Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor!

Eylül ayından bu yana maaşı düşen asgari ücretlinin beklediği torba yasa yasalaşıyor.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor!
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor!
GİRİŞ 29.11.2017 06:15 GÜNCELLEME 29.11.2017 06:17
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Milyonlarca çalışanın, özellikle de asgari ücretlilerin merakla beklediği torba yasa tasarısı nihayet bu hafta yasalaşıyor. Merakla bekleniyor, çünkü gelir vergisi diliminden dolayı kimi çalışanların eline geçen aylık ücret düştü. 

Torba yasa bu düşüşü telafi edecek. 

HERKES YARARLANMAYACAK

Peki, nasıl ödenecek? Azalış, geçen sene olduğu gibi asgari geçim indiriminin (AGİ) artırılması ile telafi edilecek. Eylül-ekim-kasım-aralık aylarına ait ücret ile 1.404,6 lira arasındaki fark AGİ’ye ilave edilecek ve asgari ücretin altında kalan tutar, çalışana ödenecek. Eklenen tutar gelir vergisinden düşürülerek fark kapatılacağından işverene de ek bir maliyet getirmeyecek. Şunu da belirteyim, bu imkandan bekar asgari ücretliler ve aylık maaşı 1.404,6 liranın altına inenler yararlanacak; diğer asgari ücretliler faydalanamayacak.

15 TEMMUZ GAZİSİNE MEMURLUK

Torba yasa sadece asgari ücretliyi ilgilendirmiyor, önümüzdeki günlerde çalışma hayatında yasa sayesinde birçok değişiklik olacak. Bunlardan biri 15 Temmuz gazileri ile şehit ailelerine yönelik düzenleme. 15 Temmuz gazilerine memur kadrolarına atanma hakkı verilirken, terörle mücadelede şehit olanlara istihdam hakkı tanınacak. Daha açık şöyle anlatayım; yapılacak düzenleme ile şehidin anne, baba, kardeşlerinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda eş veya çocuklardan iki kişi bu imkandan yararlanabilecek. Yine yasa ile şehit yakınlarının kamuda istihdam hakkı konusundaki yaş şartı da kalkacak.

Torba yasa ile getirilen bir başka önemli düzenleme de bugüne kadar her ayın sonunda ödenen işsizlik maaşı; işe giriş, emeklilik gibi durumların tespit edilerek, fazladan yapılan ödemelerin önüne geçilmesi için her ayın beşinde ödenecek.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 14
 • fakirinoğlu 6 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücret 2500 tl olmalı
  Cevapla
 • hüseyin 6 yıl önce Şikayet Et
  6 . aydan sonra maaşımdan 492 lira vergi kesilmeye başlıyor böyle vergi sistemi yerin dibine batsın bir bakkaldan çok vergi veriyoruz maaş dan zam alıyoruz 1 ay sonra başlıyor kesinti zam mam yok böyle bişey olurmu bir kuru maaş dan başka bişe yok biz de
  Cevapla
 • ak fedai 6 yıl önce Şikayet Et
  Asgari üçretliler hükümetimize minnettardır. 20 kişi çalıştırıyorum hepsi memnun. Koalisyon dönemlerinde geçinemiyorlardı. 15 yıldır hamdolsun bereket var.
  Cevapla
 • hani denetim? 6 yıl önce Şikayet Et
  Agiyi binlerce şirket çalışanına ödemiyor.Denetleyen yok ki...
  Cevapla
 • Çünkü! 6 yıl önce Şikayet Et
  Hatirlatayim asgari ucreti devlet belirliyor ,gecen yil isveren kesimi toplantidan cekilmisti ve hukumet bize devasa zam vermisti hatirlatayim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle