Bu halı Türkiye'yi uçuracak

Türkiye genelinde halı dokuma atölyeleri kuruluyor. Zeybekci, “Halı dokuyanın sigortasını devlet ödeyecek. En az 30 bin kişi dokuyacak. El halısı ihracatı 1 milyar dolar olacak” dedi.

Bu halı Türkiye'yi uçuracak
Bu halı Türkiye'yi uçuracak
GİRİŞ 26.03.2018 06:09 GÜNCELLEME 26.03.2018 10:15
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliğinde Türkiye’nin birçok yerinde halı dokuma atölyeleri kuracaklarını, bu kapsamda halı dokuyanların sigortasının ve stopajın devlet tarafından ödeneceğini belirterek, “Türkiye’de bu proje kapsamında en az 30 bin kardeşimiz halı dokuyacak. El dokuma halı ihracatımızı da 1 milyar dolara çıkaracağız” dedi.

Zeybekci, memleketi Denizli’nin Tavas ilçesindeki bir halı dokuma atölyesini ziyareti sırasında AA’ya konuştu.

 

 

Hükümet olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın liderliğinde geleneksel yöntemlerle halı dokuyanlara bir müjde  hazırlığında olduklarını bildiren Zeybekci, bu bağlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye’nin birçok yerinde atölye kuracaklarını kaydetti.

Zeybekci, “Bu atölyelerde halı dokuyacağız. Halı dokuyan kardeşlerimizin sigortasını ve stopajını devlet ödeyecek. Siz sadece  dokuyacaksınız. Halı ihracatçısı veya halının alıcısı ipliğini, desenini getirecek, dokutacak ve halısını alıp gidecek. Türkiye’de bu proje kapsamında en az 30 bin kardeşimize halı dokutacağız. İnşallah buradan ‘bismillah’ diyerek  başladık” diye konuştu.

Tekke Mahallesinde bulunan atölyenin yerine daha geniş, 100 kişinin çalışabileceği bir yer yapılmasının sözünü veren Zeybekci, şöyle devam etti:

“El dokuma halı ihracatımız milyar dolara yakındı. Bu rakam 50 - 100 milyon dolara geriledi. Tekrar inşallah bu ihracatımızı 1 milyar dolara çıkaracağız. Asıl hedefimiz Türk halısını kaybetmeyeceğiz. Hem Türk halısını, desenini, renklerini ve zanaatını tekrar canlandıracağız hem de insanlarımız kendi memleketinde doyacak, mutlu olacak. Biz de bir taşla iki kuş vurmuş olacağız ve buna yıllarca devam edeceğiz. Hakkari, Şırnak, Denizli ve Manisa’ya kadar halının zanaat olarak yapıldığı yerlerde inşallah bu projeyi hayata geçireceğiz.”

100 BİN TL’YE İPEK HALI VAR

Kurslarda 20 yıldır eğitim verdiğini, atölyenin 10 yıl önce kurulduğunu ve 2’si ipek 8 tezgahta 13 kursiyerle halı dokuduklarını anlatan atölye eğiticisi Filiz Canlı İnelli, şu bilgileri verdi:

“Yün ve ipek halı olarak 2 çeşit dokuma yapıyoruz. İpek halıların ebatına ve kalitesine göre dokuma süresi 1 yıldan 3 yıla kadar sürebiliyor. Yün halılar 3 ila 6 ay arasında sürüyor. İpek halıları 5 bin liradan başlayarak 100 bin liraya kadar  satışa çıkarıyoruz. Halılarımız dünyanın dört bir tarafına gidiyor. Yaklaşık olarak 30 ülkeye ihracat  gerçekleştiriyoruz.”

15 yaşında başladığı halı dokuma işini halen devam ettiren Hatice Allı ise ekmeğini dokumacılık işinden kazandığını, bu sayede 2 çocuğuna ve ailesine baktığı için mutlu olduğunu dile getirdi. Fatmana Türküstün ise 25 yıldır halı dokumacılığı yaptığını anlatarak, mesleğine olan bağlılığını, bu işi ölene kadar yapacağını belirterek vurguladı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Latif taraşlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru kişilerle temas önemli..liyakat desek..neresi için nasıl bir halı üretecek son.rakipler yol alıyor
  Cevapla
 • hakkı 2 yıl önce Şikayet Et
  bu bakanın işi gücü yok mu
  Cevapla
 • Şahinbey 2 yıl önce Şikayet Et
  Halıcılık bir sektördür diyor, ihracat diyor.Ne yaptığını hâlâ anlamadın mı?İş bu iş.
  Cevapla