Sınırları aştı! Dünya peşine düştü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatının ardından kullanılmaya başlanılan Milli Piyade Tüfeği MPT-76, dost ve kardeş ülkelerin ordularına da hizmet vermeye başladı.

GİRİŞ 31.10.2017 11:49 GÜNCELLEME 31.10.2017 13:49
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

TSK tarafından etkin kullanılan MPT-76, yurt dışında da kullanılmaya başlandı.

Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında 2014'te prototipleri üretilen MPT-76 için seri üretim sürecinde Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumuna (MKEK) 20 bin, Kalekalıp'a 15 bin, Sarsılmaz'a 10 bin adet sipariş verildi.

MKEK, bugüne kadar 500'ü Cumhurbaşkanlığına olmak üzere 3 bin 200 tüfeğin teslimatını gerçekleştirdi. Kurum, kalan tüfeklerin teslimatını gelecek yıl tamamlamayı planlıyor.

Türkiye'de envanterdeki ağırlığı artan MPT-76, yurt dışında da kullanılmaya başlandı. MPT-76'dan Somali'ye 450 adetlik teslimat yapıldı.

Güvenlik sorunları yaşanan Somali'de, yetkililer, ordunun askeri alanda eğitim ve donanıma ihtiyacı olduğu yönünde değerlendirmelerde bulunmuştu.

Türkiye ile Somali arasında askeri eğitim ve savunma sanayisi alanlarında iş birliği anlaşmaları imzalanmıştı. Türkiye, Somali'nin başkenti Mogadişu'da ev sahibi ülkenin askerlerinin eğitimine yönelik askeri eğitim üssü inşa etmişti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) de MPT-76'yı envanterine dahil etmek üzere harekete geçti. KKTC ile 2 bin 500 adetlik MPT-76 siparişe bağlandı.

Özellik ve tasarımıyla ilgi odağı

MPT-76, NATO tarafından belirlenen 47 ayrı testten başarıyla geçti. 1,5 milyondan fazla fişekle test edilmiş tek ve özgün silah özelliğini taşıyan MPT-76, 4,2 kilogram ağırlığıyla diğer piyade tüfeklerine oranla daha hafif ve düzeneğinde bulunan gaz sistemi sayesinde ısınma problemi yaşamıyor.

Yarı otomatik ve tam otomatik atış yapabilen MPT-76, 7,62 mm, 51 NATO kalibre ve 20 fişek kapasiteli kompozit şarjöre sahip bulunuyor.

Etkili menzili 600 metre olan MPT-76'da, modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sistemi yer alıyor. Silaha, ray sistemiyle uyumlu bütün aksesuarlar eklenip çıkarılabiliyor.

MPT-76, teknik özellikleri ve özgün tasarımıyla dünya silah sektöründe dikkatleri üzerine çekti ve ilgi odağı oldu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
milli tüfek
YAZDIR
YORUMLAR 34
 • kahraman 3 yıl önce Şikayet Et
  dometes ne oldu domats
  Cevapla
 • PaYiTaHT 3 yıl önce Şikayet Et
  daha oncede dedim fitneciler var burda
  Cevapla
 • diyarıbekir 3 yıl önce Şikayet Et
  vay be ne kadar kahraman var bu sitede MPT -76 yapmamızı küçümseyen var. ben size söyleyeyim mi siz daha kendi halkını,milletini tanımıyorsunuz. ÖRNEK: karadenizlilerin % 90 bu silahında,kalenşinkofun da daniskasını yapabiliyor.
  Cevapla
 • mpt76 3 yıl önce Şikayet Et
  500 bin polis 650 bin ordu personeli var ama 3200 tane mpt yapmışız. ve tüm ülkeler sipariş vermek için sıraya girmiş. ve geçen ay abd korumalara silah siparişini onaylamadı diyorduk. garipliği çözebilen varmı?
  Cevapla
 • Ergün 3 yıl önce Şikayet Et
  Onlar konuşur AK parti yapar....bitirir.... nokta
  Cevapla
 • irfan 3 yıl önce Şikayet Et
  vay benim cumhuriyetim uyumuş ali topu at sen tut yat uyu uyu şimdide kalk Tayyibi eleştir
  Cevapla
 • hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  nankörluk yapma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle