Plaka ve ruhsatta yeni dönem başlıyor

1 Ocak’tan itibaren yeni araç alanlar ve ikinci el araçların satış sonrası işlemleri artık noterlerde yapılacak. Yeni dönemde plaka numaraları tek merkezde toplanacak.

Plaka ve ruhsatta yeni dönem başlıyor
Plaka ve ruhsatta yeni dönem başlıyor
GİRİŞ 25.12.2017 08:35 GÜNCELLEME 25.12.2017 09:00
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Araç ruhsatlarının ilk tescil ve ikinci el araç alımları ile ilgili yeni dönem başlıyor. 1 Ocak’tan itibaren yeni araç alanlar ve ikinci el araçların satış sonrası işlemleri artık noterlerde yapılacak. Ruhsatlar ve plakalar noterdeki işlemlerin ardından vatandaşa verilecek.

ÖZEL PLAKA YOK

Yeni uygulamayla birlikte daha önce emniyet tarafından ilçelere harf gruplarına göre verilen plaka numaraları artık tek merkezde toplanacak. Sisteme göre bu merkezden sıradaki plaka numarası otomatik olarak işleme girecek. Örneğin, İstanbul’dan ikinci el araç alan vatandaş, aracı götüreceği memleketi Şanlıurfa’nın plakasını alacak. Bu yöntemle de özel plaka alınması tarihe karışacak. Marttan itibaren de araçları trafikten çekme, hurdaya ayırma ve kayıt kapatma gibi benzeri işlemler de tamamen noterlere devredilecek. Emniyetten kademeli alınacak tescil işlemleri Ağustos 2018’de tamamen noterlere devir edilecek.

Gazete Habertürk'ten Mustafa Şekeroğlu'nun haberine göre istihbarat, gizlilik veya güvenlik gerektiren hizmetlerde kullanılan araç tescillerinin işlemleri ise yine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

9 MİLYON 250 BİN İŞLEM YAPILDI

Bu yıl Türkiye genelinde toplam 7 milyon ikinci el araç satışı gerçekleşti. Aynı dönemde 850 bin aracın ilk tescil işlemleri de bayilikler tarafından gerçekleştirildi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • SELÇUK 2 yıl önce Şikayet Et
  Noter bedavamı yapacak sanıyorsun ? Polisin plaka çıkarımından çıkarılması doğru karar .Cam filmine gelince kesinlikle ön camlarda olmamalı ..kötü bir anda camlı filmi kırmak mümkün ve zor olur .cam siyah olur başka ..cam siyah filmli olur başka sonuçlar doğurur ...Neden cam filmi takdırdıkları % 60 belli dir !
  Cevapla
 • musa 2 yıl önce Şikayet Et
  Yandık desenize 2010 yılında noter satışına 271 tl vermiştim yine o günlere dönmesek bari.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 2 yıl önce Şikayet Et
  Trafik tescilden sonra, trafik denetlemeyi de alın. Zabıta bu işi yapsın. Polis asli vazifesini yapsın.
  Cevapla
 • eko 2 yıl önce Şikayet Et
  trafik polisinin görevi ne.????
  Cevapla
 • kayı boylu 2 yıl önce Şikayet Et
  noter demek vatandaşın resmen soydurmak demektir bir veraset ilamını ilgili mahkemeden 5 aslı olarak 75 tl alınıyor AMA NOTERDEN 1 alını 45 tl alınıyor şayet noterden 5 adet alırsanız 225 tl ödeyeceksiniz..eyer mahkemeden alınan aslı bitmiş ise ayni mahkemeden evrak başına 2 tl verirsin yani 10 adedine 20 tl verirsin... ama noterden 10 adedine 450 tl verirsin..onun için noter resmi bir soygun merkezidir.
  Cevapla
 • Hasan çetin 2 yıl önce Şikayet Et
  doğru tesbit
  Cevapla
 • zafer akdeniz 2 yıl önce Şikayet Et
  polislerin kaprislerinden egolarından kurtulmuş olduk desenize
  Cevapla
 • kayı boylu 2 yıl önce Şikayet Et
  noterler soyguncudur beyler
  Cevapla
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  noterlerin kaprisi nolucak?
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Poliste ucretsiz yaptigin islerin noterde kalwm kalem ucretini odeyince anlarsin kaprisin nw oldugunu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle