Bakan açıkladı! Yüzbinlerce çalışana müjde

14 Mart’a yetişmesi beklenen Torba Kanun ile sağlık çalışanlarının birçok sorunu çözülecek. Esnek çalışmadan, yıpranmaya kadar sektör silbaştan şekillendirilecek

Bakan açıkladı! Yüzbinlerce çalışana müjde
Bakan açıkladı! Yüzbinlerce çalışana müjde
GİRİŞ 13.03.2018 08:48 GÜNCELLEME 13.03.2018 08:48
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, yüz binlerce sağlık personelinin merakla beklediği Torba Kanun'un 14 Mart Tıp Bayramı'na yetişeceğinin müjdesini verdi. Sağlıkta dönüşümün yeni dönemini Sabah'a açıklayan Bakan Demircan, Torba Kanun ile, sağlıkçıların uzun zamandır bekledikleri iyileştirmelerin yanı sıra sağlıkta kaliteyi ve sürdürülebilirliği artıracak düzenlemelerin de geleceğini söyledi.

YIPRANMA İSTEDİK

Tasarıda sağlık çalışanları için birçok müjdenin yer aldığını ifade eden Bakan Demircan, "Tüm sağlık çalışanlarına 4 yılda 1 yıl yıpranma payı, ek ödemelerin emeklilik maaşına yansıması, hastanelerde sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi, her hastaneye kreş zorunluluğu, özlük haklarına ilişkin iyileştirmeleri biz kanun tasarısında talep ettik" dedi. Devletteki iyi yetişmiş hekimlerin yüksek maaşla özel sektöre transfer oduğuna dikkat çeken Bakan Demircan, "Sistemde yeni bir çalışma yapıyoruz. Üniversite ya da devlet hastanelerinde çalışan hekimlere, mesai sonrasında dışarda çalışma imkânı verebiliriz. Bunu tartışmaya açıyoruz. Esnek çalışma modelini çalışıyoruz" diye konuştu.

DÜNYAYA TANITIM

 

 

Türkiye'nin alanında en iyi hekimlerinin bir uluslararası katalog ile dünyaya tanıtılacağına dikkat çeken Bakan Demircan, "Bu hekimlere yaptığı işleme göre döner sermayeden ek ödemeler yapılarak iyi hekimlerin tanınırlığı artacak hem de hizmetlerinin maddi karşılığı olacak" dedi. Demircan ayrıca, finans konusunda bazı sıkıntılar olduğunu belirterek, sağlık hizmetlerine yapılan ödemelerde 2008'den bu yana fiyat düzenlemesi yapılmadığını, bunun düzeltilebileceğini ifade etti.

HER OTEL BİR HASTANE OLACAK

Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi adı altında bir yapı kuracaklarına dikkat çeken Bakan Demircan, "Sağlık turizmi tek çatı altında yapılacak. Kapasitesi 50 yatak ve üstü olan oteller, konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak sağlık hizmeti verebilecekler. Her otelin aynı zamanda 5 yıldızlı bir hastane olarak sağlık hizmeti vermesinin yolunu açıyoruz. Bir sağlık kuruluşu bir otelde bu şekilde işletme de yapabilir" diye konuştu.

Bakan Demircan, pratisyen açığının 2024'te kapanacağını belirterek, "O zaman mecburi hizmeti kaldıracağız. Atama yönetmeliğinde, sağlık personelinin aile yapısını birleştirecek düzenlemeler yaptık" dedi.

Sabah

YORUMLAR 22
 • saraylı 4 yıl önce Şikayet Et
  sağlık çalışanlarının aldıkları aylıklarını bakan açıklasın ,sadece maaş değil ,mesai, ameliyet vs. bakalım kaç para giriyor ceplerine.el insaf beeeeeee.... bu ülkede sadece sağlıkcılar mı var.yeter bee.
  Cevapla
 • Dogrular 4 yıl önce Şikayet Et
  Şu özel sektörede bir el aticakmisiniz acaba
  Cevapla
 • cicek 4 yıl önce Şikayet Et
  bütün işcilere yıpranma hakkı verilmel özellike konfeksiyon tekstil çalışanlarıda aksama kadar çalışıyo bazılarının ssksını bile yapmiyolar
  Cevapla
 • erkan 4 yıl önce Şikayet Et
  derdi doktorlara mesai saati dışında çalışma imkanı vermek...
  Cevapla
 • Asil TÜRK 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede sağlıkçıdan başka çalışan yokmuş gibi iki de bir sağlık çalışanları deniyor.. en rahat çalışma ortamı sağlık çalışanlarında eşşek yüküyle para alıyorlar.. Yıpranma zor koşul aranacaksa özel sektöre bakın.. sağlık çalışanlarının yarı parasına hatta daha azına en ağır işlerde çalışıyor özel sektör çalışanları.. yeter artık bu kadar kayırma.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle