Yapıda sıralı denetim!

Hükümet, kentsel dönüşüm yasa tasarısını TBMM’ye sevk etmeye hazırlanırken, müteahhitlerin parasını vererek kendi çıkarına denetim yaptırma uygulamasına son verecek bir adım atacak.

Yapıda sıralı denetim!
Yapıda sıralı denetim!
GİRİŞ 15.02.2018 09:55 GÜNCELLEME 15.02.2018 09:55
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

 Bu kapsamda, “yapı denetim firmalarına ‘listeden sırayla denetim’ kuralı” getiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Mevzuatın boşluğunu bulmuşlar canını okuyorlar. Buna son verilecek” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TBMM’deki sohbetinde kentsel dönüşüm yasa tasarısını Meclis’e sevk etmeye hazırlandıklarını belirtirken, yapı denetimlerine radikal tedbir getirdiklerini açıkladı. Özhaseki, müteahhit ve denetim firmalarının belli paraya anlaşıp çıkarlarına göre denetim yaparak mevzuatın canını okuduklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

 

 

Jet tapu dönemi

“Meclis’e sevkedilecek tasarıda kentsel dönüşümü çok hızlandıracak, belediyelere yardım edecek ve doğru bir mantığa oturmasını sağlayacak çok sayıda düzenleme var. Yapı denetimle ilgili maddelerde var. Yapı denetim iyi niyetle konmuş düzenlemeler ama açıklarını bulmuşlar canını okuyorlar. Bir yapı yapılıyor bunu denetleyen firmalar var mecburen denetliyorlar ama piyasada şöyle oluyor: Müteahhit gidip bir firma ile anlaşıyor parasını veriyor kendini denetlettiriyor iş buna döndü böyle bir olabilir mi? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde lisanslı olan yetkili kuruluşlar listeli şekilde sırayla denetleyecek. Sırada kim hangi denetim firması varsa ona gidecek hiç tanımadığı şirket tarafından denetlenecek.”

Hükümet, tapu işlemlerinde, ‘jet tapu’ dönemine de geçiyor. Özhaseki, tapu işlemlerinin, ‘hızlı’ sonuçlanacağını dile getirirken, “5 dakikada tapu. Evi alıp satıyorsunuz günlerce geziyorsunuz, yani evrakları topluyorsunuz kurum kurum dolaşıyorsunuz birkaç gün sonra tapuya ancak gidiyorsunuz. Orada kalabalık, şimdi öyle değil şu saatte gel diyorlar. Bundan sonra elektronik dönme var ve 5 dakikada tapu hazır olacak” diye konuştu.

Çöp kutuları kumbara gibi

Bakan Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda başlatılan, “sıfır atık” projesinin bu yıl sonuna kadar TBMM başta olmak üzere tüm kamu kurumları ve okullara yaygınlaştırılacağını kaydetti. Özhaseki, şöyle konuştu:

“Ayrıştırılarak hem ekonomiye kazandırılacak hem de çevreyi kirletmeyecek. Önce tüm koridorlarda değişik kumbaralar var. Odalardaki çöp kutuları kaldırıldı. Kağıtları götürüp kumbaralara atıyor. Lisanslı kuruluşlar bunların hepsini götürüp ayrıştırıyor ve değerlendiriyorlar. Kağıt dönüştürülüp kağıt oluyor, cam şişe oluyor, piller, elektronik atıklar hepsi ayrıştırılıyor, organik atık dediğimiz mutfaklardan çıkanlar ya hayvan barınaklarına ya da artan kısmı bir makinası yaptırdık yerli büyük kurumlara koyuyoruz orada bir ısı işlemden geçiyor ve gübre olarak dışarı çıkıyor hiçbir kurumdan bir gram bile çöp çıkmıyor. Sıfır atık projesinden 10 milyar TL’lik bir geri dönüşüm sağlanacak, 100 bin kişiye de istihdam imkanı ortaya çıkacak.”

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • teknik_ressam 2 yıl önce Şikayet Et
  Sıralı yapı denetim uygulaması piyasayı kilitler. Aktif olmayan yada potansiyeli çok az olan bir yapı denetim firmasına büyük bir iş gelirse ne olacak? Hangi elemanla, hangi bilgi birikim ile bu işleri denetleyecek? Madem bu tür bir uygulama gelecek, o zaman yapı denetim firmalarına puanlama verilerek kapasitesi kadar iş verilmeli. Aksi takdirde çok ciddi sıkıntılar yaşanacaktır.
  Cevapla
 • mehmet02 2 yıl önce Şikayet Et
  bu sefer yapı denetimcilere gün doğacak. bütün mütahitlerle anlaşacaklar.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  mutfak yağlarını topladık atacak yer bulamadık mecburu çöpe attık.
  Cevapla
 • erd 2 yıl önce Şikayet Et
  Gooooooooodddd moooooorning Vietnaaaaaam !!!! Bu senelerdir böyle şimdi mi akıllarına gelmiş ... Aklımızla dalga geçmeyin bizim ...Müteahhit ve yapı denetim diyorlar .. Bu işin içinde belediyelerde var ...Ohhhh ne güzel düzen ...
  Cevapla
 • Kocasolak 2 yıl önce Şikayet Et
  BİR kez yanlıl denetim yapmış firmanın İPİNİ çekin, bütün eleman ve çalışanlar dahil ömür boyu KARA LİSTEYE alıp, asla denetimin D sini yapamaz olsunlar. Yapılan yanlış tazmin edildikten sonra aynı miktar kadar da ceza kesip mallarına el koyduktan sonra tabi. Suç verilen CEZA ile önlenir, cezaya rağmen yapılıyorsa, ceza yetersizdir veya uygulamada SAVSAKLAMA vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle