Hükümetten dolar açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolardaki dalgalanmanın spekülasyon olduğunu ve piyasanın aralık sonundan önce rahatlayacağını söyledi.

Hükümetten dolar açıklaması
Hükümetten dolar açıklaması
GİRİŞ 28.11.2017 16:20 GÜNCELLEME 28.11.2017 17:30
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 'Dolardaki dalgalanmanın gerekçesi spekülasyon. Kurla ilgili bir şey yapmamak lazım, Aralık sonundan önce piyasalar rahatlar.' dedi.

Zeybekci, “Hep söylediğim şudur, Türkiye’nin özel ve kamu sektörünün kısa vadeli mükellefiyetlerine baktığımız zaman böyle bir endişeye veya bu kur oynaklığına bu maliyeti yaşayacak hiçbir gerekçesi de yoktur. Onun için, gerekçesi olmayan bu şey de geçicidir. Olduğu bu yer de normal değildir. Spekülasyon amacıyla hareket edenlere katılanlar da var tabii ki, çok uzun vadeli mükellefiyeti olup da aman ne olacak diyip endişeye kapılanlara da şöyle söylüyorum ben, kesinlikle zarar görürler. O konuda iyi niyetli vatandaşlarımıza, şirketlerimize söylüyorum. Elleri yanar.” dedi.

ARALIK SONUNDAN ÖNCE RAHATLAR

Zeybekci, dalgalanmanın ne zaman sona ereceği yönündeki soru üzerine de 'Aralık sonundan önce rahatlar' yanıtını verdi.

Bakan Zeybekci, “Kurla ilgili hiçbir şey yapmamak lazım. Dokunmamak lazım piyasa kendi ayarlamasını yapacaktır. Burada oyunu büyüterek birilerinin istediği gibi ’Merkez Bankası kurla ilgili müdahaleler yapsın’ ben buna karşıyım. Faizle ilgili de Cumhurbaşkanımıza katılıyorum” dedi.

BAŞKA HİÇBİR BANKA İLE İLGİSİ YOK

Zeybekci, Halkbank'ın eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla'nın ABD'de yargılandığı dava ile ilgili olarak da "Başka hiçbir bankayla ilgisi yok" dedi.

Zeybekci, “Şu ana kadar gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerekse Halkbank tarafından yapılan hiç bir iş kuralların dışında olmamıştır” ifadelerini kullandı. Zeybekci, süreçte başka Türk bankalarının isminin de gündeme gelebileceği yönündeki yorumlar konusunda da “Başka hiçbir bankayla ilgili bir şey yok” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • asalet 2 yıl önce Şikayet Et
  tum ulkede dolari kısıtlayın turk bankalari ...mevduati tl ye veya ..altına...cevirme... zorunlulugu ...getirmeli
  Cevapla
 • Reisci 2 yıl önce Şikayet Et
  Cahillikte tavan yapmışsın kardeş, emekli olma vakti.
  Cevapla
 • Hozmo 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi o zaman yurtdisindan aldigimiz urunleride tl ile odeyelim olurmu ,bu ne cahilliktir yarabbim ya
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  bakkal biler nerdeyse yabancı parayla alış veriş yapacak öyle çıkarcılar varki bu milletin değerleri ortdan kalkacak
  Cevapla
 • Selami Ucar 2 yıl önce Şikayet Et
  Önceden de söylediğim gibi. İş dışında döviz alınıp satılması yasaķlanmalı. Ülkede ne kadar dolara endeksli kira, satış vb. işlem varsa TL ile yapılması sağlanmalı. Başka türlü sürekli döviz baskısıyla paramızın değeri düşer.
  Cevapla
 • samet 2 yıl önce Şikayet Et
  sen dalgana bak kardeş
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu dolar bizleri çok zor duruma düşürüyor neredeyse bütün ürünleri dolar kuru üzerinden alıyoruz (otomotiv yedek parça)yerli üretimde dolar üzerinden satıyor
  Cevapla
 • Uzaylı 2 yıl önce Şikayet Et
  Karşılığı olmayan şu dolar illetini daha neden tutarsınız anlamiyorum adamlar bol keseden para basıp dünyayi kandıriyor.saddamın dolarlarından hiç ders almiyormusunuz
  Cevapla
 • cahil 2 yıl önce Şikayet Et
  Insallah birgün gelir bu Dollar erir Dünyada fakirler rahatliga kavusur,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle