Yıldırım'dan müjde! 7.5 milyar liraya çıkarıldı

Başbakan Binali Yıldırım Nefes Kredisi Projesi'nin tanıtımında "Dünyanın en fazla büyüyen ülkesiyiz, altını çize çize söylüyorum. Türkiye, 2017'de dünyanın en fazla büyüyen ülkesi oldu. Kendi rekorumuzu kırıyoruz" dedi ve 2. Nefes Kredisi için müjdeyi verdi.

GİRİŞ 31.03.2018 12:36 GÜNCELLEME 31.03.2018 14:21
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Başbakan Yıldırım, "Kredi hacmini 7,5 milyona çıkarıyoruz. Vadesi 12 ay olacak. 6 ay ödemesiz. İşletmelerimiz pazartesi gününden itibaren Nefes kredi başvurularını yapıp kredilerini alabilirler" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmalarından satır başları;

 

 

İstihdamın da üretimin de yükü KOBİ'lerin üzerinde. Yatırımların yarısından fazlasını KOBİ'ler yapıyor.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için ne yapsak azdır. Fazlasıyla hak ediyorlar.

Nefes Kredisi için milyar TL'lik bir hacim planlandı. 

12 AY VADELİ, 6 AY ERTELEMELİ NEFES KREDİSİ

Aylık 0,99 faiz. Bu bir başlangıç. Bu özel şartlarda verilen krediyle bankalarımız diyor ki, "Biz öncülük ediyoruz" diyorlar.

Müjdeyi veriyorum. Kredi hacmini 7,5 milyona çıkarıyoruz. Vadesi 12 ay olacak. 6 ay ödemesiz. 6 ay ödemesiz derken, faizini ödeyeceksiniz. Ana para ödeme 6 ay sonra başlayacak. Türkiye'de kredi dönüşündeki sıkıntı yüzde 2,9; burada binde bir. Yani hiç batak yok. Sağlam para çünkü KOBİ'ler sağlam. KOBİ'ler sözüne sadık işletmelerdir.

200 bin lira kredi kullanılabilecek. Faiz oranı cari günlük uygulanan faizin önemli ölçüde altında. Yarıya yakın bir iyileştirme var. Bu da işletmelerimiz açısından büyük bir imkan.

EKONOMİYE 243 MİLYAR LİRA GİRDİ

Geçen sene bu büyüme oldu da nasıl oldu? 7,4 büyüme sağladık da durup dururken piyango vurmadı. 2017 başında birçok tedbir aldık. KGF sistemini devreye soktuk. Yani Hazine alınan kredilerin bir kısmına garanti veriyor ve bu şekilde 221 milyar 400 bin ayrı kalemde 221 milyar KGF marifetiyle kredi kullanılmış. İşletmeler büyüme planlarını ayarladı. TOBB'un yarıdan fazlasına kredi sağlamışız. Destek vermişiz. Parasal olarak KOBİ'leri dahil ettiğimizde 250 milyara yakın kredi vermişiz. Ekonomiye 250 milyarın girmesi çarkların daha fazla dönmesi, üretimin artması demek. Daha çok vatandaşımızın iş bulması demek.

PAZARTESİ'DEN İTİBAREN NEFES KREDİSİ KULLANILABİLİR

Cazibe merkezleri programının uygulamasını başlatacağız yakında. Nefes kredisinin bugün bu noktaya gelmesinde 8 kuruluşumuzun emeği oldu. Bugün bunu esnaflarımızla, işletmelerimizle paylaşıyoruz. İşletmelerimiz Pazartesi'den itibaren gidip başvurularını yapabilir ve kredilerini alabilir. Hayırlı uğurlu olsun. Değerli banka genel müdürleri KGF burada devrede. Vatandaşın öz kaynağı da var. Teminatlarda ölçülü olalım. 1'e 2 teminat alma yoluna gitmeyelim. Eksiğiniz varsa onu da alın. Fazla teminat, sizin için cazip değil. Önemli olan yaşatmayı esas almaktır. Yaşatacaksınız. Yaşatırsanız siz de yaşarsınız. Yarın bir gün riske girince siz de zincirleme aynı şekilde olursunuz. Teminatlarda makul ölçüler içinde kalmalıyız.

İlk defa Türkiye'de hayata geçiriyoruz. Su da doğum. Ödemişte hayata geçiyor. 300 yataklı çoğu tek yataklı güzel modern bir hastaneyi Ödemiş'e kazandırıyoruz. İzmir'e söz verdiğimiz gibi 20 Nisan'da izmir'de Alaçatı Havaalanı ihalesini yapıyoruz. 

Ekonomi iyi gitmiyor diyenlere selam olsun. İzmir en hızlı büyüyen ikinci metropol şehir. Artık izmir çalışıyor, üretiyor, istihdam sağlıyor. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 71
 • İntihal mi??? 2 yıl önce Şikayet Et
  Faizsiz kredi kullanmak isteyen üreticiye çözüm olacak ve ekonomiyi canlandıracak bir öneri geliştirdim. Devlet faizsiz kredi isteyene bu krediyi aldığı şekilde ürettiği ürünü satma şartı koysun. Taksitli satsa da faiz almasın. İş yerleri üretemediği için kapanmasın, işsizlik artmasın, ekonomi canlansın!!!
  Cevapla
 • Gercek bu 2 yıl önce Şikayet Et
  Hurda arac OTV indirimi konusunda da mujde istiyoruz.Kanun cikti ama uygulanması konusunda talimat yaynlanmadigindan otomobil bayileri ,vatandaslar eli kolu bağlı bekliyor.
  Cevapla
 • Mali 2 yıl önce Şikayet Et
  Ticaret ve ceza kanunları çok ağır şekilde acilen güncellensin hırsız ve tokatçılar esnafı kobiyi hepsini batıracak ,BORÇ PARA DEĞİL TAHSİL EDEMEDİĞİMİZ PARALARI İSTİYORUZ
  Cevapla
 • Durmak yok 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah hepşnizden razı olsun
  Cevapla
 • Tepki 2 yıl önce Şikayet Et
  Altını çize çize söylüyorum büyüyen yegane şey devletimiz,bundan dolayı İftihar ediyorum ama İş vatandaşa gelince aynı şeyleri söylemek mümkün değil!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle