Tapuda yeni bir dönem başladı

Kağıthane Belediyesi ile Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü arasında; Mimari Projelerin Elektronik Ortamda Alınmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen protokol imzalandı.

Tapuda yeni bir dönem başladı
Tapuda yeni bir dönem başladı
GİRİŞ 23.01.2018 12:31 GÜNCELLEME 23.01.2018 12:31
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kağıthane Belediyesi ve Tapu Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre Elektronik Belge Yönetim Sistemi uygulamasıyla mimari projelerin hem tapu dairesine hem de belediyeye elden, sayfalar dolusu çizim halinde ulaştırılmasının oluşturduğu yük ortadan kalktı.

Kağıthane Belediyesi hayatı kolaylaştırmak adına teknolojik altyapısını her geçen gün geliştirirken; tapuda yeni bir dönemi başlattı. Bundan böyle mimari projeler belediyeden tapu dairesine elektronik ortamda ulaştırılacak.

Konuya ilişkin bilgi veren Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç; "İmzalanan protokol ile kurulan ortak sistemde; kat irtifakı ve kat mülkiyeti işlemleri için istenen belgeler elektronik ortamdan Tapu Müdürlüğü ile paylaşılacak. Vatandaşlar kat irtifakı ve kat mülkiyeti işlemleri için mimari projelerin belediyeden müdürlüğe elektronik ortamda gönderilmesini talep ederek, işlemlerini kısa sürede tamamlayabilecek. Çizimlerin e-proje şeklinde ulaştırılması hem incelemede sağlıklılığı hem de gereksiz evrak yığınından kurtulmayı sağlayacak’’ dedi.

Kağıthane Tapu Müdürü Faruk Tekin ise yeni dönemin faydalarını şu şekilde sıraladı; “Tapu dairelerinde özellikle geçmiş yıllardaki kayıtlara ulaşmak uzun zaman alıp gereksiz iş yükü oluşturuyordu. Bu da işlemlerin uzamasına ve düşük iş verimliliğine neden oluyordu. E-arşivleme yoluyla tüm belgelerin depolanması hem belgelerin sağlıklı tutulması hem de bilgilerin korunması ve bilgiye ulaşım anlamında büyük rahatlık sağladı” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
tapu müdürlüğü
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • savas 2 yıl önce Şikayet Et
  guzel bir sistem koaeli darica belediyeside gecti bu sisteme ama ilk magduru biz olduk 1 hafta cikmasi gereken iskan 20 gundur cikamadi adamlar sistemi oturtamadilar suanlik beceremiyorlar pek cok yavaslar
  Cevapla
 • cevdet 2 yıl önce Şikayet Et
  düzce bölgesinde ilçenin birinde tapu dairelerinde rüşvet ne zaman bitecek bunun işi uzun diyor mesai yapıcam diyor resmen istiyor adam çıkmaza girmiş mecbur veriyor
  Cevapla
 • yarbay 2 yıl önce Şikayet Et
  darısı diğer belediyelerin başına
  Cevapla
 • ............. 2 yıl önce Şikayet Et
  tapular milleti soyuyor durduran yok helel etmiyoruz
  Cevapla
 • Ayhan KALENDER 2 yıl önce Şikayet Et
  Birçok belediye elektronik arşivleme sistemine geçti ve geçmeye devam ediyor. Bu şekilde bir entegrasyonun her yerde uygulanması gerekir. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.
  Cevapla