İstanbul trafiğini rahatlatacak proje görüntülendi

İBB tarafından yapımına başlanan ve İstanbul trafiğine soluk aldırması planlanan Dolmabahçe-Levazım arasını 5 dakikaya düşürecek tünelin çalışmalarını drone ile görüntülendi.

GİRİŞ 19.03.2018 08:46 GÜNCELLEME 19.03.2018 15:41
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Dolmabahçe-Levazım Tüneli’nin giriş ve çıkış noktaları havadan görüntüledi. Gazete Habertürk'ten Akıncan Abadan'ın haberine göre; Tünelin Dolmabahçe çıkışını içine alan Maçka Parkı ve Levazım çıkışını kapsayan OrtaköyVadisi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

AĞAÇLAR TAŞINMIŞTI

 

 

Toplam büyüklüğü 140 bin metrekare olan Maçka Parkı’nın 3 bin 500 metrekarelik bölümünde yürütülen çalışmalar kapsamında, alanda bulunan 176 ağaç, Sarıyer Bahçeköy Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı’na taşınmıştı. Çalışmalar bittiğinde, 3 bin 500 metrekarelik alan yeniden yeşillendirilerek eski haline döndürülecek. İBB’den yapılan açıklamada, tünelin Levazım çıkışında bulunan Ortaköy Kentsel Park Alanı’nda çalışmaların hızlandığı, 2 doğal sit alanının altından geçen tünel sayesinde Dolmabahçe-Levazım arasının 5 dakika olacağı belirtildi. Proje bittiğinde Taksim ve Kabataş yönünden gelen araçlar, Beşiktaş Meydanı, Çırağan Caddesi, Yıldız Yokuşu ve Esentepe trafiğine girmeden Zincirlikuyu- Ortaköy yönüne kesintisiz ulaşabilecek. 2 tüp olarak yapılacak tünelin uzunluğu 7 bin 800 metre olacak. Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampusu içinde tünel güzergâhının ortasına denk gelen şaft çalışması yapılıyor.

2 TÜNEL İHALEDE

Dolmabahçe-Levazım Tüneli’nin yapımı sürerken, Levazım- Baltalimanı-Ağazağa tünelleri için de ihale aşamasına geçildi. İBB ’nin verdiği bilgilere göre, Dolmabahçe-Levazım Tüneli Projesi, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 4 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun kararı ve İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayıyla yürütülüyor. İstanbul karayolu ulaşımının önemli projelerinden olan tünel, Maçka Parkı’nda bulunan Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli çıkışından başlayarak, Ortaköy Kentsel Park Alanı’nda son bulacak.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • müteahhit 2 yıl önce Şikayet Et
  önce trafiği kitleyecek herşeyi yapıp,sonra çözüm üretmeye çalışmak nasıl bir akıldır,çözüm; merkeze olan trafiği azaltmak,yapılması gereken merkezde yeni işyeri açtırmamak,olanları teşviklerle şehir dışına taşımak.
  Cevapla
 • müteahhit 2 yıl önce Şikayet Et
  trafiği çözmek istiyorsan, istanbul merkeze işyeri açmayacaksın.
  Cevapla
 • ak partili 2 yıl önce Şikayet Et
  istanbul trafiği merkezdeki işyerlerini şehir çevresine taşınmadan çözülmez.
  Cevapla
 • ak partili 2 yıl önce Şikayet Et
  silivri havaalanı arası 1 saat,beylikdüzü avcılar küçükçekmece herzaman tıkalı,acilen b.çekmece k.çekmece tüneli başlamalı,projeside onaylandı hala neden yapılmaz?
  Cevapla
 • ademx 2 yıl önce Şikayet Et
  Toplu taşıma kültürü yaygınlaşmadığı ,insanlarımızın bevl etmeye dahi arabayla gittiği müddetçe bu sorun çözülmez. Saadece 15 dakka değil 10 dakka beklersin. Hele hız sınırları,evlere şenlik; 20-30 tabelalarda vatandaş yürüyerek yaptığı hız bu, araç trafik yapmasında ne yapsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle