Dünyanın en iyisi Türkiye'den

Terörle mücadelede büyük bir katkı sağlayan ve Türkiye için yerli savunma sanayii açısından yeni nesil hava araçlarında dışa bağımlılığın sona ermesi hayati önem taşıyor.

GİRİŞ 10.03.2018 12:00 GÜNCELLEME 10.03.2018 12:35
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin terörle mücadelesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gücüne güç katan SİHA'ların üretim sürecini, Selçuk Bayraktar anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine son dönemde eklenen ve arazide yüksek başarı elde eden insansız hava araçları, Zeytin Dalı Harekatı'nda da kullanılıyor.

 

Terörle mücadelede büyük bir mücadele veren Türkiye için yerli savunma sanayii büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, yeni nesil hava araçlarında dışa bağımlılığın sona ermesi hayati önem taşıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine son dönemde eklenen ve arazide yüksek başarı elde eden insansız hava araçları, Zeytin Dalı Harekatı'nda da kullanılıyor.

Bu araçlardan biri de "Bayraktar Taktik-2" insansız hava aracı...

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, SİHA'ların üretim sürecini anlattı.

“Bütün hikaye Mini İHA’larla başladı”

Bayraktar, “Bütün hikaye elle atılan Mini İHA'larla başladı. Mini İHA'larla birlikte ekibimizle arazide askerle birlikte üs bölgelerinde uçakların uçtuğu bölgelerde hep çalıştık, onların eksiklerini gidermek için. Mesela Mini İHA'da gördüğü anda görüntüleri canlı olarak birleştirip harita yapma özelliği vardı ki, bu dünyada hiç bir İHA'da yok” dedi.

“SİHA’lar sürekli yenileniyor”

Teröristlerin korkulu rüyası haline gelen SİHA’lar, sahada edinilen tecrübelerle sürekli yenileniyor. Bayraktar, son muharebe döneminde ve Afrin Harekatı sırasındaki uzun tecrübeler ve geri beslemelerden sonra, yeni yeni özellikler geliştirildiğini söyledi.

“Uçağın beyni tümüyle bize ait”

Tamamen milli yazılım ile geliştirilen insansız hava araçlarına dışarıdan müdahale edilemiyor.

Bayraktar SİHA’da kullanılan yazılımın milli olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Uçağın içindeki 40 farklı bilgisayarın yazılımıyla, milyonlarca sayfa yazılımdan bahsediyoruz. Tabi milli olması en önemlisi. Yani bu uçağın beyni tümüyle bize ait. Montaj sanayii olsaydı bize ait olmayacaktı. Belki kumandası da bizde olmayacaktı. Millilik bu anlamda çok önemli. Bayraktar Taktik-2 İnsansız Hava Aracı, kendi sınıfında dünyanın en iyisi diyebiliriz" diye konuştu.

Bayraktar, “Bu örneklerin sayılarını artırmalıyız ki, dünyada son yıllarda yükseltmekte olduğumuz ‘küresel adalet’ sesini daha güçlü haykırabilelim” dedi.

Bayraktar şöyle devam etti:

"Bundan öncesine bakacak olursak. Cumhuriyet'in ilk dönemleri, dünyada havacılığın doğduğu ilk dönemlere denk geliyor aşağı yukarı. O dönemde hem Osmanlı İmparatorluğu hem de Cumhuriyetimiz, açıkçası havacılığın önemini çok erken anlayıp, milli sanayinin bağımsız ve müreffeh kavrayığ dünyada bu alanda dünyada ilk çalışmaları yapan ülkelerden biri olarak ülkemizi görüyoruz. Nuri Demirağlar, Vecihi Hürkuşlar, kurulan uçak fabrikaları, dünyada ilk metal gövdeli uçakları yapacak kadar başarılara imza atmışlar. Maalesef 1950'lere vardığımızda önü bir şekilde kesilmiş ve bu projeler akamete uğramış ki devam edecek olsa, Türkiye dünyada 3 uzay gücünden biri olacaktı ama maalesef önü kesilince girişimlerin, biz bu alanda nisbi olarak geri kalmış olduk"

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır ise, milli ve özgün üretime dikkat çekerek, "Mutlaka bağımsızlığımız için stratejik öneme hayız ürünleri milli ve özgün olarak üretmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Hayız, "İki temel hedefimiz var. 2023 yılına kadar; üniversiteli, liseli, ortaokullu öğrencilerden oluşan 1001 teknoloji takımını kurmayı ve 1001 teknoloji girişimine destek vermeyi hedefliyoruz dedi.

KAYNAK: TRTHABER
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • yiğitler 2 yıl önce Şikayet Et
  allahım yolunuzu. açsın. hedef. savunma sanayiinde. dünyada. 1. numara.
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  beyni derken nerede ürettiniz işlemciyi,ram,hdd,vb..hangi fabrikada.ısrarla söylüyorum adam 5 milyon transistör yerleştiriyor bir işlemciye 5 tane daha yerleştirir bir sinyal ile bozar yemişim yazılımınızı.he kötülemek için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın.
  Cevapla
 • Adalı 2 yıl önce Şikayet Et
  Kötülemek için söylemiyorsun da ne için söylüyorsun. Içindeki çekememezlik her harfinde fışkırıyor . Çatlasanız da patlasanız da kötülerseniz de engel olamayacaksınız.
  Cevapla
 • Kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Anka ne oldu bu arada hala ses yok ? Yoksa bayraktar için geri plana mi bırakıldı acaba ? Buna cevap verebilecek birileri çıkar mi
  Cevapla
 • Arif 2 yıl önce Şikayet Et
  Anka, Bayraktar ve Karayel biribirnden farklı sınıf araçlar. İkisini karşılaştırmak mantıksız. Basit anlatımla Bayraktar kamyonet ise Anka kamyon ve en yeni uydu kontrollü Anka'ya ise tır diyebiliriz. İhalar birbiri ile kıyaslanamaz.
  Cevapla
 • Muhsin 2 yıl önce Şikayet Et
  anladık çok güzel ihalarımız var haftada 5 gün aynı konuyu tekrar tekrar haber ypıyorsunuz. ama yeter artık .sadece iha olmaz, sadece bayraktarla olmaz. her alanda 1 numara olmak için gençleri yönlendirmeli, başka neler yapılmalı onlara kafa yormamız lazım. sadece 1-2 kişinin çabasıyl elde edilen bu başarıları çok abartmadan, bütün gençlere ve ülke geneline nasıl çalışmak gerektiğini yaymalıyız.
  Cevapla
 • Bekir 2 yıl önce Şikayet Et
  Sanki;yapımına daha önce başlatılan ANKA,Bayraktar'ın gerisinde kaldı gibi.neden acaba?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle