TAI'den Türkiye'yi uçuracak proje!

TUSAŞ/TAI Uludağ Üniversitesinde açacağı araştırma merkeziyle hem kendi bünyesine hem de sektöre yetişmiş eleman kazandıracak.

GİRİŞ 25.12.2017 15:37 GÜNCELLEME 25.12.2017 17:28
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Uludağ Üniversitesinde (UÜ), sektöre yetişmiş eleman kazandırmak için araştırma merkezi açacak.

Üniversitenin Görükle Yerleşkesi'ndeki Araştırma Vadisi'nde yapılacak bin metrekarelik araştırma merkezinde yürütülecek projelerde yarı zamanlı çalışacak öğrenciler, mezun olduktan sonra hem TAI hem de sektörde faaliyet gösteren diğer firmalarda istihdam edilebilecek.

TAI'nin Teknik Danışma Kurulu üyesi de olan UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, TAI'ye tahsis edilen alanda inşa edilecek merkezin projesinin çizildiğini belirterek, gelecek yaza kadar yapımının tamamlanacağını ve hizmete gireceğini söyledi.

Ulcay, merkezde uzay ve havacılık bölümlerinin yanı sıra elekronik, makine ve endüstri gibi bölümlerden yaklaşık 200 öğrencinin yarı zamanlı çalışabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

"TAI, öğrencilerimizi bu merkezde istihdam edecek ve sektöre yetişmiş eleman kazandıracak. Uzay ve havacılık sektörü Eskişehir, Bursa, Konya, Kayseri, Ankara ve İzmir'de gelişiyor. Dolayısıyla bu sektöre eleman yetişmesi lazım. Sadece okuldan diplomayla mezun olmak yetmiyor. Bu sektöre başlamadan önce savunma sanayisine yönelik birtakım projelerde çalışarak bir zihin olgunluğunun oluşması gerekiyor. Bu projeyi çok önemli buluyorum. Dolayısıyla bu, hem TAI'nin hem de sektör için eleman yetişmesi için önemli. Ayrıca öğrenciler burada çalışırken ücret de alacaklar."

"Akademisyenlerle projeler yapılacak"

Merkez müdürünün TAI tarafından atanacağını dile getiren Ulcay, "Söz konusu merkezde aynı zamanda üniversitedeki akademisyenlerimizle ortak projeler yapılacak. TAI ile akademisyen ve öğrencilerimiz açısından ciddi hareket getirecek bir girişim yaptık." diye konuştu.

Ulcay, Bursa'nın otomotiv sektöründe öncü olduğunu anlatarak, "Otomotivden vazgeçmeden bir kulvar daha açmak lazım. Uzay ve havacılık alanı ciddi ve önü açık bir sektör. Üniversite olarak bunun içinde olmamız gerekiyor. Sektöre eleman kazandıracak böyle bir projede yer aldığmız için mutluyuz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Vénus hottentote 2 yıl önce Şikayet Et
  .. ilim ve kudret sahibi ALLAH (celle cellehu) utandırmasın => Kur'ân-i Kerim'de Fil sûresinin üçüncü âyetindeki 'Ebabil' kuşlar, yetiş ya habib'Allâh.. hastanelerimizi trenlerimizi uçaklarımızı Helikopterimizi ihalarımızı uydularımızı astronotlarımızı iti güç systemler motorlarımız .. velhasıl orduya ve sivil hayata faydası dokunacak tüm araç ve gerçlerimizin, insani düniyeviyatımıza katkı sağlayacak, faydalı ve gerekli araçlar keşfetmeye nahil eylesin.. bugüne kadar keşfedilemeyen siirli teknolojisiyle yep yeni inovasyon systemlerle donatmayı ve kullanmayı nasip eylesin inşAllâh..
  Cevapla
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  yalana doyurdunuz
  Cevapla
 • Temel candan 2 yıl önce Şikayet Et
  Fazla umut baglamayin şimdi burdan futbol kuluplerine bir onerim var bir akademisyen disardan transfer edinde bizim docent proflar kipirdiyacakmi on kulüp on prof transfer etse Ucururlar ulkeyi bence
  Cevapla
 • Türkiyem 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu işte uzmanlaşmış hocalar getirilebilirse bence faydalı olur. Bence en önemli dönüm noktasındayız. Bir seviye kaldı onu aşabilirsek gerisi gelecek Allah'ın izniyle..
  Cevapla
 • Momedoglu 2 yıl önce Şikayet Et
  1 tanede doğuda açın olmazmı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle