Tapunuza sahip çıkın!

Sahte vekalet, sahte veraset ilamı gibi evrak sahtecilik yolu ile mal sahibinin haberi olmadan satılmaya çalışılan yerlere ilişkin vatandaşlara önemli uyarı.

Tapunuza sahip çıkın!
Tapunuza sahip çıkın!
GİRİŞ 04.10.2017 10:08 GÜNCELLEME 04.10.2017 10:10
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı sahte vekalet, sahte veraset ilamı gibi evrak sahtecilik yolu ile mal sahibinin haberi olmadan satılmaya çalışılan yerlere ilişkin uyarılarda bulundu.

Özelmacıklı “Taşınmaz malikleri E-devlet sistemi üzerinden, Tapu Bilgileri Sorgulama menüsü ile taşınmaz kayıtlarını belli periyotlarda kontrol etmeliler. Gözükmeyen veya size ait olmayan taşınmazlar varsa en yakın Tapu Müdürlüğü veya Alo 181 Tapu ve Kadastro Hizmet Hattı aranarak kayıtlar düzeltilebilir. Hatta sistemdeki tapu taşınmaz beyan menüsü ile gözükmeyen taşınmazlarınız için yeni beyan verebilirsiniz” dedi.

“Cep telefonu numaranızı doğrulatın”

E-Devlet’de iletişim seçenekleri menüsü üzerinden taşınmaz maliklerinin cep telefon numaralarını doğrulamalarını tavsiye eden Özelmacıklı, “Tapu işlemlerinde güvenliğin artırılması amacı ile istemli yada istek dışı gerçekleşecek herhangi bir işlem yapıldığında bu beyan edilen cep telefonu numarasına SMS yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Bu yeni uygulamayla vatandaşların adlarına kayıtlı taşınmazlar, dolandırıcılık ve sahteciliğe karşı korunmaktadır” diye konuştu.

“Taşınmazlarınızı takip ettirin”

Genellikle uzun vadeli yatırım amacı ile alınan veya miras yolu ile geçmiş ve takip edilmeyen birçok taşınmaz olduğunu belirten Özelmacıklı “Sahip olduğunuz taşınmaz belli periyotlarda yerinde kontrol edilmelidir. Üzerinde haksız bir işgal var mı, bölgede herhangi bir imar değişiklikleri söz konusu mu, bölgedeki fiyatlar nasıl değişim gösteriyor mutlaka bir uzman danışmandan destek alınmalıdır. Çıkabilecek birçok problem erken müdahale ile çözülebilir” şeklinde konuştu.

“Tapunuzu güncelleyebilirsiniz”

Bazen tapu kayıtlarında değişikliklerin de söz konusu olduğunu belirtin Özelmacıklı, “Örneğin henüz inşaat aşamasında aldığınız yer için ilk verilen kat irtifak tapusu olabiliyor. Daha sonra yapı için iskan alındı ve cins değişikliği ile kat mülkiyetine geçti ise, tekrar başvurarak yeni kat mülkiyetli tapunuzu da alabilirsiniz. Bazen eski tapu senetlerinde de eski ilçe isimleri ile karşılaşılabiliyor. Tasarruf öncesinde bilgileri tekrar güncellemekte fayda var. Verilen vekalet veya alınacak yazılar da belgeniz geçersiz olabilir” dedi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
konut tapu
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Turan 2 yıl önce Şikayet Et
  Devlet ne işe yarıyor. Sorunu devlet çözer.Sahtekarları cezalandırsın. Bi kapıdan gir öteki kapıdan çık ne alâ.
  Cevapla
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Kimse görevini iyi yapamıyor başta devlet olmak üzere.İnsanımız günden güne kaypak ve sahtekarlaşıyor.Sonumuz pek hayır görünmüyor malesef.
  Cevapla
 • Sağlam 2 yıl önce Şikayet Et
  Anlamadım bir şey var tapuyu bakkaldan almlyoruz büsuru işlemden geçiyor ondan sonra veriyorlar nasll yani evdeki tapumuza biri gelip sahipmi çıkacak ben imza atmadlm sürece ne olacak devletimiz inşallah bu konularda daha uyanık olur
  Cevapla
 • engin 2 yıl önce Şikayet Et
  hırsız evin içinde dikattt!
  Cevapla
 • ekserva 2 yıl önce Şikayet Et
  evet devlete ilgilenmesin vatandaş bi sekilde halleder takipcisi olur bu usulsüzlüğün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle