Türkiye'nin ilk yerli uzaktan kumandalı arabası

Türkiye'nin ilk yerli üretim uzaktan kumandalı arabasını Konyalı Moli Toys firması üretti.

Türkiye'nin ilk yerli uzaktan kumandalı arabası
Türkiye'nin ilk yerli uzaktan kumandalı arabası
GİRİŞ 26.10.2017 17:40 GÜNCELLEME 26.10.2017 17:44
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Konyalı Moli Toys firmasının ürettiği, Türkiye'nin ilk yerli üretim uzaktan kumandalı arabası, Spielwarenmesse Middle East Fuarcılık tarafından İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen 10. Kids Turkey Oyuncak, Çocuk, Lisans, Oyun ve Oyun Ekipmanları Fuar'ında görücüye çıktı.

350 BİN TL AR-GE

Spielwarenmesse Middle East Fuarcılık Genel Müdürü Fatih Ciğerlioğlu, 2 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkan uzaktan kumandalı aracın, 350 bin lira Ar-Ge yatırımıyla üretim bandına girdiğini, 6 ay sonra ise oyuncak raflarında yerini alacağını söyledi. 

Elektronik aksamlı ilk milli oyuncağın hem yurt içinde, hem de yurt dışındaki pazarlarda çocukların beğenisine sunulacağını belirten Ciğerlioğlu, "Uzaktan kumandalı araba, ilk etapta Ortadoğu ve Avrupa en yüksek çıtada ise Amerika pazarında olacak." dedi. 

Ciğerlioğlu, fuarda sergilenen Türkiye'nin ilk yerli üretim uzaktan kumandalı arabasının, oyuncak sektörünün dünya pazarlarında daha fazla söz sahibi olması adına çok önemli bir adım olduğunun altını çizdi. Ciğerlioğlu, "Dünyada oyuncak pazarı 35 milyar dolar. Türkiye'nin oyuncak pazarı 1 milyar dolar civarında. Bugün Amerika'da çocuk başına yıllık 500 dolarlık oyuncak harcaması varsa bu Avrupa'da 150-200 avro Türkiye'de 40 dolar civarında." diye konuştu. 

Fuarda 70 kadar katılımcının üretici konumunda olmasının oyuncak sektörünün geliştiğinin en büyük ispatı olduğunu belirten Ciğerlioğlu şunları kaydetti: 
"İthalatçı firmalarımızın 2017'de yaşadığı tüm zorluklara rağmen bu misyonu yüklenmeye devam etmesi, geleceğimiz olan çocuklarımız adına büyük bir fedakarlık örneği. Katılımcı ve özellikle yurt dışından gelen ziyaretçi sayısındaki artış bizi gerçek anlamda mutlu ediyor. Organizasyonumuz hem ülkemizde, hem de yakın coğrafyamızda yakından takip edilmekte. Türk oyuncak sektörü, bölgesinde etkin oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor." 

Ciğerlioğlu, "Dünya oyuncak pazarının merkezi Çin. Biz ne kadar üretime ağırlık versek de, ne kadar Çin'in yapmış olduğu oyuncakların tamamını
üretmeye çalışsak da böyle bir sektörü Türkiye'de oluşturmak kolay iş değil. Bununla ilgili ciddi bir yol almamız lazım."
dedi. 

Ciğerlioğlu, "Biz de bu oyuncakları üretebiliriz. Biz de bu oyuncakların tamamını Çin ve Çin gibi bir çok ülkeye satabiliriz." ifadelerini kullandı. 

10 yıl öncesine bakıldığında Türkiye'nin şu an oyuncak sektöründe çok iyi bir pozisyonda olduğunun altını çizen Ciğerlioğlu, 5 yıl sonrasında ise Türkiye'de oyuncak sektörünün daha yukarılarda olacağını vurguladı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 71
 • Abdullah 3 yıl önce Şikayet Et
  Adam basit kimlik kılıfı ndan dünyanın parasını kazandı milli olduktan sonra bir toplu iğne dahi olsa destek vermeliyiz
  Cevapla
 • birkissadanbinhisse 3 yıl önce Şikayet Et
  millet kafayi takmis moni toy neymis turk ismi yokmu toy oyuncak demek ing kelime bilimin mutfagi batı dilide ingilizce yurt disinda satmak icin iyi bir isim bence yapanin eline saglik ulkem icin bir civi cakan yerli uretim icin tskler
  Cevapla
 • Arif GÜNAY 3 yıl önce Şikayet Et
  yapmayın allah aşkına ben 35 yaşındayım, bu arabaları lisede biz proje olarak yapıyorduk. direnc kondansatör diyot vs.. gibi elemanları alıp birleştiriyorsunuz. yeni bir şey değil. endüstri meslek liselerinden ne arabalar çıkıyor.
  Cevapla
 • veli 3 yıl önce Şikayet Et
  Güldürmeyin kendinize yerli milli otomobil bekliyoruz senelerce. oyuncagi kim ne yapsin.
  Cevapla
 • Kerem 3 yıl önce Şikayet Et
  motoru ne kadar yerli diyecegim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle