Türkiye'den bir tarihi hamle daha

Türkiye yerli otomobil projesinin ardından demiryolunda tarihi bir hamleye hazırlanıyor. Elektrikli lokomotif üretimi için TÜBİTAK düğmeye bastı.

GİRİŞ 15.11.2017 07:25 GÜNCELLEME 15.11.2017 08:31
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün öncülüğünde TÜBİTAK'ta çalışmalar başladı. Ekimden bu yana E5000 Tip Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi Projesi için 160 kişilik ekip çalışıyor. 48 ayda tamamlanacak projeyle TCDD'nin ana hat yük ve yolcu taşıma ihtiyaçları karşılanacak. Modern sürüş sistemine sahip, 5.000 kilovat gücünde, 160 kilometre süratli ve TSI (Avrupa karşılıklı işletilebilirlik yönetmeliği) gerekliliklerine uygun bir elektrikli lokomotifin tasarımı ve prototip üretimi yapılacak. Sertifikasyon ve testler ile birlikte 4 yıl sürmesi planlanan proje sonucunda üretilecek elektrikli lokomotif, çekiş ve kontrol sistemleri Türkiye'de tasarlanmış ve üretilmiş en güçlü araç olma unvanına sahip olacak.

BABAYİĞİTLER BULUŞTU

Projede demiryolu araçları konusunda Türkiye'deki en yetkin kurumlar olan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bir araya geldi. Oluşturulan konsorsiyum özel sektör işbirliği ile lokomotifin tasarımı ve prototip imalatı hayata geçirilecek. Projenin sonunda ortaya çıkacak prototipin sertifika alıp başarıyla devreye alınmasının ardından ilk aşamada TCDD 20 adet daha sipariş vererek lokomotif ihtiyacını yerli lokomotifle karşılamaya başlayacak. Proje ile 5000 kW ve daha büyük güçteki raylı taşıtların ve kritik alt sistemlerinin artık Türkiye yerli ve milli imkânlarla tasarlanabilmesi ve üretilmesi mümkün hale gelecek.

4 MİLYAR $ KAZANDIRACAK

Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda önümüzdeki yıllarda 500 adet lokomotifin alınması planlanıyor. Bir demiryolu aracının ortalama ömrü 30 yıl. Türkiye'nin kendi lokomotiflerini üretmesiyle birlikte 30 yıl boyunca lokomotifler için harcanacak yaklaşık 4 milyar doların büyük bir kısmı yurtiçinde kalacak.

İHRAÇ EDER HALE GELİR

Yerli lokomotif projesi, Türkiye'nin sadece altyapı işletmecisi olmadığını, 2023 hedefleri doğrultusunda kendi ihtiyaçlarını milli tasarımlar ile giderebilecek güçte olduğunu gösterecek. Projeden elde edilecek tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde, bundan sonra ihtiyaca uygun lokomotiflerin tasarım ve üretimlerinde yurtdışı bağımlılık kalkacak. Türkiye'nin fikri mülkiyet haklarına sahip olacağı teknolojinin ihracat edilmesi de mümkün olacak. Bu sayede Türkiye, dünyada lokomotif ihraç eden sayılı ülkelerden biri haline gelecek.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • araş tırın yahu 3 yıl önce Şikayet Et
  Tübitak'ı eleştiren bir kaç yorum gördüm.Dayılar;Tübitak tren,metro,tramvay gibi araçların bir çok kritik parçasının üreticisidir.Geçen yıl başlandı ve bir çok trende Tübitak üretimi elektronik komponent kullanılıyor.
  Cevapla
 • nevzat 3 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah, Yarabbim Türkiye'mizin ve sanayimizin sen yardımcısı ol.
  Cevapla
 • yeter artık 3 yıl önce Şikayet Et
  bu yerli üretimde ne ya yeter artık yaptıklarınız elalemi kıskandırıyorsunuz nazar değecek mazallah durmak yok yola devam çok şükür bunları da görüyoruz
  Cevapla
 • Enigma 3 yıl önce Şikayet Et
  Yerli üretici sıkıntısı olan ürünler Tekerlek %100 dışardan geliyor. Fren Sistemi %100 dışardan geliyor. Tampon %80 dışardan geliyor. Vana grubu %60 dışardan geliyor. Sabo %90 dışardan geliyor. 1 Tanesi 30€ min. 1 vagon = 16 adet sabo Vs. vs.
  Cevapla
 • hakk 3 yıl önce Şikayet Et
  koçsunuz koç
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle