İşte Türkiye'nin kasasındaki para

TCMB tarafından, Ekim 2017 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayınlandı.

İşte Türkiye'nin kasasındaki para
İşte Türkiye'nin kasasındaki para
GİRİŞ 28.11.2017 12:21 GÜNCELLEME 28.11.2017 12:23
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Buna göre, TCMB'nin resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 5,2 yükselişle 117,8 milyar dolar oldu.

DÖVİZ VE ALTIN REZERVLERİ ARTTI

Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 5,2 artarak 94,7 milyar dolar olurken, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 5,6 artarak 21,6 milyar dolara yükseldi.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 9,3 artarak 12,4 milyar dolar oldu. Bu tutarın 8,3 milyar doları anapara, 4,1 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1,2 milyar doları bir ay, 1,5 milyar doları 2-3 ay ve 9,7 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Şartlara bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşurken, söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,8 artarak 65,9 milyar dolara yükseldi.

YORUMLAR 20
 • Kamil 6 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar savaş var. Emperyalistlerle adı konulmamış bir savaş var. Teröre 300 milyar dolar harcadık. Eğer bu masraflar olmasaydı dolar oyuncak olmuştu. Amerika öyle bir fitne ki başımızda, onu dinlesek de kaybediyoruz dinlemezsek de kaybediyruz.
  Cevapla
 • Hacicavcav 6 yıl önce Şikayet Et
  Cok zenginiz coook ,dunyada en az asgari ucretden biriyiz ,dunyanin 120 ulkesine gitmis biri olarak soyluyorum en az asgari ucret bizde
  Cevapla
 • demir demir 6 yıl önce Şikayet Et
  50 bin tel borç verirmisiniz
  Cevapla
 • Yakub 6 yıl önce Şikayet Et
  Üzgünüm fakat acı gerçek şu ki ekonomide halen bağımsız değiliz. Yabancı şirketleri doldurduk darbe yapılmasın diye fakat faiz ve kur üzerinden hırsızlık maalesef devam ediyor. Çözüm: hırsızın eli kesilmeli artı kağıt para yerine altına geçilmeli.
  Cevapla
 • vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  merkez bankası hükümetin aleyhine çalışıyor.piyasaya salsa doları bu kadar yüksek kur olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle