Bakandan taşeronların maaşıyla ilgili açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin maaşı ve taşeron işçilere ödenecek tediye (ikramiye) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakandan taşeronların maaşıyla ilgili açıklama
Bakandan taşeronların maaşıyla ilgili açıklama
GİRİŞ 15.01.2018 13:40 GÜNCELLEME 15.01.2018 14:03
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kadroya alınmasının kamuya getireceği yüke ilişkin olarak, "Bu arkadaşlarımızın kamuya geçişleriyle beraber belki işçi kadrolarına atanmalarına bağlı olarak kendilerine ilave tediye ödemesi yapılması bağlamında bütçeye ilave yük gelecek ama diğer taraftan özellikle ihale süreci içinde oluşan maliyetlerin de artık oluşmaması nedeniyle ilave giderlerden kamu kurtulmuş olacak." dedi.

Bakan Ağbal, 2017 yılına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri'ni açıkladığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Taşeron işçilerin kadroya alınma süreci ve bütçeye getireceği yüke ilişkin soru üzerine, başvuru sürecinin sona erdiğini anımsatan Ağbal, ilgili idarelerin, 90 gün içinde geçişle ilgili süreci tamamlayacağını söyledi.

Ağbal, taşeron işçiler için daha önceden firmalara ödeme yapıldığını, artık bu firmaların aradan çıkmış olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Sadece bu arkadaşların kamuya geçişleriyle beraber kendilerine maaşlarını ödeyeceğiz. O açıdan bakıldığında ihale sürecinin getirdiği ilave maliyetlerden geleceğe dönük olarak kurtulmuş olduk. Buna karşılık da dolaylı olarak yapmış olduğumuz ücret ödemelerini şimdi doğrudan doğruya yapmış olacağız. Bu arkadaşlarımızın kamuya geçişleriyle beraber belki işçi kadrolarına atanmalarına bağlı olarak kendilerine ilave tediye ödemesi yapılması bağlamında bütçeye ilave yük gelecek ama diğer taraftan özellikle ihale süreci içinde oluşan maliyetlerin de artık oluşmaması nedeniyle ilave giderlerden kamu kurtulmuş olacak. Geciş süreçi tamamlandıktan sonra kamuya geçecek kişi sayısına bağlı olarak kamu maliyesinde bir taraftan harcamaları aşağı çeken boyutları olacak bir taraftan da ilave harcama artışı oluşturan boyutları olacak. Onu hesapladıktan sonra sizlerle paylaşacağız."

YORUMLAR 4
 • Misafir 6 yıl önce Şikayet Et
  3 Aralıkda işe girdim kadro aldım Ne ballıyım beee
  Cevapla
 • MÜSLÜMAN TÜRK 6 yıl önce Şikayet Et
  Herkes kısmetini yer kardeşim
  Cevapla
 • osmanlı torunu 6 yıl önce Şikayet Et
  kadro vermemek için çatladınız ama olmadı
  Cevapla
 • Mert 6 yıl önce Şikayet Et
  Peki Kadroyu kim verdi?
  Cevapla