Toyota, ‘’elektrikli araba’’ üretecek! Ne zaman çıkacak, özellikleri?

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota, 2020 yılından itibaren Çin'de elektrikli araç piyasaya sürmeyi hedefliyor. Şirket, 2019'a kadar iki milyon elektrikli ve hibrid aracın olması beklenen Çin için planlar yapıyor. Peki, Toyota’nın otomobil tutkunlarıyla buluşturmayı hedeflediği elektrikli araçlar nasıl olacak ve ne zaman piyasaya sürülecek? İşte, tüm detaylar…

Toyota, ‘’elektrikli araba’’ üretecek! Ne zaman çıkacak, özellikleri?
Toyota, ‘’elektrikli araba’’ üretecek! Ne zaman çıkacak, özellikleri?
GİRİŞ 22.11.2017 22:34 GÜNCELLEME 22.11.2017 22:35
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota, 2020 yılından itibaren Çin'de elektrikli araç piyasaya sürmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde Mazda ile ABD'de elektrikli tasarlama ve geliştirme konusunda açıklamalar yapan Japon otomobil üreticisi Toyota, Asya pazarı için de boş durmuyor. Çin pazarında oldukça önemli bir yer tutan Japon merkezli otomotiv şirketleri elektrikli araçlar konusunda da ellerindeki bu büyük pazarı tutmak istiyor.

Şirket, 2019'a kadar iki milyon elektrikli ve hibrid aracın olması beklenen Çin için planlar yapıyor. Ayrıca şirket, 2030 yılına kadar gaz ile çalışan tüm araçları yasaklayacağını duyuran Hindistan için de projeler üretiyor.

Dev otomotiv şirketinin ABD için de oldukça büyük planları bulunuyor. Şirket, ülke için yeni elektrikli araçlar tasarlamak üzere 1.6 milyar dolarlık bir montaj fabrikası kurmak için Mazda ile ortaklık kurdu. İki şirket tarafından yapılan ortak açıklamada yılda 300.000 otomobil üretileceği belirtildi.

toyota elektrikli araç ile ilgili görsel sonucu

Toyota Çin şefi Hiroji Onishi, yaptığı açıklamada Çin'de yerli ortaklarla elektrik araç üretme düşüncesinde olduklarını söyledi. Nissan gibi rakiplerine karşı elektrikli araç konusunda yavaş kalan Toyota, Hindistan pazarı için ise Suzuki ile bir ortaklık işine girecek.

Toyota şimdiye kadar Scion iQ minicar ve RAV 4 olmak üzere iki tane saf elektrikli araç üretti. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Takeshi Uchiyamada 2011 yılında yaptığı açıklamada Toyota'nın saf elektrikli araçlar üretmek için yeterli bir pazar olduğuna inanmadığını söylemişti. Ancak o zamandan bu yana birçok büyük otomotiv üreticisi üretim planlarında revizyona giderek elektrikli araçlara daha fazla önem vermeye başladı.

İlgili resim

ETİKETLER
araba elektrikli araba
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • DÜNYA DOSTU 2 yıl önce Şikayet Et
  dünyanın sonunu hep birlikte getireceğiz çok sevdiğimiz fosil yakıtlı araçlarımızla,,böyle giderse sonu gelmiş bir dünya bırakacağız çocuklarımıza,elektrikli araçlarla ancak bırakabiliriz temiz bir dünya, sözlerim,tüm insanlara, saygılarımla.....
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  tipe bak
  Cevapla
 • kosovali_prizren 3 yıl önce Şikayet Et
  toyota çinin mi anlamadim ben biliyordum japonyanin
  Cevapla
 • ALİ 3 yıl önce Şikayet Et
  ucuz iş gücü ve pazar orda :)
  Cevapla