Devlet desteğiyle 3 milyonluk tesis kurdu

Muş'ta Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumundan (TKDK) yüzde 70 devlet desteği alan yatırımcı Murat Gürtürk, büyükbaş hayvan çiftliği kurdu.

GİRİŞ 05.03.2018 14:02 GÜNCELLEME 05.03.2018 14:22
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Muş'ta devlet desteğiyle hayvancılıkta her geçen gün büyüme meydana geliyor. Sungu beldesinde devlet desteği alarak 100 hayvan kapasiteli modern tesis yaptıran Murat Gürtük, tesisi 4 ay 2 günde kurduklarını söyledi. Sungu beldesinde kurduğu tesisin 3 milyon liraya mal olduğunu ifade eden Gürtürk, yüzde 70 Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan hibe aldığını ve yüzde 30 da kendi desteğinin olduğunu ifade etti.

Devlet desteği olmaması durumunda böyle bir tesise sahip olamayacağını ifade eden Gürtürk, "100 adet Simental ırkı hayvan aldım. TKDK yatırımı ile kolaylık sağlandı, çok büyük bir imkân sunuldu. Önceden bu işletmede 20-30 insan çalışması gerekirken şimdi 2-4 kişi bakabiliyor. 100 başlık ahırın yanında samanlık, idari bina, makine garajı, revirler, gübre çukuru, elektrik üretim tesisi bulunuyor. Elektriği kendimiz üretiyoruz. Hayvanlara 24 ay bakım yaptıktan sonra kesime gönderiyoruz ve kesilen hayvanların yerine yeni hayvan alıyoruz. Hayvanları 6-7 aylık iken aldık ve 36 ay sonra yaklaşık her bir hayvanın ağırlığı 1 ton olacak" dedi.

 

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurum Koordinatörü Beytullah Uygur ise, "Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Muş İl Koordinatörlüğü olarak IPARD II programı çerçevesinde Muş İl Koordinatörlüğüne 116 proje başvurusu oldu ve bu 116 proje içerisinde 45 tanesi uygun görülüp kurum başkanlığına gönderildi. 22 proje ile sözleşme imzalandı. 40 yaş altındaki genç çiftçi Murat Gürtürk’ün müracaatı uygun görüldü ve sözleşme imzalandı. Yatırım Sungu beldesinde gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • Recep 4 yıl önce Şikayet Et
  destek hep doğuya var bize yok
  Cevapla
 • el adlu 4 yıl önce Şikayet Et
  nedense biz alamıyoruz destek
  Cevapla
 • Karaca 4 yıl önce Şikayet Et
  Devlet hep doguya yatirim yapiyor. Biz karadenizi hic kimse dusunmuyor ya biz uvey evlatmiyiz
  Cevapla
 • Adam 4 yıl önce Şikayet Et
  Devletin vatandaşı memur etmek için değil iş adamı yetiştirmek için uğraşması lazım. Bence böyle projeler desteklenmeli
  Cevapla
 • abdurrahman 4 yıl önce Şikayet Et
  amac devleti yolmak,devletten calmaksa tabiiki olmaz.ama benim ve benim gibi is yapma kabiliyeti olup yeterli pararasi olmayan insan bal gibide yapar.amac kaynak bulup calismakmi yoksa nasil devleti kaziklarimmi. zihniyet meselesi..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle