Onay vermezseniz silinecek! Bugün son gün

Kullanıcı verilerini işleyen ve tutan tüm işletmeler için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, uyum süreci doluyor. Birçok firma ve şirket vatandaşlara SMS ile gönderdikleri Kişisel Verilerin Koruma Kanunu (KVKK) açıklamaları merak uyandırdı.

Onay vermezseniz silinecek! Bugün son gün
Onay vermezseniz silinecek! Bugün son gün
GİRİŞ 07.04.2018 09:29 GÜNCELLEME 07.04.2018 09:54
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması (KVK) Kanunu'nda uyum süreci bugün itibariyle doluyor.  İşletmelerin de 7 Nisan itibariyle süreci tamamlaması gerekiyor. 

SMS YAĞMURUNA TUTTULAR

Türkiye'de kişisel verilerin korunması için işletmelere tanınan iki yıllık süre sonunda işletmeler mesajla onay istiyor. 7 Nisan 2016 tarihinden önce işlenmiş olan kişisel verileri kanuna uyumlu hale getirmeye çalışan işletmeler, son gün telaşına girerek çoğu perakende, mağazacılık, giyim, akaryakıt, ulaşım gibi sektörlerden doğrudan müşteri bilgisi tutan firmalar, kullanıcılarını SMS yağmuruna tuttu.

 

Üyelik sözleşme ve koşullarını yenileyen işletmeler, müşteri ve üyelerinden yasal izinleri alabilmek için SMS ile onay linkleri gönderiyor. Linklerde yeni üyelik sözleşmeleri ve bunun "kabul" edilebildiği onay seçenekleri yer alıyor. Kullanıcılar buna olumlu cevap vermezse, işletmenin müşterisine ait verileri silmesi ve üyeliğini/ aboneliğini sonlandırması gerekiyor. Bu durumda üyelik sona erdirildiği için kullanıcının sepeti, puanları vs. siliniyor.

1 MİLYON TL'LİK CEZA

2016 yılında yürürlüğe giren KVK Kanunu kapsamında, kişisel verilerin elde edilmesi sırasında ilgili kişilere karşı aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında 5 bin TL ile 100 bin TL arasında idari para cezası uygulanacak. KVK Kanunu kapsamında kişisel verileri tutan ve işleyen işletmelere yükümlülüklerine uymamaları durumunda uygulanacak olan idari para cezaları 1 milyon TL'ye kadar çıkıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Telefon
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • hukuk uzmanı 2 yıl önce Şikayet Et
  SMS İLE ONAYIN HİÇ BİR KANUNİ GEÇERLİLİGİ YOK...KANUNDA SMS İLE ALINAN ONAYLAR GECERLİDİR DİYE BİR KANUN YOK herkes bilsin(devletin idarecileri ve yöneticileride)
  Cevapla
 • alican 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence saçma hiç bir halt olmaz bu kanunla..Hele bir tv platformu kanalı varki defalarca reddettik adamlar gene gönderiyorlar.Artık onay yada red seçeneğide sunmamaya başladılar.Engelleme şansımızda yok..Cep numaralarımız para karşılığı reklam şirketlerine resmen satılıyor..Hizmet sağlayıcı operatörlerin canı yanmazsa bu işin önü alınamaz bence..
  Cevapla
 • Gebzeli 2 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar onay vermezseniz silinecek zaten
  Cevapla
 • engincan 2 yıl önce Şikayet Et
  belediye herkese dagıtmış telefon numaralarını. kim vermiş onların peşine düşün hele.
  Cevapla
 • metin 2 yıl önce Şikayet Et
  linklerde üyelik iptaliyle ilgili bölüm yok...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle