Emekliye 355 TL intibak zammı geliyor! İntibak zammı ne zaman gelecek?

2000 yılı ve sonrasında emekli olan vatandaşlara intibak sağlanması için gözler merakla Anayasa Mahkemesi’ne çevrildi. Anayasa Mahkemesi eğer ki intibak zammına ‘evet’ diyerek onaylarsa, milyonlarca kişinin maaşında yeniden düzeltmeler yapılarak 355 liraya varan zam gelecek. Peki, Anayasa intibak zammını onaylayacak mı? intibak zammı onaylanırsa ne zaman gelecek?

Emekliye 355 TL intibak zammı geliyor! İntibak zammı ne zaman gelecek?
Emekliye 355 TL intibak zammı geliyor! İntibak zammı ne zaman gelecek?
GİRİŞ 11.12.2017 13:15 GÜNCELLEME 11.12.2017 13:15
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

2000 yılından sonra emekli olanların maaşlarında düzeltme sağlayacak intibak yeniden gündemdeki yerini aldı. Emekliler bir yandan Ocak zammını merakla beklerken, bir yandan da gözler intibak için Anayasa Mahkemesi'ne çevrilmiş durumda. Anayasa Mahkemesi tarafından intibak zammı onaylanırsa, maaş oranları yükselişe geçecek ve 355 liraya varan zammın yolu açılacak. Peki, Anayasa intibak zammını onaylayacak mı? intibak zammı onaylanırsa ne zaman gelecek? İşte, intibak zammı konusuna ilişkin son dakika gelişmeleri...2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara zam yolunu açacak intibak için verilecek karar merakla bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nden eğer intibak kararı çıkarsa, milyonlarca kişinin maaşlarında düzeltme yapılacak ve 355 liraya varan intibak zammı gelecek.

2000 yılından sonra emekli olan SSK ve Bağ- Kur'lular için getirilecek intibak ile maaşlarda 355 liralara varan artışlar meydana gelecek. Daha önce 2000 yılından önce emekli olmuş SSK'lılar için intibak çıkartılmış 2 milyon emeklinin maaşına zam yapılmıştı. Bu intibaktan Bağ- Kur'lular yararlanamamıştı. Özellikle 1 Ocak 2000 emeklileri mağdur olmuş ve yine 2000 sonrası emekli olan vatandaşlar da maaşlarının düzeltilmesini istemişlerdi. Aynı prim ve yıl çalışmasına rağmen farklı zamanlarda emekli olanlar arasındaki maaş uçurumunu giderecek intibak düzenlemesi talepleri mahkemelere de taşınmıştı. Konu son olarak Anayasa Mahkemesi'nin gündemine gelmiş ve yüksek mahkemenin kararı bekleniyordu. 

2000 yılından önce emekli olanlar için yapılan intibak düzenlemesi, diğer emeklileri de umutlandırmıştı. Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı da konuyu yargıya taşımıştı. Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemesi ve Yargıtay'dan olumsuz yanıt alan Avcı'nın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun sonucu merakla bekleniyor.

zam ile ilgili görsel sonucu

İNTİBAK KONUSU ANAYASA MAHKEMESİNE TAŞINMIŞTI...

Takvim'in haberine göre, Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemesi ve Yargıtay'dan olumsuz yanıt alan Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

İNTİBAK İÇİN ALINACAK KARAR BEKLENİYOR!

Anayasa Mahkemesi, önümüzdeki günlerde Avcı'nın yaptığı bireysel başvuruyu masaya yatıracak. Sonuç hem Avcı hem de 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar tarafından merakla bekleniyor. Çünkü alınacak karar sadece Avcı'yı değil, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi ilgilendiriyor. Eğer mahkeme, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, emeklilere intibak zammı yolu açılacak. İntibak artışı için ayrı ayrı dava açmaya gerek olmayacak. İntibak, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsayacak. İlk intibakta 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK'lıya 50 ile 355 lira arasında artışlar yapılmıştı. Yeni intibakta da rakamlar bu seviyede olacak.

TÜED'DEN İNTİBAK ZAMMI İÇİN ÇAĞRI...

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanlara intibak taleplerini yineleyerek, "Hükümetimiz, bu çağrımızı değerlendirmeli ve emekliler arasında norm ve standart birliğini sağlamalıdır" ifadelerini kullandı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine geçen yıl ikramiye taahhüdü olarak 100 lira seyyanen zam yapılmasından dolayı hükümete teşekkür eden Ergün, "Bu paranın 2017'den itibaren emekli olanlara verilmemesi yeni bir eşitsizlik yaratmıştır. Bu nedenle 2017 sonrası emekli olan ve bundan böyle emekli olacaklara seyyanen 100 lira zammın güncellenerek verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

zam ile ilgili görsel sonucu

MAAŞLARA EŞİTLİK İÇİN İNTİBAK YAPILMALIDIR!

Emekliler günü dolayısıyla açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, mutlu ve refah içerisinde bir yaşam sürmenin, ülkenin kalkınmasında alın teri bulunan emeklilerin en doğal hakkı olduğunu belirtti. Aylıklara promosyon verilmesi, 30 yıl üzeri hizmet süresine denk gelen ikramiyelerin ödenmesinin emeklileri mutlu eden gelişmeler olduğunu vurgulayan Ergün, şunları kaydetti: "İntibak ile prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanların, emekli oldukları tarihlere bakılmaksızın eşit aylığı alabilmeleri için intibak yapılmalıdır. Hükümetimiz, 2000 öncesi emeklilerin intibaklarını yapmış ve farklılıklara son verilmiştir. Emeği geçenlere teşekkür borçluyuz. Şimdi hükümetimizden başlıca beklentimiz, 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak uygulamasını hayata geçirmesidir."

türkiye emekliler derneği başkanı kazım ergün ile ilgili görsel sonucu

YORUMLAR 30
 • gonul intibak zami 10 ay önce Şikayet Et
  Itibak zami nezaman verilecek en azindan biraz rahatlariz
  Cevapla
 • kadır 1 yıl önce Şikayet Et
  Mesele emeklı olunca yaprak kımıldamıyor üvey evlat gıbı
  Cevapla
 • yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  aslında devletımız aıle reısı baba statusundedır 3 evladını cagırıp 1 ne 2 dıgerlerıne 3 ekmek vermemelıdır daha oncekı calısma veya emeklılık sıstemınde esıtsıslık varsa bunlar ıvedı bır sekılde cozumlenmelıdır sonuc ıtıbarı ıle tabıkı vatandaslarımızın gercekten buna ıhtıyacları vardırumarız guzellıkler olur
  Cevapla
 • Engin 1 yıl önce Şikayet Et
  05.07.2017 emekli oldum 1050 tl maas baglandi hakmi bu
  Cevapla
 • mustafa kasik 1 yıl önce Şikayet Et
  13. 05. 2016 tarihind emkli oldum emekli ikramiyem 1300tl olmasi gerekiken 994 ikramiye baglandi gercek hak edilmis hakkimda gasp edillldi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle