Cumhurbaşkanı uyardı! Bundan sonra olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun süredir başta İstanbul ve Ankara olmak üzere belediyeleri uyardığını söyleyerek “Çevreye duyarlı kentler için çok talimat verdim.

Cumhurbaşkanı uyardı! Bundan sonra olmayacak
Cumhurbaşkanı uyardı! Bundan sonra olmayacak
GİRİŞ 02.12.2017 07:47 GÜNCELLEME 02.12.2017 09:24
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni dönem belediyecilik anlayışından hareketle bundan sonra yapılacak binaların 5 artı 1 esasına göre yapılması talimatı verdiğini, buna uyulmasını yakından takip edeceğini söyledi. Erdoğan, partisinin son Merkez Yürütme Kurulu toplantısında, “belediyecilik ve çevre” konulu sunumu dinledikten sonra, “Bizim en büyük sorunumuz bu işte. Çevreye duyarlı, kentler olması için çok talimat verdim. Özellikle İstanbul ve Ankara belediye başkanlarını çok uyardım. Maalesef ‘haklısınız efendim’ demelerine rağmen hiçbir şey değişmedi. Geçmişte, Çevre Bakanlığı’nın da çok ihmali olmuş” dedi.

BELEDİYE UYARILARI

Toplantıda, şehircilik anlayışı ve çevreye duyarlı kentlerle ilgili brifing verildikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı belediye başkanlarının görevden alınmasında önemli bir başlık olan çarpık kentleşme ve imar izinleri konusunu açtı. Erdoğan, bu konuda özellikle İstanbul ve Ankara’da ciddi sorun olduğunu, tüm uyarılarına rağmen sonuç alınamadığını bir kez daha dile getirdi. Yeni dönemde daha farklı bir belediyecilik görüleceğini anlatan Erdoğan, bununla ilgili özetle şu çarpıcı ifadeleri kullandı:

İKİ KENTE KIZDI

“Bizim en büyük sorunumuz bu işte. Çevreye duyarlı, kentler olması için çok talimat verdim. Özellikle İstanbul ve Ankara belediye başkanlarını çok uyardım. Maalesef ‘tabi efendim haklısınız, gereğini yapacağız’ demelerine rağmen hiçbir şey değişmedi. İstanbul’da o binaların tıraşlanması konusunda zamanında çok söyledim. ‘Gereğini yapıyoruz’ dediler, ortada bir şey yok. O dönem, Çevre Bakanlığı’nın da çok ihmali olmuş. İzinlerle ilgili çok uyarılarım oldu. Ama bakıyorsunuz değişen bir şey yok. Her yerde çok katlı binalar. Şimdi, Çevre Bakanımız Mehmet Özhaseki’yle konuştuk. Bundan sonra izni verilecek binaların 4 artı bir olmasını istedim. ‘Tüm Türkiye’de tüm belediyelerde bu sınırlar aşılmasın’ dedim. Sonra bakan bey bana geldi. Müteahhitlik açısından 4 artı birin kurtarmadığını söyledi. Sonra 5 artı bir olarak anlaştık. İzleyeceğim, bakalım neler olacak? Bunlara bir daha müsaade etmeyeceğim, takipçisi olacağım. Şimdi yeni göreve gelen belediye başkanlarını da uyardım. Mustafa’yla (Tuna) konuştum, göreceksiniz neler yapacak? Bu tür binalarla ilgili gereği yapacak.”

Toplantıya katılanlar, özellikle İstanbul ve Ankara’da çevre ve imar sorunu olan, kentte çarpık yapılaşma izlenimi yaratan bazı binaların yıkımının söz konusu olacağını, buna ilişkin alınan kararların önümüzdeki günlerde görüleceğini söylediler.

Hürriyet

YORUMLAR 17
 • martli 4 yıl önce Şikayet Et
  cok katli binalarda oturmayi marifet sayan bir milletiz. talep varki arz var. 20 katli binanin 20. katini kimse satin almaz kimse kuralamaz ise adam niye uretsin. once kafalar degismeli. bir de eliniz degmisken yollari ve kaldirimlari konusun. kaldirimin orta yetinde agac olmaz. elektrik dregi olmaz. yollar ve kaldirimlar dar. biraz genis yaparsiniz agac yada drekleri kaldirimin ya konut tarafina ya da yol tarafina dikersiniz ki yuruyen yayalari engellemesin.
  Cevapla
 • hakan 4 yıl önce Şikayet Et
  ülke böyle yonetilmez ben inşaat yapan birisi olarak o şartlarda arsa aldim , 5+1 ile kurtarması mumkun degil . keşke bunu zamaninda yapsaydiniz şehirler bitmezdi... yazik oldu
  Cevapla
 • akif 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu nufus artisina ve halkin alim gucune bakarsan mevcut konut sayisi ve arz talep dikkate alinmali imat acik arsalar fazla yok 5+1karari yanlis eger bu olursa arsa fiatlari ucar tasrada 200 250 bin olan evler 500 bine cikar herkes ev alamaz konut sayisi azacaligindan ev fiatlari yine ucar muteyit 5+1 bile yanismaz cunku kurtarmaz sayin cumhurbaskanim biz avrupa degiliz alim gucumuz yok muteyit cifterden 4 daireyi arsa sahibine verse kendi ne kazanacak konut azalacagi icin ev fiatlari ucar olan yine gariban vatAndaşa zaten heryerden vergi var
  Cevapla
 • Yunus 4 yıl önce Şikayet Et
  Senin bu düşündüğünü hükümet düşünemiyor ya ben ona yanıyorum
  Cevapla
 • Yekta 4 yıl önce Şikayet Et
  Kentsel dönüşüm bütün bir mahallenin yıkılması, okulu parkı yoluyla yeniden yapılmalı yoksa binayı yıkıp yerine daha yüksek bir bina yapılıyor
  Cevapla
 • vatan perest 4 yıl önce Şikayet Et
  uzel makina sanayinin arsasına guzel binalar yaptirirsiniz sayin cumhurbaskani
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle