Şaka gibi: Şikayet etti başına gelmeyen kalmadı

Türkiye'de bitkisel zayıflama ürünü imal eden HHS firması, kendi ürünlerinin sahtesini satanları şikayet edince başına gelmeyen kalmadı.

Şaka gibi: Şikayet etti başına gelmeyen kalmadı
Şaka gibi: Şikayet etti başına gelmeyen kalmadı
GİRİŞ 31.03.2018 11:32 GÜNCELLEME 31.03.2018 11:41
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Her biri on binlerce liralık 5 cezanın şokunu yaşayan firma yetkilileri, ceza yazıldıktan sonra bir de savcılığa verildiklerini öğrenince neye uğradıklarını şaşırdı.

Sadece eczanelere sattığı bitkisel ürünlerinin sahtesini satanlara karşı savaş açan HHS firması, internet üzerinden satış yapan bu sahtekarları "Alo Gıda" hattına şikayet etti. Ettiği şikayetten sonra telefonuna "şikayetiniz oluşturulmuştur" diye mesaj geldi. Firma sahibi sahtekarları şikayet etmenin mutluluğunu yaşarken, firmaya ardı ardına 5 defa her biri on binlerce lira meblağında 5 ceza geldi.

 

 

CEZAYI GÖRÜNCE ŞAŞIRDILAR

Ürünlerinin sahtesini şikayet ettiklerinden dolayı kendilerine ceza gelen firma neye uğradığını şaşırdı. Bu da yetmedi firma savcılığa sevk edildi.Firmanın başına sahtekarlardan dolayı gelmeyen kalmadı.

FX15 İSİMLİ ÜRÜNDEN KİMYASAL MADDE ÇIKTI

Konuyla ilgili açıklama yapan firma sahibi Hasan Hüseyin Sarı, 'Bir gün iş yerimize İl Tarım Müdürlüğünden denetleme memurları geldi. Prolayf FX15 isimli bir ürünün içeriğinde bir kimyasal madde çıktığını söylediler. Biz de bu ürünün bize ait olmadığını, 2006 yılından itibaren de bu ürünü üretmediğimizi ve piyasaya sürmediğimizi, piyasada bulunan ürünlerin tamamının sahte olduğunu kendilerine ilettik.

TUTANAK TUTULDU

Tutanak tuttular. Aradan bir müddet sonra aynı ürünle ilgili aldıkları analiz sonuçlarına itiraz edip etmediğimizi sordular. Bizler de bu ürünlerin bize ait olmadığını, bize ait olmayan ürünlerin içeriği hakkında bir bilgimiz olmadığını, dolayısıyla itiraz etmemizin söz konusu olmadığını, bu ürünü nereden temin ettilerse yasal işlemleri onlar hakkında yapmaları gerektiğini ifade ettik.

Gittiler ve bir müddet sonra denetleme memurları yeniden geldi. Bu kez söz konusu sahte ürünlerin bizim firmada olup olmadığıyla ilgili araştırma yaptılar ve ürünlere rastlanmadığı diğer hijyen konularında firmamızın yeterli olduğunu beyan eden bir rapor daha tuttular' dedi.

ÜRÜNLERİ TOPLATMA KARARI ÇIKTI

Sarı sözlerine şu şekilde devam etti; 'Bu kez bu ürünlerle ilgili toplatma kararı çıktı. Piyasadaki sahte ürünleri toplatın diye bize bir ihbar geldi. Bizim sahte ürünleri kolluk kuvvetimiz olmadığı için toplama imkanımız yok. Yapacağımız bir şey var, telefonu kaldırıp Alo Gıda hattına sahte ürün satan internet sitelerini tek tek şikayet etmek. Biz de bunları şikayet ettik. Ettiğimiz şikayetlerden sonra cep telefonumuza talebinizle ilgili başvurunuz oluşturulmuştur diye mesaj geldi. Biz görevimizi yapmış olmanın mutluluğu içinde yaşarken, bir müddet sonra bizim şikayet ettiğimiz sahte ürünlerden numuneler alınmış. Alınan numuneler analize gönderilmiş, analizde kimyasal ilaç etken maddesi çıkmış. Çıkan bu ilaç etken maddesinden dolayı kutunun üstünde bizim adımız yazdığı için bizim firmamıza para cezası yazmışlar.

ON BİNLERCE LİRALIK 5 CEZA

Bununla ilgili sulh ceza hakimliğine itiraz yolumuzun açık olduğu belirtilmiş. İtirazlarımızı yaptık. Bize 3 gün arayla her biri on binlerce liralık 5 ceza geldi. Bu cezalar bize gelince şoke olduk. Söz konusu sahte ürün satan firmaları ve internet sitelerini şikayet eden biziz, ettiğimiz her şikayetten bize ceza yazılıyor.Sadece ceza yazılmıyor, ceza yazıldıktan sonra bir de bizi savcılığa sevk ediyorlar. Bizim yaptığımız şikayetten dolayı bir de savcılığa gidiyoruz' dedi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Aziz Altıntaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Devlet sahteciliği kimler yapıyorsa araştırıp üzerlerine gitmeli gerçeğini ve kalitelisini üretenler cezalandırılmamalı sahtekarların üzerlerine kararlılıkla gidilir caydırıcı cezalar verilirse sahteciliğin önü kesilir
  Cevapla
 • hlt01 2 yıl önce Şikayet Et
  adam hangi biri için suç duyurusunda bulunacak yürüyün Allah aşkına. işi gücü bırakıp piyasada adını kullanan sahte firmaları mı takip edecek? saçma sapan akıl vermeyi bırakın sanki başımıza şirket yönetiyor bu akıl daneleri.. yorumculara bak akıl küpleri sizi
  Cevapla
 • hayali 2 yıl önce Şikayet Et
  marka ve üretim izninle üretim yapılıyor, sen sahte ürün üretiliyor diye şikayet hattına mı şikayette bulunuyorsun.onların görevi ürün sahtemi değilmi onu belirlemek halk sağlığını tehdit ediyorsa toplatır , cezasını keser. senin yapman gereken savcılığa suç duyurusunda bulunmak ve takibini yapmaktı. bu kişileri şikayet etmeyerek onlarla işbirliği yapmakla bile suçlanabilir. ne halleri varsa görsün diyemezdi. bu ürün için açılacak her dava başına kalır bu gidişle , hemen suç duyurusunda bulunması lazım
  Cevapla
 • Yangelyatosman 2 yıl önce Şikayet Et
  Piyasadan toplatmaz gerekli hukuki işlemleri yapmazsan haksız kazanç elde edenlerden zararının karşılanması için hukuki cezai adli işlemleri yapmaz başlatmazsan normaldir. Herşeyi devletin takip etmesi mümkün değildir sen üstüne düşeni yaptınmı ki!!!
  Cevapla
 • emekli 2 yıl önce Şikayet Et
  burası türkiye allah yardımcınız olsun
  Cevapla
 • yorumcu 2 yıl önce Şikayet Et
  Namusunla şerefinle para kazanmak zor iş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle