Hükümetten müjde! Vatandaş para ödemeyecek

4 ildeki pilot uygulamayla devlet hastanesinin aciline başvurmayıp önce aile hekimliğinin aciline başvuran vatandaşlara, bir sonraki gün özel hastane polikliniğinde katkı payı yok.

Hükümetten müjde! Vatandaş para ödemeyecek
Hükümetten müjde! Vatandaş para ödemeyecek
GİRİŞ 09.04.2018 06:06 GÜNCELLEME 09.04.2018 11:09
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Devlet hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için bir dizi tedbir geliştiren Sağlık Bakanlığı, aile hekimliklerine başvuruların artması için “muayene” teşviki getiriyor.

Devlet hastanelerinin acillerine başvurmayıp önce aile hekimliklerinin acil servisine başvuran vatandaşlar, bir sonraki gün özel hastanelerdeki poliklinik muayenelerine katkı payı ödemeyecek. Pilot uygulama Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul’da bu yıl başlatılacak.

 

 

Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinde radikal bir adım daha atıyor. Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için bir dizi tedbiri uygulamaya sokmuştu.

Bu kapsamda aile hekimlikleri de 2019’dan itibaren bünyelerinde oluşturulacak mini acil servislerinde gece 23.00’e kadar acil hasta muayenesi yapacak. Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinde 1. basamak olarak derecelendirdiği aile hekimliklerine başvuruların artması için yeni bir teşviki hizmete sokacak.

KAYITTA GÖZÜKECEK

Eğer acil hastaları, ikinci basamak olarak derecelendirilen devlet hastanelerinin acil servislerine başvurmayıp önce aile hekimliklerindeki acil servislere başvururlarsa, bir sonraki gün özel hastanelerdeki poliklinik muayenelerine katkı payı ödemeyecek. Yani özel hastanelerin muayeneden aldıkları yüzlerce TL’lik katkı payı dönemi tarihe karışacak. Vatandaş, kabarık faturalarla yüz yüze kalmazken devlet hastanelerinin iş yükünün önemli kısmı da özel hastanelere kaymış olacak. Uygulama devlet hastanelerinin poliklinik muayeneleri için de geçerli olacak.

Önce aile hekimliğinin aciline başvurduğu kayıtlarda görünen hastalar bir sonraki gün devlet hastanelerinin poliklinik servislerine katkı payı ödemeyecek.

SENEYE HEDEF TÜM TÜRKİYE

Düzenleme devlet hastanelerinin acil servislerine de nefes aldıracak. Basit tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilecek hastalıklar aile hekimliklerinin acil ünitelerinde iyileştirilirken, aile hekimleri gerekli görürlerse poliklinik tavsiyesinde bulunacak. Bu sayede aile hekimliklerine görünmeden devlet hastanesi polikliniklerine başvuruların sayısında ciddi azalma gerçekleşecek. Bu sayede hem devlet hastanelerinin acil servisleri hem de poliklinik muayenelerinde doktor başına düşen hasta sayısı önemli ölçüde düşecek. Pilot uygulama Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul’da bu yıl başlatılacak. Başarılı olunması halinde 2019’da tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 54
 • sahıl305 4 yıl önce Şikayet Et
  valla ben ıkı önce gıttım tansıyon habı yazdırmak ıstedım acıle 50 tl hesap cıkıyor dedıler bende vazgectım ozel hastanede
  Cevapla
 • kimsesiz yaşar 4 yıl önce Şikayet Et
  özel hastanede sadece muayene ücretsiz. oraya girince bir muayene edip bırakalım demiyorlar, her türlü tahlil, iğne, serum ve filmi yapıştırıyorlar. bu durum varlıklı insan için kötü olmayabilir belki ama garibana sorun birde.
  Cevapla
 • zafer gülten 4 yıl önce Şikayet Et
  milletin ferdi,randevunu alıyorsun,istediğin hastanede muayene olyorsun diye yazmışsın,ama bazı ünitelerde randevuyu 3-4 hafta sonrasına veriyorlar. hele devlet hastanesinde ameliyat olmaya kalk, aylar sonraya gün veriyorlar. benim başıma geldi,kulağımda iltihap vardı,kulak burun boğaz randevuları çok anca 3-4 hafta sonraydı,acil ilaç bile yazmadı,özele gittim,kulak ameliyatınıda acil olduğu için özelde olmak zorunda kaldım.
  Cevapla
 • işçi. 4 yıl önce Şikayet Et
  özel hastanelerin fark soygununa son verilsin,fark isteyenin anlaşması fesih edilsin.
  Cevapla
 • Uğur Parmaksız 4 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel kutluyorum emeği geçenlere ancak bir de aile hekimliği için kadrolu hasta statüsüne geçebilsek. Ateşler içinde yanan ve bayılmak üzere olan eşimi siz burada kadrolu hasta değilsiniz diye geri çevirdiler,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle