Yeni dönem başladı! Bakan açıkladı: Artık zorunlu

Coğrafi işaretlerde amblem kullanımı zorunluluğu başladı.

Yeni dönem başladı! Bakan açıkladı: Artık zorunlu
Yeni dönem başladı! Bakan açıkladı: Artık zorunlu
GİRİŞ 20.01.2018 12:24 GÜNCELLEME 20.01.2018 12:24
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

 Konu ile ilgili konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, amblemin, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda, işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptığı , yazılı açıklamada, coğrafi işaretli ürünleri üretenlerin, satış veya pazarlamasını yapanların, bundan sonraki süreçte ürün veya ambalaj üzerinde ürünün "tescilli" olduğunun anlaşılmasını sağlayacak amblemi de kullanmalarının zorunlu olduğunu bildirdi.

ÇOKLU PAKETE UYGULANABİLİR
Bakan Özlü, "Finike portakalı coğrafi işareti için amblem portakalın taşındığı kasaların üzerinde görünür şekilde uygulanabilir. Devrek bastonu coğrafi işareti için ürün gıda ürünü olmadığından, amblem bastonun üzerine doğrudan yapıştırılabilir ancak amblemin ürünlere tek tek yapıştırılması maliyet doğuracaksa, ürünün kalitesini bozacaksa veya boyutu açısından mümkün değilse, ambalajı veya çoklu ambalaj paketleri üzerine de uygulanabilecek." bilgisini verdi.

AMBLEM KOLAYCA GÖRÜLMELİ
Amblemin ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda, işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılması gerektiğine dikkati çeken Özlü, şunları kaydetti:

 

"Örneğin Konya etli ekmek coğrafi işareti için menüde, tabelada, vitrinde, duvarda ve benzer yerlerde kullanılabilir. Buldan bezi coğrafi işareti için ürünün üzerine amblem yapıştırılması dokumaya zarar verecekse, vitrine, tezgaha veya kasanın müşterinin gördüğü yüzeyine, ürünün coğrafi işaret olduğuna dair açıklayıcı bilgiyle beraber amblem uygulanabilecek.

TÜRK PATENTTEN TEMİN EDİLEBİLECEK
Amblem coğrafi işaretli veya geleneksel ürün adını kullananlar tarafından, Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinden temin edilerek, yönetmelikte belirtilen esaslara uygun şekilde kullanılacak. Uygulamayla tescil sistemi güçlendirildi. Böylece ülkenin ve yöresel değerlerin markalaşmasına, uluslararası markalar oluşturulmasına, turizme ve dolayısıyla kalkınmaya katkı sağlanacak."

385 BAŞVURU VAR
Coğrafi işaretli ürün üreticilerini taklitçiliğe karşı koruyan uygulamanın, aynı zamanda tüketicilerin de amblem taşıyan ürünleri tescilli olduğunu bilerek, kalitesine ve kaynağına güvenerek satın

ETİKETLER
özlü
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • hasan hüso antalya 4 yıl önce Şikayet Et
  gereksiz uygulama bitkiler yetişirken kontrol edin zararlı hormon ve ilaçların satışını yasaklayın yeter mümkünse fiyat etiketi koyun yeter yapılan tamamen saçmalık hiç bir şeye faydası yok inanın kim çıkardıysa önce dediklerimi yapsın yiyosa
  Cevapla
 • Gereksiz ADAM 4 yıl önce Şikayet Et
  Üründe ne kadar HORMON, Tarım İlacı kullanıldığı belirtir amblem taşımalı ürünler....
  Cevapla
 • Vdas 4 yıl önce Şikayet Et
  Önemli olan sebzelerin doğal yetişmesi hormondan uzak durulması.çileklerin halini görüyoruz .
  Cevapla
 • AliŞim 4 yıl önce Şikayet Et
  Lüzumsuz formaliteler...
  Cevapla
 • Kalite 4 yıl önce Şikayet Et
  Neden lüzumsuz olsun kaliteye önem veriliyor
  Cevapla