Fed Başkanı Yellen'den önemli karar!

Fed Başkanı Janet Yellen, halefi Jerome Powell'ın göreve başlamasını takiben Fed'in Yönetim Kurulu'ndan ayrılacağını açıkladı.

Fed Başkanı Yellen'den önemli karar!
Fed Başkanı Yellen'den önemli karar!
GİRİŞ 20.11.2017 22:35 GÜNCELLEME 20.11.2017 23:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Fed Başkanı Janet Yellen, halefi Jerome Powell'ın göreve başlamasını takiben Fed'in Yönetim Kurulu'ndan ayrılacağını açıkladı.

Fed'den yapılan açıklamada, Yellen'in istifa mektubunu ABD Başkanı Donald Trump'a bugün sunduğu bildirildi.

Yellen, mektubunda, "Sayın Başkan Trump, size Fed'in Yönetim Kurulu'ndan halefimin yemin etmesinden itibaren geçerli olmak üzere istifa etmeyi planladığımı bildirmek için yazıyorum. Fed'e 30 yıl boyunca hizmet etmek benim için büyük bir ayrıcalık ve onur kaynağı oldu." ifadelerini kullandı.

ABD TARİHİNDE NADİR YAŞANAN BİR OLAY

Başkan Trump, dünya ekonomisinin en önemli aktörlerinden Fed'in başkanlığına kasım ayının başında Yellen'in yerine bankanın Yönetim Kurulu Üyesi Powell'ı aday göstermişti.

Fed'in siyasetten bağımsız bir kurum olarak görüldüğü ülkede, Yellen'in başkanlık için ikinci kez atanmaması, ABD tarihinde nadir yaşanan bir olay olarak kayıtlara geçmişti.

Fed Başkanı'nın ikinci kez atanmaması daha önce en son 1979'da dönemin Başkanı Jimmy Carter'ın William Miller yerine Paul Volcker'ı tercih etmesiyle gerçekleşmişti.

2024'E KADAR YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLARAK KALMA HAKKI BULUNUYORDU

Fed'in ilk kadın başkanı olma özelliğini taşıyan Yellen'in istifa etmemesi halinde 2024'e kadar bankanın Yönetim Kurulu Üyesi olarak kalma hakkı bulunuyordu.

Yellen, Fed'in başına Ocak 2014'te eski Başkan Barack Obama’nın adayı olarak Senato'nun onayıyla geçmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Niyazi Karaca 4 yıl önce Şikayet Et
  Ismarlama puanlamalar vicdanına dokunamus olmalı
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  fed puan mı veriyormuş? Bir kişi de yorumu beğenmiş :)
  Cevapla
 • Gonyali 4 yıl önce Şikayet Et
  oh be ayirlada faizler yükselir ve biz parasi olanlar biraz rahat bi nefes aliriz, faiz parasiyla keyf yapariz, ama ilk önce bi hacca gitcem, sonra maldivler dubai oh güzel günler geri geliryor
  Cevapla