Üyeler aldıkları bu mesajla şok oldu! Öldüler

Konya Karapınar’da kurulan Sütbank'ın gönderdiği mesaj üyelerini şok etti. Mesajda 533 hayvanın telef olduğu bu nedenle çiftlikte üretime geçici süre ile ara verildiği belirtildi.

Üyeler aldıkları bu mesajla şok oldu! Öldüler
Üyeler aldıkları bu mesajla şok oldu! Öldüler
GİRİŞ 25.03.2018 12:46 GÜNCELLEME 25.03.2018 15:47
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Konya Karapınar’da kurulu bir çiftliğe yüzlerce kişi para yatırdı. Sütbank adı verilen sistemle üyelerin parası ile aldıkları ineklerin süt parası ödeneceği vaat edildi. Bir yıl kadar önce temeli atılan sistemin, bir ay önce üyelere gönderilen mesajla çöktüğü anlaşıldı. Mesajda “… 533 adet hayvan ölmüştür. Bu sebeple çiftliğimizde üretim geçici süreyle durmuştur” denildi.

Şimdi üyeler, inekler için ödedikleri parayı kurtarmanın peşinde. Karapınar’da yaygın bir hal alan Sütbank sistemi en az 5-6 çiftlikte uygulanıyor. Söz konusu şirketlerden DKC Sütbank ve Hayvancılık şirketi de yüzlerce üyeden inek parası topladı. Toplanan paranın tutarı 20 milyon liraya yakın… Şirket, her bir inek başına aylık 180-200 lira ödemeyi vaat etti. Sözleşmeye göre üyelere ödemeler yılın 10 ayı yapılacaktı.

 

533 İNEK ÖLDÜ!

Bir yıl kadar önce temeli atılan sistemde ödemeler birkaç ay yapıldı. Ancak 16 Şubat’ta üyelere cep telefonları yolu ile bir SMS gönderildi. Mesajda 533 hayvanın telef olduğu bu nedenle çiftlikte üretime geçici süre ile ara verildiği belirtildi. Mesajda, hayvanların öldüğüne dair Karapınar İlçe Tarım Müdürlüğü’nden de bilgi alınabileceği kaydedildi. Mesajda, üyelere ödenen kâr payının, tesisin yeniden faaliyete geçmesi halinde 1 yıl sonra yeniden ödenmeye devam edileceği kaydedildi.

200 BİN LİRA YATIRAN VAR

Bu mesaj sonrası birçok üye şirket ile temasa geçmeye çalıştı. Aldıkları yanıt “Ödemeleriniz yapılacak” yönünde oldu. Ancak net bir tarih de verilemiyor. Şirketin internet sitesi kapatılırken, DKC Hayvancılık’a üç inek için 21 bir TL para yatıran isimlerden E. Y., “Babam 198 bin TL, kız kardeşimin 112 bin TL, kuzenim 21bin TL, bir arkadaşım ise 7 bin lira yatırdı. Sistem baştan beri bana güven vermemişti ama girdik bir şekilde. Şimdi paramızı nasıl kurtaracağız bilmiyoruz” dedi.

YORUMLAR 18
 • Omer 4 yıl önce Şikayet Et
  Bahsedilen miktarlar baya var bre akillilar ya da kendini akilli sananlar bu gibi sistemler kendileri kazanmadan sana kazandirmazlar once kendisi iyice doysun sana birkac yem atarlar bakti olmuyor hamuduyla alur kacarlar bukadar adamsiniz kendi aranizda anlasin ortaklasa ciftlik kurun sirketlesin nesen baskasina el acarsiniz ki
  Cevapla
 • serkan 4 yıl önce Şikayet Et
  devlet yapsın diye mesaj yazan kişi, komik olmayın lütfen, devleti herkes çiftlik gibi görüyor zaten, birde fiili mi olsun. ayrıca devlet yapsa kimse katılmaz işler nizami olup vergi falan düşüleceği için.
  Cevapla
 • Hasan 4 yıl önce Şikayet Et
  533 inek birden nasıl ölür. Var bunda bir bit yeniği, ya da bir ALİCENGİZ oyunu
  Cevapla
 • osmanli askeri 4 yıl önce Şikayet Et
  calismadan para kazanmak isteyenlere duyurulur
  Cevapla
 • cahit57 4 yıl önce Şikayet Et
  Baktılar ki sıra bize gelecek inek öldü yem bitti elektrikler gitti falan filan sonrası topuk....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle