İşsizlik maaşı kaç TL? 2018 işsizlik sigortası başvuru şartları neler?

İşsiz kalan vatandaşlara müjde İŞKUR’dan geldi. Sosyal Güvelik Kanunu’na göre sigortalı çalışan herkes işsizlik maaşından faydalanabilecek. Peki 2018 işsizlik maaşı kaç TL? İşsizlik maaşına nasıl başvuru yapılır? İşsizlik maaşı başvuru şartları neler? İşsizlik maaşı ne zaman yatar?

İşsizlik maaşı kaç TL? 2018 işsizlik sigortası başvuru şartları neler?
İşsizlik maaşı kaç TL? 2018 işsizlik sigortası başvuru şartları neler?
GİRİŞ 15.10.2018 16:29 GÜNCELLEME 15.10.2018 16:29
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Ülkemizde asgari ücretli çalışan yaklaşık 6 milyon vatandaşın maaşı %14.2 artışla bin 603 liraya yükseldi. 2018 yılında asgari ücretin artmasıyla birlikte işsizlik maaşları da arttı. 2018 yılıyla beraber en düşük işsizlik maaşı 805 lira iken, en yüksek miktar ise 1623 lira olarak belirlendi. İşsizlik maaşı,  işsiz kalan kişinin son dört aydaki ortalama brüt kazancının % 40'ı olarak hesaplanıyor. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemiyor. Buna göre işsizlik maaşı en fazla 16 bin 232 lira olacak. Peki işsizlik maaşı ne kadar süre alınır? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı ne zaman yatar? Detaylar haberimizde…

2018 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

2018 İşsizlik Maaşı

İŞSİZLİK MAAŞINA HAK KAZANANLARA NELER SUNULUR?

- İşsizlik Ödeneği
- Genel Sağlık Sigortası Primleri
- Yeni bir iş bulma
- Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

İŞSİZLİK MAAŞI SÜRESİ NE KADAR?
Kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

- 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
- 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
- 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

2018 İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

İşsizlik maaşını almak isteyen kişilerin en son çalıştığı işinde 120 gün aralıksız çalışmış  ve sigorta priminin de ödenmiş olması gerekiyor. Bunun yanında işten atılan ve önceki 120 gün aralıksız olarak sigorta primi yatmış olan bir kişinin, işsiz kalmadan önceki çalışma süresi hesaba katıldığında, 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Sigorta primi en az 600 gün ödenen kişiye 6 ay, 900 gün prim ödemesi olan kişiye 8 ay, 1080 gün prim ödemesi yapılmış kişiye de 10 ay işsizlik maaşı bağlanır ve bu süre boyunca bu personel işsizlik maaşından faydalanır.

İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;

- Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

- Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

- Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

- Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, gerekmektedir. İşsizlik sigortasına başvuru Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşından faydalanmak isteyen kişinin  işten çıkış belgesi verildikten sonra ‘30 gün içinde’ 81 İlde bulunan Çalışma ve İş Kurumuna (İŞKUR) müracaat etmesi gerekmektedir. Burada önemli olan husus, işten çıkış tarihinden sonra 30 günü geçmemesi gerekmektedir. Bu sayede  hak ettiğiniz parayı tam olarak alabilirsiniz.  Bu 1 aylık sürenin geçirilmesi durumunda alacağınız para da düşecektir. İşsizlik maaşı alan bir vatandaş, devlet destekli sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Bunun içinde vatandaşın İŞKUR resmi sayfasından başvuru yapması gerekmektedir. Öte yandan İŞKUR'un yanı sıra e- Devlet üzerinden de başvurular kabul ediliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Çalışma ve İş Kurumu tarafından teklif edilen bir işi, haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden vatandaşkarın, işsizlik maaşı kesilir. İşsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin maaşı kesilir. İşsizlik maaşı alırken emekli maaşı almaya başlayanların maaşı kesilir.

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATAR?

Devlet tarafından verilen işsizlik maaşı 2017 yılında her ayın sonunda yatırılmaktaydı. Ancak 2018 yılında bu tarihler değiştirildi. 2018 yılında işsizlik maaşları her ayın 5’inde verilmeye başlandı. İşsizlik maaşları PTT şubelerinden alınabilmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR?

İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

YORUMLAR 50
 • isatürk 5 yıl önce Şikayet Et
  işsizlik maşı
  Cevapla
 • Thsn 5 yıl önce Şikayet Et
  Farklı işveren tarafindan ayni ay icinde 30 30prim yatmaktadir.tani bir ayda 60 gugunsorun şu,aynı anda işi bitirilerek ve çıkış alırsam ödenecek issizlik maası nasıl hesaplanir.aylim prim 2029. Yani bir ayda 4058 prim oluyor.teşekkür ederm
  Cevapla
 • ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  son 3 yılda 600 gün var 40 oldu işten kendim istifa ettim alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim tşkler s imdiden.
  Cevapla
 • Ahsen 5 yıl önce Şikayet Et
  Doğum izninden yeni işe başladım. son üç yılda enaz 600 prim günüm var fakat son 4 aydır çalışmam yok. 90 gün oldu işe başlayalı şuan işten çıkarıldığım takdirde işsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Cevapla
 • Senay 5 yıl önce Şikayet Et
  Benimde aynimproblemim var.Alabilirsiniz diye dūsūnuyorum. 170 i aradim, Hakedersnz demisti. Sizde arayin.
  Cevapla
 • Vedat 5 yıl önce Şikayet Et
  Son 6 ay tam sigorta var ama son 3yilda 300 gün var maas alabilirmiyim
  Cevapla
 • fıkret 5 yıl önce Şikayet Et
  alamassınız son 3 yılda 600 gun dolması sart
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle