AGİ detayı! Asgari ücret 1709 liraya çıkabilir!

2018 yılı asgari ücreti 1603 lira olarak açıklanırken asgari geçim indirimiyle birlikte eşi çalışmayan 3 çocuklu bir çalışan için bu rakam 1709 lira olacak.

GİRİŞ 30.12.2017 08:08 GÜNCELLEME 30.12.2017 09:20
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2018 yılı için ne kadar oldu? Yaklaşık 6 milyon çalışanın büyük bir merakla beklediği 2018 asgari ücret net 1603 TL olarak açıklandı. Yeni asgari ücretin açıklanmasının ardından milyonlarca işçi, asgari geçim indiriminin ne kadar olduğu konusunda sorgularını arttırdı. Peki, asgari ücretin içinde AGİ var mı? Yeni asgari ücrete AGİ dahil mi? 2018 Asgari geçim indirimi ne kadar oldu? İşte merak edilen soruların yanıtı...

AGİ NE KADAR OLDU? 2018 ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

Uzun zamandır büyük bir merakla beklenen asgari ücret konusunda sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren asgari ücretin brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Asgari ücretin açıklanmasının ardından milyonlarca işçi, AGİ'nin ne kadar olduğunu merak ediyor. 

Yasal kesintiler yapılıp asgari geçim indirimleri dahil edildikten sonra asgari ücretlinin eline geçecek net tutarlar da belli oldu.

1709 LİRAYA ÇIKABİLİR

Buna göre ücret tutarları şöyle oluştu:

Bekar-Çocuksuz: 1603,12 lira

Evli-Eşi çalışmayan: 1633,57 lira

Evli-Eşi çalışmayan +1 çocuklu: 1656, 40 lira

Evli-Eşi çalışmayan +2 çocuklu: 1679,23 lira

Evli-Eşi çalışmayan +3 çocuklu: 1709,67 lira

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ NASIL HESAPLANIR?

Ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarına yıllık

İşçinin kendisi için %50

Çalışmayan ve geliri olmayan eş için %10

Birinci ve ikinci çocuk için çocuk başına %7,5

Üçüncü çocuk için %10

Dördüncü ve daha fazla çocuk için %5’er,

indirim uygulanır. Uygulanan indirim matrahı oluşturur ve gelir vergisinin ilk dilimine geldiği için %15’lik orandan işlem görür. %15 ile çarpılan indirimli gelir 12’ye bölünerek her ay ödenen AGİ bulunmuş olur.

Asgari Geçim İndirimi’nden kimler yararlanabilir?

Ücreti, gerçek usulde vergilendirilen herkes asgari geçim indiriminden faydalanabilir. Yani Gelir Vergisi Kanununda yer alan 61. maddesindeki ücretleri alanlar, bu indirimden faydalanabilir.

Asgari Geçim İndirimi’nden kimler yararlanamaz?

Ücretleri diğer ücretler kapsamında vergilendirilenler bu indirimden yararlanamazlar.

Asgari Geçim İndirimi maaşa dahil midir?

1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olan bekar veya eşi çalışan çocuksuz işçi maaşının içerisinde AGİ yer almaktadır. Ancak eşin çalışması ve çocuk durumuna göre artan AGİ ücretinin ayrı bir şekilde ödenmesi gerekiyor.

Asgari Geçim İndirimi ödenmezse ne olur?

AGİ’yi ödemeyen işveren İş Kanunu ve Vergi Usul Kanununa uymadığı için suç işlemiş sayılır. Bu durumda Maliye Bakanlığı re’sen veya ikmalen tarhiyat yaparak işverene vergi ziyaı cezası kesecektir.

İşçi tarafında ise iş sözleşmesi feshedilebilir ve hukuka başvurulabilir.

HABERTÜRK

YORUMLAR 51
 • _kuLaLi_ 6 yıl önce Şikayet Et
  Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda asgari ücretli kimse yok.. tuzu kurular asgari ücreti belirliyor...
  Cevapla
 • ali 6 yıl önce Şikayet Et
  700 tl kira 300 su elektrik telef 300 tl okuyan çocuk 400 gida uyarsa- yaşamak ise bu ülkede sade nefes alıp vermek bir lokma ekmek ve şükür olarak görülüyor çok yazık
  Cevapla
 • Selim 6 yıl önce Şikayet Et
  1600 tl alıyorum. Her gün yemekte soğan ve ekmek yiyorum. Olsun yine de şükür, allah vekillerimizi başımızdan eksik etmesin. Onlar rahat yaşasın yeter ki.
  Cevapla
 • taka 6 yıl önce Şikayet Et
  güzel kardeşime cevap 1 yıl önce bir kişi calışıp 10 kişiye makardı şimdi ise on kişi çalışıp kendini geçindiremiyor genlen egitimli gençlerimize bakarmısın evlenmeye korkaar oldu bintl kira neyle karşılaştırıyorsun anlamakta güçlük cekiyorum tekrarlıyorum çalışmadan besilik kuzu gibi bakıyoruz suriyelilere vatanına ihanet edipte kaçanlardan medet umanlar başı boş sokaklardan geçilmiyor gitsin vatanını korusun tc nin ekonimisini böyle hazırmancılar varken düzlük gelir seviyesinden beklemek hayal (snnls)arkadaşıma slm allahtan başka sıgınacak yerimiz yok kula kulluk edene yaazıklar olsun
  Cevapla
 • suyundan da koy 6 yıl önce Şikayet Et
  İş verenlerin çoğu Agiyi vermiyor.Asgari ücrete zam yapıldı ama Bes'e de katılım zorunlu oldu,bu da maaştan para kesilmesi demek.Asgari ücret 1604 Tl -100 Tl otomatik Bes=1500 net maaş.Elektriğe zam,suya zam,doğalgaza zam,telefona zam,internete zam,otoyollara zam,vekil maaşlarına zam...Kaşıkla verip kepçeyle alıyorsunuz.
  Cevapla
 • asgari ücretli 5 yıl önce Şikayet Et
  bes ( bireysel emeklilik sistemi ) zorunlu değil. telefon açıp iptal edebiliyorsun. anında paran hesabına aktarılıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle