Saatini kurmayı unuttu diye tazminatsız kovuldu!

Bir iş yerinde çalışan bekçi görevi olan saati kurmayı unutunca tazminatsız işten çıkarıldı. İşe iade davası açan bekçi mahkemeden de olumsuz kararla döndü. Ancak Yargıtay cezayı yüksek buldu...

Saatini kurmayı unuttu diye tazminatsız kovuldu!
Saatini kurmayı unuttu diye tazminatsız kovuldu!
GİRİŞ 01.04.2018 16:49 GÜNCELLEME 01.04.2018 16:56
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Uzun süredir bir şirkette bekçilik yapan çalışan, görevi gereği saati kurması gerekmesine rağmen, unutkan bekçi bu görevini ihmal edip gecikmeli kurunca işveren önce kendisine 1 yevmiye ücret kesimi cezası verdi. Ancak şaşkın bekçi, 1 gün boyunca saati kurmayı tamamen unutunca bir de bir gün işyerine de gecikince işveren bekçiyi tazminatsız işten çıkardı.

MAHKEME İŞVERENİ HAKLI BULDU

 

 

İşten çıkarılan işçi işe iade davası açtı.Ancak Yerel Mahkeme işvereni haklı bularak, işe iade talebini reddetti.

YARGITAY CEZAYI AĞIR BULDU

Kararı temyiz eden bekçiye sevindirici haber Yargıtay 9. Hukuk Dairesinden geldi.

Yargıtay, şaşkın bekçinin işe yalnızca 1 gün geç gelmesine hoşgörüyle yaklaşarak, birkaç kez de 3-5 dakika saati geç kuran işçinin işten tazminatsız çıkarılmasını haksız buldu.

SGK Rehberi'nin haberine göre, işçinin davranışı ile verilen ceza arasında bir oranın bulunması gerektiğine dikkat çeken Yüksek Mahkeme kararında, bu ilkeden hareketle işyerinde bekçi olarak çalışırken üç-beş dakika gecikme ile saati kurduğu gerekçesiyle iş akdinin feshi yoluna gidilmesi ağır bir ceza niteliği taşıyacağı için ihbar ve kıdem tazminatlarına hükmedilmesi gerekir" ifadesini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Sivaslı 2 yıl önce Şikayet Et
  Fethi, insanlık hali konuyu görmüş gibi anlatiyon,sendemi orada çalışıyon
  Cevapla
 • fethi 2 yıl önce Şikayet Et
  saati kurmayı unutmamı yoksa uyumamı düzenli saati kurması gerek bekçi uyuyor o zaman gidip saati vaktinde kurmuyor buda onun görevinde uyuduğunu gösteriyor
  Cevapla
 • fikret 2 yıl önce Şikayet Et
  aga kardeş buradaki saat evdeki değil nöbet-kontrol kurma saati.
  Cevapla
 • Aga 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru diyorsun hocam(!) hiçbirimiz işe geç kalmadık, uyuyakalmadık, trafikte kalıp mesaiyi kaçırmadık dimi. Olduya adam bilerek uyuyakaldı. Bu eylem sürekli değilse cezası bu kadar olamaz. Ama sürekli ise konu ayrı. İşverenlerimiz çok dürüstler hiç hata yapmıyorlar ya çalışanının da hatasına tahammül edemiyorlar.
  Cevapla