Döviz ve TL işlemlerine sıkı gözaltı geliyor

Maliye Bakanlığı, vergi kaçağını önlemek için bankalardan ve döviz bürolarından yapılan TL ve döviz işlemlerine çok sıkı denetim getiriyor. Hazırlanan taslağa göre, 1 Nisan 2018`den itibaren bankadan 1 kuruş dahi olsa hem para gönderenin hem de parayı alanın vergi kimlik numarası istenecek.

Döviz ve TL işlemlerine sıkı gözaltı geliyor
Döviz ve TL işlemlerine sıkı gözaltı geliyor
GİRİŞ 18.03.2018 12:12 GÜNCELLEME 18.03.2018 12:14
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bankaların havale işlemleriyle döviz bürolarından yapılan döviz alım satımlarını kapsayan Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliğinde değişikliğe gidiyor. GİB, görüşe açtığı tebliğ taslağına henüz son şeklin verilmediğini ve üzerindeki çalışmaların devam ettiğini belirtirken 19 Mart Pazartesi gününe kadar ilgili taraflardan gelecek görüş ve katkıların da dikkate alınacağını duyurdu. Taslak tebliğde, yeni uygulamanın başlangıç tarihi olarak 1 Nisan 2018'in yazılması dikkat çekti.

BUGÜNKÜ SINIR 46 BİN 463 LİRA
 

Sözcü'de yer alan haberde halen yürürlükte olan düzenlemeye göre, Türkiye içerisinde bir kişinin başka bir kişiye banka üzerinden gönderdiği havale tutarı eğer 46 bin 463 lira veya karşılığı döviz miktarını geçiyorsa, hem gönderenin hem de alıcının vergi kimlik numarasını bankaya bildirmesi gerekiyor. Eğer vergi kimlik numarası verilmezse havale işlemi gerçekleştirilmiyor. 46 bin 463 lira ve üzerindeki para yurt dışındaki bir kişiye gönderiliyorsa göndericinin, yurt dışından Türkiye'ye havale ediliyorsa Türkiye'deki alıcının vergi kimlik numarasını yine bankaya bildirmesi gerekiyor. Tebliğ ilk çıktığı 2001 yılında bu limit 5 milyar TLveya karşılığı döviz tutarı olarak belirlenmişti. Limit her yıl yeniden değerleme oranında arttığı için 2018 yılında 46 bin 463 liraya kadar yükselmiş oldu.

 

 

1 KURUŞ BİLE GÖNDERİLEMEYECEK
 
Hazırlanan yeni taslağa göre, 1 Nisandan itibaren bankadan yapılan havale işlemlerinde vergikimlik numarası kaydı yapılması için gereken 46 bin 463 liralık sınır şartı tamamen kaldırılacak. Bankalar artık hiçbir limit gözetmeksizin yurt içine yapılan tüm TL ve döviz havalelerini yapmadan önce hem gönderenin hem de alıcının vergi kimlik numarası isteyecek. Aynı şekilde yine limit aranmaksızın yurt içinden yurt dışına yapılan havalede göndericinin, yurt dışından Türkiye'ye yapılan havalede de alıcının vergi kimlik numarasını alıp kaydedecek. Vergi kimlik numarasını vermeyenler çocuklarına dahi 1 kuruşluk havale işlemi yapamayacaklar. Vergi kimlik numarası olmayanlar ise vergi dairelerinden numaralarını alabilecek.
 
DÖVİZDE SINIR 2 BİN LİRA
 

Tebliğ taslağıyla, döviz bürolarından yapılan döviz alım ve satımlarında gereken vergi kimlik numarası üst limiti 3 bin dolardan 2 bin liraya düşürüldü. Buna göre döviz bürolarından 2 bin liraveya karşılığı dövizi alan ya da bozduranlar artık vergi kimlik numarasını bildirmek zorunda olacak. Dolar cinsinden dikkate alındığında 3 bin dolarlık sınır yaklaşık 500 dolar civarına düşecek. Döviz bürosu yetkilileri, vergi kimlik numarası zorunluluğundan kurtulmak için işlemlerin 500 dolar ve altına bölünerek yapılacağı uyarısında bulundular.
 

YORUMLAR 30
 • Refik zafer 5 yıl önce Şikayet Et
  Tek çare bakkaldan alınacak 1 ekmek,gazete dahil olmak üzere herhangi bir alışveriş için nakit kullanımının yasaklanması,her işlem elektronik ödeme sistemleri ile yapılmalıdır.Nakit kullanımı bütün kötülüklerin anasıdır,vergi kaçırmadan,kara para aklamaya,uyuşturucu ticaretinden,rüşvete kadar daha bir çok yasadışı işlemin önlenmesi için zaruridir.
  Cevapla
 • Vatandaş, 6 yıl önce Şikayet Et
  İyi güzel olmuş, ancak; vergi numarası neden T.C. numarası yetmiyor mu? Her işlem için farklı, farklı numaralar mı yazacağız. Yabancı birine gönderiyorsak nasıl olacak? Onu da açıklasaydınız iyi olurdu.
  Cevapla
 • Alper 6 yıl önce Şikayet Et
  Herifler göz göre göre o kadar çok vergi kacırıyor ki maliyenin bunları bilmemesi imkansız.Örnek mi işte sarrafı,esnafı,doktoru,avukatı,aracısı vb.zaten bazıları da yasayla korunmamış mı?
  Cevapla
 • yorumcu 6 yıl önce Şikayet Et
  vatandaş yaparda ,her sene büyük şirketlerin borçlarını silmeseniz ,bu vergiyi vatandaştan başkası ödemiyor zaten.uzaklaştırıyor kendinden sistem normal şartlarda geçinen insanlar 46 bin havale etmiyor zaten
  Cevapla
 • Sami Yilmaz 6 yıl önce Şikayet Et
  Yani islemleri artik uluslararasi Mastercard hizmeti veren firmalar uzerinden yapacagiz gibi. Devlet 3 kurus vergi alacagim derken 5 kurustan olacak. Cok guzel!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle