Ev alıp satanlar dikkat! 10 başlıkta tapu uyarısı

Ev alıp satarken dikkat! Maliye’den 10 başlıkta tapu uyarısı geldi. İster nakit, ister krediyle gerçek değeri bildirin. Müteahhitten, emlakçıdan fatura almayı unutmayın

Ev alıp satanlar dikkat! 10 başlıkta tapu uyarısı
Ev alıp satanlar dikkat! 10 başlıkta tapu uyarısı
GİRİŞ 12.01.2018 09:21 GÜNCELLEME 12.01.2018 09:30
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanlığı, vatandaşları ister nakit ister krediyle olsun aldıkları gayrimenkulleri gerçek bedelinden beyan etmeleri konusunda uyardı. Ekonomi yönetiminin ev-dükkân alım satımı, tapu harcı ödemeleri, düşük bedel göstermekten kaynaklı vergi kaybı, düşük ekspertiz başta olmak üzere tapu işlemlerinde gerçek beyan için başlattığı seferberlik kapsamında vatandaşlara müteahhit, emlakçı ya da inşaat firmasından mutlaka fatura almaları çağrısı yaptı. Maliye de vatandaşları 10 başlıkta uyardı:

HARÇLAR MERCEK ALTINDA: Tapu harçları, vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmeli.

 

GERÇEK BEDELİ BİLDİRİN: Tapu işlemlerinde gerçek bedeli beyan edin.

EKSİK ÖDEYENE CEZA: Eksik ödenen tapu harçları alıcı-satıcıdan cezalı olarak tahsil ediliyor. Daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük kesilmesine izin vermeyin.

FATURA ALIN: Müteahhit, inşaat şirketi ve komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alın.

YETKİSİZ KİŞİ UYARISI: Tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabiliyor, kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybı yaratıyor.

KAYITSIZ İŞ YAPANI BİLDİRİN: Fatura vermeyen emlakcı, aracıları en yakın vergi dairesine, ya da Vergi İletişim Merkezi'ne bildirin.

BAŞKA ŞEHİR: Alım-satım işlemlerini başka şehirde otursanız da en yakın tapu müdürlüğünden yapabilirsiniz.

SMS UYARI SİSTEMİ: E-devlet üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydederek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dâhilinde olan ya da olmayan herhangi bir işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz.

YURTDIŞINDAN DA YAPABİLİRSİNİZ: Yurtdışında da Berlin Başkonsolosluğu tapu temsilciliğinde işlem yapılabilir.

5 YILLIK SÜREYE DİKKAT: Gayrimenkul alım ve satımında 5 yıl içinde gayrimenkul tekrar satıldığında değer artış kazancı vergisi ödeniyor. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Konut
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Aziz Altun 2 yıl önce Şikayet Et
  Raiş bedeli belirleme belediyelerde bu makamlar hile yapıyor.raiş bedelleri tam verilsin vergi oranları düşürülsün yine ayni vergi alimiş olur.belediyede vatandaşda dürüst olur
  Cevapla
 • ersin 2 yıl önce Şikayet Et
  Fatura vermeyen emlakçı mı! Fatura veren emlakçı varmıki.Kayıtdışılık ayrı bir dert,kayıt dahili olup fatura kesmeyip vergi kaçıran ayrı bir dert.Kontrol mekanizmanızı değiştirin.e- lerle başlayan kontrol mekanizması biryere kadar.
  Cevapla
 • Esel 2 yıl önce Şikayet Et
  vallahi komik!! milleti bu yola iten kim ?? vergiydi harçtı stopajdı vatandaşı iş yapmaktan soğutan sizler kalkıp bide doğru beyanda bulunun fetvasımı veriyorsunuz ayıp bee ayıptır ayıp
  Cevapla
 • Anadolu 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • HEMEN 2 yıl önce Şikayet Et
  Tapu harçları hemen düşürülmelidir.
  Cevapla
 • YETER 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz önce harçları yeniden düzenleyin.Böyle alım satım harcımı olur.Yazık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle