Dünyada bir ilk! Devlet 129 milyar lira verecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Moldova Ekonomi Forumu'nda konuştu. Zeybekci burada, "Bir kalemde 21 şirketimize 129 milyar TL'nin üzerinde teşvik belgesi vereceğiz. Bu firmalarımız yatırıma başlayacaklar" dedi.

Dünyada bir ilk! Devlet 129 milyar lira verecek
Dünyada bir ilk! Devlet 129 milyar lira verecek
GİRİŞ 23.03.2018 17:11 GÜNCELLEME 23.03.2018 17:18
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Moldova arasında devreye giren Serbest Ticaret Antlaşması'nın amaçlarına değinerek, ticareti arttırmak için Serbest Ticaret Antlaşması'nın revize edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Zeybekci, şöyle konuştu: 
 
"Türkiye ile Moldova arasında 2016 yılında devreye giren bir Serbest Ticaret Antlaşması var. Bun anlaşmadaki kastımız Moldova'dan daha çok ürün satın almak. Moldova ile Türkiye arasındaki ticaret bağlarını geliştirmek. Yoksa Türkiye ile Moldova ekonomisini kıyasladığımız zaman normalde olması gerek belki Türkiye'nin on satıp Moldova'dan bir veya iki alması şeklinde yaşanan bir gelişme olsaydı bu pek aykırı bir gelişme olmazdı ama biz dengelenmesini istiyoruz. Onun için Serbest Ticaret Antlaşması'ndaki amacımız da budur. Serbest Ticaret Antlaşmamızı hizmetler sektörünü de ekleyerek yeniden revize ederek önümüzdeki süreçte ticaretin artışını daha çok kamçılamak istiyoruz. 2017 yılında Moldova'nın Türkiye'ye ihracatı yüzde 22 arttı; Türkiye'nin Moldova'ya ihracatı yüzde 8,5 civarında arttı. 2018'in ilk iki ayındaki rakam da Moldova'nın Türkiye'ye ihracatı yüzde 44 arttı; Türkiye'nin Moldova'ya ihracatında eksi görünüyor. İşte bunu kabul edemeyiz. En azından bizimkinin de bir miktar artması lazım. Onun için arkadaşlarımızın bu yönde teknik olarak işe başlamaları lazım."
 
"21 ŞİRKETİMİZE 129 MİLYAR TL'NİN ÜZERİNDE TEŞVİK BELGESİ VERECEĞİZ"
 
Yatırım teşvik sistemi sayesinde Türkiye'de ve dünyada bir ilk yaşanacağını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye'nin 2018 yılıyla ilgili beklentileri yine pozitif yönde. Çünkü yatırımlara baktığımız zaman 2017 yılında 2016 yılına göre vermiş olduğumuz yatırım teşvik belgelerinde tutar olarak yüzde 81 artışımız var. Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemine sahibiz şu anda. Bu teşvik sistemi sayesinde 29 Mart'ta Türkiye tarihinde bir ilk yaşayacağız. Dünya'da da bir ilk yaşanacak. Bir kalemde 21 şirketimize 129 milyar TL'nin üzerinde teşvik belgesi vereceğiz. Bu firmalarımız yatırıma başlayacaklar. Bu yatırımlarını da 2018-2019 sezonunda periyodunda tamamlayacaklar. Bu sadece proje bazlı özel yatırım teşvik sistemimizden gelen yatırımlar normal teşvik sistemimizden gelen yatırımlar buna dahil değil. Bununla beraber 2018 yılında beklentimiz 100 milyar doların üzerinde yatırım bekliyoruz" dedi.
 
Konuşmaların ardından, TOBB ile Moldova İşadamları Derneği arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • Yok 4 yıl önce Şikayet Et
  Teşfik alacak firmalar şimdiden belli olmuştur
  Cevapla
 • Ortadirek Şaban 4 yıl önce Şikayet Et
  Turkiyede üretilen otomobil beyaz eşya telefon Tv gibi urunlerden alan vatandasa KDV iadesi verilirse yerli uretim tuketim artar işsizlik azalır
  Cevapla
 • ramazan 4 yıl önce Şikayet Et
  kul hakkim haram olsun
  Cevapla
 • Suat 4 yıl önce Şikayet Et
  21 şirket aldıkları milyarlarca liralık teşvik ile yetişmiş kalifiye teknik eleman ve mühendisleri bünyesine asgari ücret ile alıp çalıştıracak, keselerini dahada fazla doldurarak biz Türkiye için çalışıyoruz diyecekler millet artık uyandı
  Cevapla
 • Suat 4 yıl önce Şikayet Et
  Sevgili Ali özel sektördeki pek çok firmamız özellikle eski olanlar 5 bin maaşları mühendislere 4 bin teknikerine 3 bin de işçisine ödüyor sadece samimi sanayici olsun
  Cevapla
 • ali 4 yıl önce Şikayet Et
  beğenmyorsan kur şirketini ver millete beşbin lira maaş görelim
  Cevapla
 • horak 4 yıl önce Şikayet Et
  şirketlere veriyorlar vatandasın vergilerini zengini zengin etmenin peşindeler.vatandasa gelince 1600 lira neyine yetmiyo.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle