Emekli intibakı AİHM'de

AYM, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan yaklaşık 5 milyon kişinin ‘eşit zam’ talebini reddetmişti. Bu kararın ardından Türkiye Emekliler Derneği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Emekli intibakı AİHM'de
Emekli intibakı AİHM'de
GİRİŞ 13.04.2018 10:08 GÜNCELLEME 13.04.2018 10:10
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yönelik yapılan intibak düzenlemesi, 2000'den sonra emekli olanları da umutlandırmıştı. Ombudsmana taşınan ve haklı bulunan intibak talebi, önce idare mahkemelerine, ardından da Yargıtay'a taşınmış ancak yargı vizesi alamamıştı. Son adres ise Anayasa Mahkemesi olmuştu. Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için kararını verdi.

İNTİBAK İÇİN YARGI YOLU KAPANDI

Mahkeme, “Anayasa'nın 148'inci maddesinin dördüncü fıkrasında, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlara ilişkin şikâyetlerin, bireysel başvuruda incelenemeyeceği belirtilmiştir” diyerek intibak başvurusunu kabul etmedi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), intibak için yargı mücadelesinin sürdürüleceğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru için hazırlıkların başladığını duyurmuştu. Derneğin hukuk danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulunduklarını aktardı.

TBMM’Yİ İŞARET ETTİ

2008 yılı sonrasında bazı kanunlarda yapılan değişiklikleri hatırlatan Yazıcıoğlu maaşların daha da azaldığını söyledi. Yazıcıoğlu, “Kamu Denetçiliği Kurumu ve bilirkişi raporları intibakın yapılmasını öngörmesine karşın, Anayasa Mahkemesi bu konuda kendisini yetkili görmemiş, sorunun çözümü olarak TBMM’yi işaret etmiştir. Bu durumda, yeni bir intibak kanununun çıkması için hükümete bir nevi yol gösterilmiştir. Hukuksal olarak iç hukuk yolları tüketildiğinden, AİHM’e başvurduk”dedi.

5 MİLYONU İLGİLENDİREN İNTİBAK KARARI

İlk intibaktan yaklaşık 2 milyon SSK'lı yararlandı. Maaşlarda 50 ile 355 lira arasında artış yaşandı. Yeni intibak hayata geçerse, yaklaşık 5 milyon kişinin yararlanacağı belirtiliyor. Zam oranının da ilk intibaktaki gibi 355 liraya varan tutarda olması bekleniyor.

EMEKLİLERDE EŞİTLİK SAĞLANACAK

2000 yılından önce emekli olan SSK'lılara intibak yasası çıkarılmış ve 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. Güneş'teki habere göre, hatta yapılan bazı hatalar dolayısıyla maaşı eksik bağlandığı tespit edilen 2 bin 500 kadar emeklimize 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler de yapıldı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş bu haktan yararlanırken 1 Ocak 2000'de yani bir gün sonra emekli olan ise yararlanamadı.

İntibak için ne yapılmalı?

Maaş hesaplamalarında ve Aylık Bağlanma Oranları'ndaki farklılıkların giderilmesi dışında emeklilerin beklediği bazı intibak konuları da bulunuyor. SGK çatısı altında birleşmesine rağmen kurumlara göre hala farklı uygulamalar yapılıyor. Bunlar da şöyle sıralanabilir: Bağ-Kur ve SSK arasındaki prim farkının giderilmesi. Bağ-Kur'lular 9 bin gün prim öderken SSK'lılar yıla göre 5 bin ile 5 bin 900 günle hatta 3 bin 600 günle bile emekli olabiliyor. Tüm emeklilerin toplu sözleşmeyle zamlarının belirleneceği bir sistem kurulmalı. Böylece emeklilere eşit zam imkanı gelecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  2000 yılından once emekli ıntıbak alıyor 2000 yılından sonraki ıntıbak alamıyor ozaman Adama sormazlarmı Nerede adalet SGK askerî ucrettenden yattığı ıcın fazla pırımmasıdusuruyor
  Cevapla
 • Adalet yeni emeklı 2 yıl önce Şikayet Et
  935 tl aylık taban maas soylencek başka birsey yok SGK askerî ucretten yatıyor her yıl pırımmasıdusuruyor adamasormazlarmı hic ozaman SGK siz calismak daha iyi vesselam ıntıbak desen haber yok eski emekli ile yeni emekli arasında adaletsizlik var yeni emekli olan kesim in maas cok dusuk bağlanıyor 2008 sonrakı her yıl emeklı aylık Baglama oranı dusuyor meclis bunu dikkate alsın milletvekilleri artık bizim sesimizi duysun duymaskarsa kendileri bilir secim var
  Cevapla
 • Emeklı 2 yıl önce Şikayet Et
  Yeni emekli olanlar cok kotu durumda 935 tl aylık taban maas olacak gibi degil SGK askerî ucretten yatıyor her yıl pırımmasıdusuruyor
  Cevapla