Dünya basınında bomba etkisi yarattı!

Fed Başkanı Janet Yellen, halefi Jerome Powell'ın göreve başlamasını takiben Fed'in Yönetim Kurulu'ndan ayrılacağını açıkladı.

Dünya basınında bomba etkisi yarattı!
Dünya basınında bomba etkisi yarattı!
GİRİŞ 21.11.2017 05:56 GÜNCELLEME 21.11.2017 06:35
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fed'den yapılan açıklamada, Yellen'in istifa mektubunu ABD Başkanı  Donald Trump'a bugün sunduğu bildirildi.

Yellen, mektubunda, "Sayın Başkan Trump, size FED'in Yönetim  Kurulu'ndan halefimin yemin etmesinden itibaren geçerli olmak üzere istifa etmeyi  planladığımı bildirmek için yazıyorum. Fed'e 30 yıl boyunca hizmet etmek benim  için büyük bir ayrıcalık ve onur kaynağı oldu." ifadelerini kullandı.

Başkan Trump, dünya ekonomisinin en önemli aktörlerinden Fed'in  başkanlığına kasım ayının başında Yellen'in yerine bankanın Yönetim Kurulu Üyesi  Powell'ı aday göstermişti.

Fed'in siyasetten bağımsız bir kurum olarak görüldüğü ülkede,  Yellen'in başkanlık için ikinci kez atanmaması, ABD tarihinde nadir yaşanan bir  olay olarak kayıtlara geçmişti.

Fed Başkanı'nın ikinci kez atanmaması daha önce en son 1979'da dönemin  Başkanı Jimmy Carter'ın William Miller yerine Paul Volcker'ı tercih etmesiyle  gerçekleşmişti.

Fed'in ilk kadın başkanı olma özelliğini taşıyan Yellen'in istifa  etmemesi halinde 2024'e kadar bankanın Yönetim Kurulu Üyesi olarak kalma hakkı  bulunuyordu.

Yellen, Fed'in başına Ocak 2014'te eski Başkan Barack Obama’nın adayı  olarak Senato'nun onayıyla geçmişti.

YORUMLAR 1
  • Abdullah 5 yıl önce Şikayet Et
    yaratmak Allaha mahsustur.
    Cevapla