Damlası 7 lira, kilosu 7 bin lira

Dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan arı sütünün 1 gramı 7 lira, kilosu ise 7 bin liradan satılıyor.

Damlası 7 lira, kilosu 7 bin lira
Damlası 7 lira, kilosu 7 bin lira
GİRİŞ 30.12.2017 11:25 GÜNCELLEME 30.12.2017 15:33
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Türkiye'nin en çok bal üretilen ili Ordu’da bal üretiminin yanında arı sütüne de yönelme başladığını belirtti. Çiftçi, üretimi zor ve zahmetli olmasına rağmen fiyatı yüksek olduğu için üreticilerin arı sütü üretimine büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Fiyatının yüksek olmasından dolayı arı sütünün gramla satıldığını belirten Çiftçi, genellikle 5-10 gramlık tüpler halinde satış yaptıklarını kaydetti. Arı sütünün kilogram fiyatının yüksek olduğuna dikkat çeken Çiftçi, “Arı sütünün gramı 7 lira, kilosu ise 7 bin liradan satılıyor” dedi.

“Arı sütünün kesinlikle güneş görmemesi gerekiyor"

Arı sütünün 10 gramlık tüpler halinde güneş görmeyecek nitelikte buzdolabında saklanması gerektiğini kaydeden Çiftçi, “Arı sütünün kesinlikle güneş görmemesi gerekiyor. Güneş gördüğü takdirde bozulur ve ondan sonra bir faydası olmaz” uyarısında bulundu.

“Market köşelerinde satılanlar arı sütü değil”

Piyasada arı sütü adı altında satılan ürünlere itibar edilmemesi gerektiğini de kaydeden Çiftçi, “Arı sütü sağlığa oldukça yararlı bir ürün ancak fiyatı pahalı. Marketlerde ve market köşelerinde arı sütü adı altında satılanlarda gerçek arı sütü değil. Vatandaşlarımız uyanık olsun” diye konuştu.

İlkbahar aylarında elde edilen arı sütü özellikle bağışıklık sistemini düzenleyen aynı zamanda kök hücrelere uyarıcı etki yapan özelliğe sahip olan bir ürün olarak biliniyor. Vücut performansını ve dayanıklılığı artıran arı sütü aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici ve hücre yenilenmesi sağlayan özelliği ile dikkat çekiyor.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Ayder balı diye satılan sıvının 1000 lira olduğu memleketimde arı sütünü 7000 liraya ucuza veriyorlar. Bir kovanda ortalama 10-12 bin arı olur 20-50kg bal alınır 5 gram arı sütü.
  Cevapla
 • sivaslı 2 yıl önce Şikayet Et
  canım miletime sahtesi dışarıya hakikisi böyle uyutuyorlar vatandaşlarımızı sahte gıda yalan vatlerle enayi yerine koyulan bir milet olduk nasılsa herşeye inandırıyoruz politikası yazık yazık.
  Cevapla
 • vedat 2 yıl önce Şikayet Et
  en pahalisi bizde ama malesf türk halkin önüne sahtesi koyuluyor ve orjinali israile satiliyor, anzer balida öyle. yalan ise yalan söyleyin. hangi bir akrabamin veya aile dostunun evinde bu sifalar görülmüstür? Ben güzele güzel demem benim olmadiktan sonra.
  Cevapla
 • İlhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu memlekette eşek sütü her şeye şifadır diye satılıyor , larvanın yarı sindirilmiş , malzemesi mi satılmayacak ! Hey allahım bizlere akıl veriver ! Hazinenin en bol yerinden bol bol akıl ver yarabbiiii
  Cevapla
 • Gu. 2 yıl önce Şikayet Et
  Cehalet.
  Cevapla
 • Sade Adam 2 yıl önce Şikayet Et
  senin mantığına göre yoğurt sütun mayalanmış hali, ekmek hamurun pişmiş hali... bu böyle uzar gider senin kafa gidik dayı...
  Cevapla
 • Serdar 2 yıl önce Şikayet Et
  Yediğini yumrtada civciv in ham hali.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle