiyle ilgili düzenlenen tören, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katılımıyla gerçekleştirildi. 

 

 

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, törende yaptığı konuşmada, grup olarak otomotiv alanında yerli üretime odaklandıklarını belirterek, “Anadolu Grubu’nun 68 yıllık deneyimini İtalyan ortağımızın traktör tasarımı ve üretimi konusundaki 134 yıllık uzmanlığıyla birleştirerek, Türkiye’de yatırım yapmaktan, ülkemizin tarım, ihracat ve istihdamına katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Türkiye’ye önemli bir yabancı yatırımı çekmiş olmanın kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Özilhan, şunları kaydetti: 

“Anadolu Landini çatısı altında başlayan traktör üretiminde yerlilik oranını, 2019 yılının sonuna kadar yüzde 85’e, uzun vadede bazı modellerde de yüzde 100’e çıkarmak gibi önemli ve iddialı hedeflerimiz var. Böylece otomotiv yan sanayisi için de önemli bir kapasite fırsatı oluşacak. 2019 yılında ek yatırımla traktörlerimizin şanzımanını da kendimiz üretmeyi planlıyoruz.”

Özilhan, dünyada yalnızca Türkiye’de üretilecek olan Globe serisini yurt dışı pazarlara da satarak önemli bir ihracat geliri elde etmeyi planladıklarını belirterek, “Dolayısıyla Anadolu Landini ile ek istihdam yaratmanın yanı sıra ülkemizin ihracat gelirlerine de pozitif katkıda bulunacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

 "Bu yatırım Argo Tractors için stratejik bir öneme sahip"

Argo Tractors Başkanı Valerio Morra ise Türkiye’nin tarım üretimi konusunda Avrupa’da birinci sırada yer aldığını belirterek, bu yatırımın kendileri açısından stratejik bir önemi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, üretim bazlı yatırımlarında İtalya’dan sonra ikinci ülke olduğuna dikkati çeken Morra, bu kararda 2012 yılından itibaren Anadolu Grubu ile sürdürdükleri başarılı çalışmaların da etkili olduğunu ifade etti.

Morra, “50-75 beygir arası 3 silindire sahip 4 modelden oluşan Landini Globe serisi dünyada sadece Anadolu Landini’nin Şekerpınar’daki tesislerinde üretilecek. Türkiye toprak şartlarına özel tasarlanan modelin dünya pazarlarında da beğeni ile karşılanacağına ve yüksek talep göreceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Valerio Morra, Türkiye'nin Landini açısından dış pazarlarda başrol üstleneceğine ve bu girişimin büyüme adına mükemmel fırsatlar sunacağına inandığını dile getirdi.

"Satışını hedeflediğimiz traktörlerin yüzde 40'ı Globe serisi olacak"

Anadolu Landini Genel Müdürü Hayati Kösoğlu ise Landini Globe serisinin yüksek yerlilik oranı ile üretileceği bilgisini vererek, “Ülkemizin iklim ve toprak koşullarına uygun olarak tasarlanan Globe serisi traktörler, çiftçimizin performansı yüksek güçlü ve kaliteli traktörlere daha uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlayacak." dedi.

Bu yıl satışını hedefledikleri traktörlerin yaklaşık yüzde 40’ının Globe serisi olacağını aktaran Kösoğlu, bu yılın sonuna kadar portföylerinde yer alan diğer Landini serilerinden Rex, Powerfarm ve 5H’yi de yerlileştirme çalışmalarına başlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Kösoğlu, "Ortağımız Argo Tractors’ün tarımdaki köklü geçmişi ve tecrübesi, çiftçilerimizin Landini traktörlerden yüksek memnuniyeti iddiamızı destekleyen en önemli unsurlar." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • MÜSLÜMAN TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah helal
  Cevapla
 • eci 2 yıl önce Şikayet Et
  olumsuz yorum yapanlar..siizin zihniyetinizdekiler bu zamana kadar engel oldu bunları yapmaya...sizin fikriniz fakirdi..şimdi anca anca türkiye üretebiliyor..gocunun
  Cevapla
 • kurt 2 yıl önce Şikayet Et
  80 milyonluk bir ulke kendi traktorunu,bicerdoverini,zirai ilacini ve tohumunu uretemiyorsa fakir fukara dir.
  Cevapla
 • Yerli & milli 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerlilik le milliliği karıştırmayın
  Cevapla
 • aspnetturkiye.com 2 yıl önce Şikayet Et
  68 senedir türkiyede ticaret yapıyorsun ama yeni aklına gelmiş 100% yerli traktör yapmak
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  İtalyanlarla ortak, %100 yerli olduğunu sanmıyorum. Kaporta falan filan yerlidir. Daha Lisansı bie ait olan bir dizel motor üreticimiz yok, hatta motor üreticimiz yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle