Pulat bu ay devreye girecek!

Zeytin Dalı Harekatı’nda teröristlerin ABD’nin verdiği tanksavarlarla yaptığı saldırılar üzerine, acil ihtiyacı karşılamak üzere Pulat aktif koruma sistemi geliştirildi. Sistemin bu ay devreye gireceğini belirten Milli Savunma Bakanı Canikli, tankı hedef alan mühimmatın 10 metre kala imha edileceğini söyledi.

GİRİŞ 07.03.2018 07:48 GÜNCELLEME 07.03.2018 09:39
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Savunma sanayiinde dünyanın geliştirmeye çalıştığı aktif koruma sistemleri, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nda artan ihtiyaç üzerine Türk savunma sanayii tarafından geliştirildi. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Pulat aktif koruma sistemini tamamen yerli olarak ürettiklerini ve Mart ayında tanklara monte etmeye başlayacaklarını açıkladı. Envanterdeki tanklar tanksavar, roket ve füzelere karşı Pulat zırhıyla kuşanacak.

AFRİN’DEKİLERE DE TAKILACAK

 

Pulat sistemi, ay sonundan itibaren Afrin’de görev alan tanklara da entegre edilecek. Aselsan’ın milli tank Altay için geliştirdiği Akkor sistemine ilişkin çalışmalar ise sürüyor. Akkor’un Pulat sisteminden başka bir ürün olduğunu belirten Bakan Canikli, “O da atılan mühimmatı 100 metre mesafede karşılıyor. Aynı S400’lerin çalışma mantığında” bilgisini verdi.

ACİL İHTİYAÇ İÇİN ÜRETİLDİ

Pulat projesi, M60 tank modernizasyonunda oluşan acil ihtiyaç nedeniyle başlatıldı. 28 Haziran 2017’de Aselsan özkaynakları ile başlatılan proje kapsamında Pulat sisteminin 1 yıl içinde M60-T tanklarına entegre edilecek şekilde kalifikasyonunun tamamlanması hedefleniyordu. Ancak sistem, Zeytin Dalı Harekatı’nda ABD’nin terörist örgüte silah desteği kapsamında verdiği antitank füzeleri tehdit oluşturunca, öngörülenden daha kısa sürede tamamlandı.

YORUMLAR 14
 • Gökhan 6 yıl önce Şikayet Et
  Emeği, Desteği Bulunan Herkesten Allah Razı Olsun. Rabb'im Bu Vatan İçin Taş Üstüne Taş Koymuş Olan Herkesten Razı Olsun
  Cevapla
 • Uzm.Dr. 6 yıl önce Şikayet Et
  Sn. BAKANA: Tankın kulesine kurulan airbag modeli bir sistem tasarımımız var. Roket algılanınca patlayan airbag ile tank çevresinde metal bariyer oluşuyor. Ahhh bir de size ulaşabilsek.
  Cevapla
 • Adem 6 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun daima üretim daima ARGE yapalım.
  Cevapla
 • hiya 6 yıl önce Şikayet Et
  ukraynadan alınan sistem.araştırın okuyun .turkıyenın uzerınde calıştıgı akkordu ama uzun surdu geliştirilmesi hala decam edıyor. onun icin ukraynadan sistem anlaşması yapıldı
  Cevapla
 • Balıkesirli 6 yıl önce Şikayet Et
  hadi hayırlısı afrinde kullanırız.Bu dünyadada reklam olur. ülkemiz para kazanır .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle