Rus yarışma programı, Kargıcak'a hareket getirdi

Muğla'nın Ortaca İlçesi'ndeki Kargıcak Köyü, Rus televizyonlarında ve internet ortamında canlı yayınlanan yarışma programı 'Public Games'in çekimlerine ev sahipliği yapıyor.

Rus yarışma programı, Kargıcak'a hareket getirdi
Rus yarışma programı, Kargıcak'a hareket getirdi
GİRİŞ 27.10.2017 16:31 GÜNCELLEME 27.10.2017 21:05
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

 Dalaman Ortaca Köyceğiz, Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, programla turizm açısından Türkiye'nin, Rusya pazarında önemli reklamı olacağını belirterek, "Dalyan'da, 'ölü' dediğimiz sezonda yaklaşık 200 kişinin bu projede çalıştığını söylediler. Dekorların tamamı, Ortaca ve Dalyan'daki esnafımızdan tedarik edilmiş. Bu proje, şimdiden esnafımızın kasasına önemli bir girdi sağladı" dedi.

14 GÜNDE 36 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

Ortaca İlçesi'nin Gökbel Mahallesi'nde bulunan Kargıcak Koyu'nda çekimleri devam eden Public Games isimli yarışma programı, 14 günde 36 milyon izleyiciye ulaştı. Yarışmada 7 kişiden oluşan 4 grubun yarıştığını anlatan programın Türkiye'deki uygulayıcı yapımcısı Ümit Ertemiz, Public Games'in dünyanın önemli format şirketlerinden Banijay ve Rus yapımcı Mastiff tarafından yazıldığını ve ilk kez 'Muğla'nın cennet köşesi' Kargıcak Koyu'nda çekildiğini söyledi. Rusların, çekimleri Türkiye'de yapmaya karar verince şirketleriyle protokol yaptığını belirten Ertemiz, "Birlikte Ege ve Akdeniz'in hemen hemen bütün koylarını dolaştık. Kargıcak Koyu; elektriği, suyu, ulaşımı, iklim koşulları ve bakirliğiyle yazılan formata çok uygun bulundu. Yerel yöneticilerimiz ve hükümet temsilcilerimizle görüştük, ilgiyle karşılandı. Gerekli izinler alındıktan sonra 2 ay sürecek proje için tamamı ahşaptan, sökülebilir olan bir yarışma platformu oluşturduk" dedi.

Public Games'te format gereği sunucunun bulunmadığını, yarışmacıların özel kıyafetler giyerek, kendileri için yapılan kulübelerde yaşamını sürdürdüğünü anlatan Ertemiz, yarışmacıların 'BOT' isimli bir robot tarafından yönetildiğini belirtti. Ertemiz, şöyle devam etti:

"Yarışmacılar, alana gözleri kapalı getirildiler ve nerede yarıştıklarını bilmiyorlar. Aç bırakılabiliyor ve ödül olarak yöresel lezzetli yemekleri yiyorlar. Alana yerleştirilen dev ekranlarda görülen BOT'un direktifleri doğrultusunda haraket eden yarışmacılar, izleyenler tarafından verilen oylarla ödüllendiriliyor. Alanda, 52 sabit kamera ve 12 aktüel kamera var. Oyuncuların her hareketi, 24 saat kayıt altında. Sadece yarışmada değil, birbirleri ile olan diyalogları da puanlamaya dahil ediliyor. Yarışma sırasında, ödül kutusunun içindeki ödülü, izleyiciler tarafından en çok beğenilen yarışmacı kazanıyor. Bu ödül, bazen yiyecek içecek olabilirken, bazen de para olabiliyor. Finaldeki para ödülü, çok büyük. Son hafta açıklayacaklar. Yarışma, kasım ayında sona erecek." 

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, yarışmanın ülke ve bölgeye önemli getiriler sağlayacağını belirtti. Okutur, "Turizm açısından, Rusya pazarında önemli bir reklam olacak. Dalyan'da, bu 'ölü' dediğimiz sezonda yaklaşık 200 kişinin bu projede çalıştığını söylediler. Dekorların tamamı, Ortaca ve Dalyan'daki esnafımızdan tedarik edilmiş. Bu proje, şimdiden esnafımızın kasasına önemli bir girdi sağladı. Dominik, 'Survivor' programı sayesinde dünyaya tanıtıldı. Burada oluşturulan platform da aynı etkiye Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz için neden olabilir. Bu projenin ilk olarak Kargıcak Koyu'nda yapılması çok sevindirici" diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Emekli 3 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten güzel bir yer fakat suyu soğuk ve oldukça derin.
  Cevapla
 • Turuncu 3 yıl önce Şikayet Et
  Acun ılıcalıda maldivlerde
  Cevapla
 • Dobroşki 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyorlar ki paraya
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  O zaman mangır diyorlardır
  Cevapla
 • 61trabzon 3 yıl önce Şikayet Et
  acun beye örnek olur belki
  Cevapla
 • feyza 3 yıl önce Şikayet Et
  bir nevi Survivor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle