Moskova Turizm Fuarı 25'inci kez kapılarını açtı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Özellikle, Türkiye’ye gelen yabancı uçakların ülkemize gelişini teşvik etmek amacıyla uçak başına verdiğimiz destekler var. Bu destekleri 9 bin dolara kadar çıkarıyoruz” dedi.

Moskova Turizm Fuarı 25'inci kez kapılarını açtı
Moskova Turizm Fuarı 25'inci kez kapılarını açtı
GİRİŞ 13.03.2018 16:49 GÜNCELLEME 13.03.2018 16:50

Bakan Numan Kurtulmuş: “Kruvaziyer gemilerine verdiğimiz destekleri de kişi başına 25, 35 ve 45 dolar gibi derecelendirdik. Düşük sezonda turist getirenler 45 dolara kadar teşvik alabilecek. Yine destek verilen gemilerin en az 750 olan yolcu kapaitesini de bu sayının altına çektik.”

Rusya’nın en büyük ve en önemli turizm buluşması Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (MITT) 25’inci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın en büyüğü olma özelliği taşıyan Türkiye standının açılışını ise Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yaptı.

 

Bakan Numan Kurtulmuş, açılışta yaptığı konuşmada, Rus pazarının Türkiye turizmi bakımından fevkalade önemli olduğunu belirtti.

2019 Rusya’da Türkiye, Türkiye’de Rusya Kültür Yılı

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 milyon 700 bin Rus turistin Türkiye’yi ziyaret ettiği bilgisini aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, bu sayının 2018’de daha da artacağını ve en yüksek seviyelere çıkacağını ifade etti.

Turizm ve kültürün halkları, ülkeleri birbirine yaklaştıran önemli yumuşak güç unsurları olduğunu söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, her iki alanda da Rusya ile Türkiye’nin yakın bir çalışma dönemine girdiğini, 2019 yılının Türkiye’de Rusya, Rusya’da da Türkiye kültür yılı ilan edildiğini aktardı.

Türkiye’nin tarihi ve kültürel bakımdan dünyanın en büyük derinliğe, en çok çeşitliliğe sahip olan ülkelerinin başında geldiğini vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş, “Bu anlamda Türkiye deniz-kum-güneş turizminin ötesinde çok çeşitli bir turizm potansyeline sahip. Meryem Ana’dan Mevlana’ya kadar inanç kültürünün olduğu bir yer. Antik kentleriyle, Roma ve Yunanistan’da olduğundan daha fazla Roma ve Yunan medeniyetinin eserlerine sahip olan, Troya’dan Osmanlı’ya kadar 24 büyük medeniyete ev sahipliği yapan bir ülke.” dedi.

Rusların Türkiye’de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirten Bakan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Ruslar Türkiye’ye geldiği zaman burayı kendilerinin ikinci vatanı olarak görüyorlar. Biz de Rusları yabancı olarak görmüyoruz. Türkiye’deki vatandaşlarımız onları yakınları, komşuları olarak görüyor.”

Rusya ile turizmin geliştirilmesine yönelik birçok alanda çalışmalar yürütüldüğü bilgisini de veren Bakan Numan Kurtulmuş, “Önümüzdeki dönemde, hem Karadeniz’de hem de Doğu Akdeniz’de Rus ortaklarımızla beraber kruvaziyer turizmi bakımından yeni paketlerin oluşturulması için çalışacağız. Ayrıca bu bölgede Ruslar ve Türkler olarak birlikte özellikle Kafkas coğrafyasındaki ortak destinasyonlarda nasıl iş birliği yapabiliriz bunlarla ilgili çalışacağız ve turizm sektörüne belki ortak paketlerle birlikte çıkma imkânımız olacak.” dedi.

Turizm Destekleri

Türkiye’ye turist getiren uçaklara verilen yakıt desteğinin 9 bin dolara çıkarıldığı müjdesini veren Bakan Numan Kurtulmuş, sözlerini şunları kaydetti:

“Buraya gelmeden haberini aldığım Bakanlar Kurulu’ndan çıkan bir kararın müjdesini vermek isterim. Özellikle, Türkiye’ye gelen yabancı uçakların ülkemize gelişini teşvik etmek amacıyla uçak başına verdiğimiz destekler var. Bu destekleri 9 bin dolara kadar çıkarıyoruz. Bunun özellikle Rusya pazarından çok sayıda misafirin Türkiye’ye gelmesine zemin sağlayacak önemli bir teşvik olduğunun altını çizmek isterim.”

Ayrıca, ülkeye gelen kruvaziyer gemilerine de destek verildiğini aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, “Kruvaziyer gemilerine verdiğimiz destekleri de kişi başına 25, 35 ve 45 dolar gibi derecelendirdik. Düşük sezonda turist getirenler 45 dolara kadar teşvik alabilecek. Yine destek verilen gemilerin en az 750 olan yolcu kapaitesini de bu sayının altına çektik. Böylece özellikle Soçi dâhil olmak üzere birçok limandan kruvaziyer gemilerinin Türkiye’ye gelmesi ve teşvik almasını sağlayacağız. Bunun da, Türkiye ile Rusya arasındaki turizm ilişkilerini etkilecek önemli bir adım olduğunu belirtmek isterim.” diye konuştu.

Bakan Numan Kurtulmuş, konuşmalarının ardından fuar alanını gezdi. Rusya Federasyonu’nda faaliyet gösteren tur operatörleri ve turizm sektör temsilcileriyle de görüşmeler gerçekleştiren Bakan Numan Kurtulmuş, daha sonra Rus basın mensuplarıyla basın toplantısı yaptı.

ETİKETLER
mıtt turizm fuarı
YAZDIR