Ucuz ette ilk hamle! Açıklama Bakandan geldi

Bakan Fakıbaba, kıyma etin kilogramını 29 lira ve kuşbaşı etin kilogramını 31 liradan satmayı taahhüt eden zincir marketlere, dana karkas et satışı yapılacağını açıkladı

Ucuz ette ilk hamle! Açıklama Bakandan geldi
Ucuz ette ilk hamle! Açıklama Bakandan geldi
GİRİŞ 28.10.2017 17:10 GÜNCELLEME 29.10.2017 09:10
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, market zincirlerde et satışı uygulaması ve üreticilerin yerli hayvanlarının satın alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Vatandaşların et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılayabilmeleri için uzun süredir yoğun bir tempo ile çalıştıklarını hatırlatan Fakıbaba, bu çalışmalarını sonuçlandırma aşamasına getirdiklerini kaydetti.

Bu kapsamda öncelikli hedeflerinin en geniş tüketici kitlesine ulaşmak olduğunu vurgulayan Fakıbaba, Türkiye’nin bütün illerinde satış noktası bulunan ulusal market zincirlerinde en ucuz ve en uygun fiyatla kıyma ve kuşbaşı et satışı yapılmasını hedeflediklerini bildirdi.

Fakıbaba, "Bu hedefimizi gerçekleştirmek üzere kıyma etin kilogramını 29 lira ve kuşbaşı etin kilogramını 31 liradan satmayı taahhüt eden ve Türkiye’nin bütün illerinde satış noktası bulunan zincir marketlere Et ve Süt Kurumumuz tarafından dana karkas et satışı yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

BESİCİLERDEN 25 LİRAYA ALINACAK

Bir yandan vatandaşların et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılamaları için bu çalışmaları yaparken, yerli hayvan yetiştiriciliği yapan besicileri de koruyacaklarının altını çizen Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Bu doğrultuda besicilerimizin yerli hayvanlarını, Et ve Süt Kurumumuzda kesilmesi kaydıyla kilogramını 25 liradan satın alacağız. Bakanlık olarak yürütmüş olduğumuz çalışmalarımızdaki amacımız, hem tüketiciyi hem de üreticiyi mağdur etmeyecek bir yapı oluşturmaktır. Tüketicilerimize uygun fiyattan et temin edilmesi ve hayvan üreticilerimizin de imkanlarının geliştirilmesi yönündeki çalışmalarımız devam edecektir."

Öte yandan marketler, ESK'dan temin ettikleri karkas etleri yarımşar kilogramlık ambalajlarda kendileri tüketicilere ulaştıracak. ESK'nın konuyla ilgili önümüzdeki hafta ilana çıkması bekleniyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
et fiyatları
YAZDIR
YORUMLAR 86
 • İrfan yavuz 3 yıl önce Şikayet Et
  UCUZ ET... İyi güzelde! Ya geçimini hayvancılıkla idame ettiren binlerce vatandaş ne olacak. Şimdiden elindeki büyük baş hayvanda 2500 ila 3000 TL zararı var. O zaman, sayın bakanım Fakıbaba, şimdide ucuz saman ve yem sorununu halledecektir. İnşallah bunu da düşünmüşlerdir. Dağlarında bile ot bulunmayan, hayvancılığı zor şartlarda, yemin çuvalını 50 ile 60 TL ücretle alıp, bu yemi kendisi kaldırdığı mahsulünden yapsa daha da pahalıya gelir. Anadolu insanının, kurak bölgedeki dramını hesaba katmış, ucuz saman ve yem içinde acil önlem almışlardır. Öyle ya sevdası Vatan olup, elindekine kanaat edip, sitem bile etmeyi kendine yakıştırmayan Anadolu insanının, korunmak gibi bir lüksü olamaz.
  Cevapla
 • Osman 3 yıl önce Şikayet Et
  Hiç mudahele edilmese daha iyi Her müdahele sonu fiyatlar uçuşa geçiyor.5000 ton ithal ettik ...iyide bu miktar bir günlük ihtiyacımız...olması gereken yerli mal kesimi bir müddet yasaklanıp ithale ağırlık verilmeli.vede bakanlık besiciye destek olmalı
  Cevapla
 • Arif 3 yıl önce Şikayet Et
  Domatesin rusyaya ihraç edilmesi daha başkamadan aracılar fiyatları yüzde üçyüz arttırdılar...geri dönerse bakalım ne yapacaklar...!!!
  Cevapla
 • rıfkı 3 yıl önce Şikayet Et
  allah senden razı olsun derim ne diyim helal olsun , bi bakan vergi yükler biri de çıkıp böyle millete hizmet eder işte , başarılarının devamı gelir inşallah helal olsun
  Cevapla
 • Uzo 3 yıl önce Şikayet Et
  Ucuz mu s8mdi bu
  Cevapla
 • Aaaaa 3 yıl önce Şikayet Et
  40-45 TL kıyma fiyatına göre 29 ₺ ucuz evet. Yüzde 30 daha ucuz. Et fiyatları 50 ₺ nerede 31 TL nerede. neredeyse yarısı mevcut fiyatların.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle