Taşeron işçinin ücret hesabı belli oldu

Kamu ve belediyelerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili başvuru süreci bugün başladı.

GİRİŞ 02.01.2018 15:11 GÜNCELLEME 02.01.2018 22:34
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Taşeron işçiler, istihdam edilecekleri kurumlara 11 Ocak'a kadar başvuru yapmak zorunda. 90 gün içinde kadroya geçecek taşeron işçilerin ücret ve sosyal hakları da belli oldu.

KADROYA GEÇEN TAŞERONLAR KAÇ PARA MAAŞ ALACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca Resmi Gazete'de "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24'üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasları" yayımlandı.
Ve taşeron işçiler bugün itibariyle kadroya geçiş için başvurularını yapmaya başladı. Resmi Gazete'de yayımlanan metinde taşeron işçilerin ücret ve sosyal haklarına da yer verildi.

AYNI ÜCRETLER...

Buna göre, sürekli işçi kadrolarına geçenlerde geçiş işlemi yapılırken, mevcut iş yerinin girdiği iş kolunda kurulu iş yerinden bildirilenlerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar alınan ücret ile diğer mali ve sosyal haklardan fazla olmayacak. Ve yine ücretler, süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belirlenecek.

TAŞERONDA MAAŞA 52 GÜNLÜK İKRAMİYE

Yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun da açıkladığı gibi çalışanların kazanmış oldukları kıdem ve yıllık izinler olduğu gibi korunacak. Maaş konusunda mevcut maaşları ile birlikte geçiş sağlamış olacak. Maaşlarına 52 günlük ikramiye de eklenmiş olacak. Kadroya alınacak kişilerin tayin hakkı olmayacak.

Bu konu hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu  daha önce yaptığı bir açıklamada "Hangi sendikadaysalar devam etme imkanları var. Toplu sözleşmenin devamını istedik ki bir kargaşa, bu geçiş sürecinde önümüzdeki iki sene süresince yaşanmasını arzu etmiyoruz. Mevcut şartları koruyarak, ücret de buna dahil. Geçiş imkanı sağlamış olduk." demişti.

YORUMLAR 50
 • ahmet 6 yıl önce Şikayet Et
  balarinler kadroya alındı. dağlarda kar altında direk tepelerindeki işçiler kadro dışı bırakıldı bu nasıl bi adalet
  Cevapla
 • Serpil 6 yıl önce Şikayet Et
  Sayın başkanım bende okulda çalışıyorum bize kantro yok neymiş aylebirliyi üzerindeyiz diye kantro yokmuş bizde taşoronla çalışıyoruz ama haksızlık oluyor bizde zor şartlar altında çalışıyoruz özel güvenlik görevlisiyim umarım sesimi duyan vardır
  Cevapla
 • yelz 6 yıl önce Şikayet Et
  iş kur dan da yıllardır çalışanlar var oda 9 ay hizmet alımı da 9 ay
  Cevapla
 • yyyy 6 yıl önce Şikayet Et
  iş kur neden yok
  Cevapla
 • dhmi 6 yıl önce Şikayet Et
  Devlet Hava meydanları teknik personelleriyiz bize niye kadro vermiyorlar ülkenin %95 kadro verildi %5 kadro yok bu insanların alın teri ne olacak...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle