Kış lastiği cezası kaç TL olacak? Kış lastiği ne zaman takılacak?

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte binlerce sürücü zorunlu kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Bununla birlikte 2017 -2018 kış lastiği takmama cezası kaç TL olacak? sorusu da en çok merak edilenler arasında...

Kış lastiği cezası kaç TL olacak? Kış lastiği ne zaman takılacak?
Kış lastiği cezası kaç TL olacak? Kış lastiği ne zaman takılacak?
GİRİŞ 16.11.2017 09:46 GÜNCELLEME 16.11.2017 09:50
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Zorunlu kış lastiği uygulamasına sayılı günler kaldı. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte sürücüler zorunlu kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki bu sene kış lastiği takmayanlar ne kadar ceza alacak? Kış lastiği sadece ticari araçları mı kapsıyor. Otomobillere kış lastiği zorunlu mu? İşte kış lastiği uygulaması ile ilgili tüm detaylar...

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

1 Aralık 2017 tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması 4 aylık bir süreyi kapsıyor. Yani 1 aralık 2017 - 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğini kullanmanız gerekecek.

KIŞ LASTİĞİ HERKESE ZORUNLU MU?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yaptığı açıklamada, kış lastiği uygulamasının 'yolcu ve eşya' taşınan araçlarda zorunlu olduğunu duyurdu. Hususi araçların ise bu kapsamın dışında tutulduğunu açıkladı.

 

Açıklamada, ''1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme; hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır.'' denildi.

Bununla birlikte hususi araçlara da can ve mal kaybına karşı tedbir amacıyla kış lastiği önerildi.

Öte yandan il sınırları içerisinde 'kış lastiği zorunluluğu'nun geçerli olduğu tarih aralığını belirlemek valiliklere bırakıldı. Buna göre valilikler, kış lastiği uygulamasını, bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

kış-lastiği

KIŞ LASTİĞİ CEZASI NE KADAR?

Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, “Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari tüm araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Yoğun karlı ve yağmurlu havalarda hayati önem taşıyan kış lastikleri bakanlık kararıyla kullanıma başlıyor. Kullanmayanın cezası da 625 lira olarak açıklandı” diye konuştu. 

Trafik güvenliğini artırmak için ülke genelinde birçok önlem alındığına dikkat çeken Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kış aylarının yaklaşmasından dolayı sürücülere yönelik kış lastiği kullanımını zorunlu kıldı. Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari tüm araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar kış lastiği kullanmazsa parasal da cezai uygulaması var. 1 Nisan 2017'de Resmi Gazetede yayımlanan, 'Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ' ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların, kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamıyor” diye konuştu.

KIŞ LASTİĞİNE DENETİM GELİYOR

Yapılan açıklamada, ilgiyi yönetmelik gereği yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan tüm ticari araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan tebliğ gereği yapılan yeni düzenleme uyarınca; tescil edilmiş olsun veya olmasın karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve otomobillerde (hususi otomobiller hariç) kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirildiği belirtilen açıklamada, "Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği olması, kamyonet, minibüs ve otomobillerin (hususi otomobiller hariç) tüm lastiklerinin kış lastiği olması, Eskişehir il sınırları içerisinde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dönemde kış lastiği kullanılmasının zorunlu hale getirilmesi hususunda valiliğimiz tarafından 23 Mayıs 2017 tarihinde karar alınmıştır. Her ne kadar hususi otomobiller için kış lastiği kullanmak kanun gereği zorunlu değil ise de, Eskişehir ilimizin iklimi göz önünde bulundurularak kış lastiği kullanılması İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından düzenli ve trafik akışının temin edilmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından tavsiye edilmektedir. Görevli trafik ekiplerimiz tarafından yapılan denetimlerde belirtilen tarihler arasında aracına kış lastiği takması zorunlu olmasına rağmen kış lastiği takmayan araç sürücülerinin sürücü belgesine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/a maddesinden 625 TL Trafik idari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilmektedir.Bu doğrultuda, talep artışlarıyla oluşabilecek yoğunlukların sorunsuz bir şekilde önlenmesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmamaları açısından gerekli tedbirleri almaları hususu, kamuoyuna duyurulur" denildi

YORUMLAR 4
 • destek bekler 2 yıl önce Şikayet Et
  yerli lastik alalim
  Cevapla
 • Bekir 2 yıl önce Şikayet Et
  Mademki zorunlu KDV yi kaldırın ucuzlasın
  Cevapla
 • kış 2 yıl önce Şikayet Et
  bir işi de doğru yapamıyoruz kış lastiği zorunlu olması şart ama ticari hususi ayırımı niçin yapılıyor bu mantıksız uygulamayı yapanlara soruyorum kış lastiği takmayan bir hususi araç yolu kapattığı zaman ticarinin taktığı kış lastiği ne işe yarar,kış lartiği trafiğe çıkan tum araçlara zorunlu olmalı cezası da çok ağır olmali ,çikan olursa en az 500 tl ceza ve aracı anında bir oto parka çekıp cezanın ödendiğini gösteren makbuz u getırecek oto park a kış lastiği getirip takacak oyle bırakacaksın kimsenın kimsenın onunu kapatmaya hakkı yoktur
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  hususî araca yasaklayamazsın, vatandaş kışın kullanmıyorum diyebilir. buna getireceğin uygulama bu tarihler arasında lastik yüzünden kazaya karışan sürücüye artı ceza kesmek olmalı. kışlık lastiği olmayanın da masrafını kasko ve sigorta karşılamasın. bundan sonra ister taksın ister takmasın.
  Cevapla