O ilimizde yapılıyor! Dünyada tek

Erzurum'da inşa edilen ve bilim insanlarının merakla beklediği Doğu Anadolu Gözlemevi 2020'de faaliyete girecek

GİRİŞ 29.09.2017 15:36 GÜNCELLEME 29.09.2017 15:40
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Erzurum Valisi Azizoğlu, "İleriyi görmek, çağın ötesine geçmek böyle bir şey. Belki kimse bunu hayal etmiyordu ama bu gerçekleşmek üzere. Bir buçuk sene sonra buradan uzayı gözlemlemeye başlayacağız" diye konuştu.

 Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.  Dr. Ömer Çomaklı ile kentte 3170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri'ne inşa edilen  ve sınıfında dünyada tek olma özelliği taşıyan teleskopun yer alacağı  gözlemevinin inşaatını inceledi.

Vali Azizoğlu, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada,  Erzurum'un bugüne kadar hayvancılık şehri olarak bilindiğini hatırlattı.

Kentin bundan sonra sanayi ve bilim şehri haline geldiğini ifade eden  Azizoğlu, şöyle konuştu:

"Şu anda buradaki bu tesis Türkiye'nin en büyük gözlemevi olacak.  Dünyanın en önemli iki, üç gözlemevi arasında olacak. İleriyi görmek, çağın  ötesine geçmek böyle bir şey. Belki kimse bunu hayal etmiyordu ama bu  gerçekleşmek üzere. Bir buçuk sene sonra buradan uzayı gözlemlemeye başlayacağız.  Dünyadaki bütün bilim insanları da buradaki gözlemlemeden istifade edecekler."

 TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YATIRIM ARAŞTIRMA MERKEZİ

Rektör Prof. Dr. Çomaklı ise gözlemevinin yapımında kendilerini  destekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a ve Başbakan Binali Yıldırım'a  teşekkür etti.

Gözlemevinin dünyaya, Türkiye'ye ve Erzurum'a büyük katkı  sağlayacağını aktaran Çomaklı, "Bu proje, Kalkınma Bakanlığının desteklediği  Türkiye'nin en büyük yatırım araştırma projesi. Burada kuracağımız ekipman ve  labaratuvarlarla 4 metre çap altındaki bütün gözlemevi istasyonlarının aslında  bakım onarım ve bir araştırma merkezi." diye konuştu.

ÖZELLİKLERİ İTİBARIYLA SINIFINDA DÜNYADA TEK OLACAK

Doğu Anadolu Gözlemevi Proje Koordinatörü Astrofizikçi Doç. Dr. Cahit  Yeşilyaprak da gözlemevinin içinde ve üzerinde bulunacak sistemden dolayı  inşaatın zor ilerlediğini belirterek, şunları söyledi:

 "2020 yılı içinde ilk ışığını alıp astronomi, uzay, bilim camiasına bu  teleskopu kazandırmış olacağız. Türkiye'nin en büyük 4 metre çaplı, tek parça  aynaya sahip teleskopu... Optik dediğimiz insan gözünün duyarlı olduğu bölgenin  dışında da kırmızı ötesi bölgede de gözlem yapabilen yine Türkiye'nin ilk kırmızı  ötesi teleskopu. Bu çapta dünya üzerinde 4 metre sınıfı yaklaşık 10 küsür  teleskop var ama bizim eklediğimiz birkaç optik ve son teknolojik özelliklerle  beraber bu özellikleri bir arada barındıran dünyada bu sınıfta tek teleskop olacak."

Yeşilyaprak, optik olarak 4 metrede en üst seviyede bir teknolojiyi  Türkiye'ye getirmiş olacaklarını belirterek, tüm tasarım, yazılım kısmının Türk  ekip tarafından yapıldığını aktardı.

"Burada bu enlem boylamda bu çapta dünya üzerinde teleskop yok." diyen Yeşilyaprak, şunları kaydetti:

"Büyük teleskopların tamamına baktığımızda Havai ve Şili'de var. Orada  gündüz olduğunda, burası gece oludğu için oradaki projelerin devamı için şu anda  burası cazip bir yer haline geldi. Bütün dünyanın astronomi ve bilim camiasının  gözü bu teleskopta. Nedeni, gece gündüz farkını ortadan kaldıracak enlem ve  boylamdayız. Erzurum'da kar yağışının fazla ancak nemin az olması, havanın soğuk  olması, astronomik açıdan en önemli kriterlerden biri. Biz kırmızı ötesi gözlem  yapacağımız için soğuk hava ideal bir durum. Kar yağışı da atmosferi temizlediği  için önemli."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 35
 • ozo 2 yıl önce Şikayet Et
  Yapıldığı konum itibariyle bölgeyi az çok bilen biri olarak kışın tipi nedeniyle çat yolunun trafiğe kapandığı, konaklı kayak merkezine yine tipiden dolayı bazı günler çıkılamadığı na çokça şahit olmuş biri olarak kışın ulaşımdaki sıkıntıları da düşünüp önlemini almışlardır umarım inş. vatandaşlara da ziyaret ettirirler bizlerde sonsuzluğa bakabiliriz...
  Cevapla
 • okan 2 yıl önce Şikayet Et
  neden oraya takım elbise ile giderler anlamıyorum.
  Cevapla
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Bazı cahil yorumlara fena gülüyorken bir yandanda içim acıyor. Erzurumun türkiyenin en açık havalı şehri en iyi rakımlı şehirlerimizden olduğunu bilmeden oradaki insanları ve tarihi bilmeden yaptığınız ahmakça yorumlarınızdan ötürü sizlerden utanıyorum. Sizlerden ötürü Erzurum halkından sizlerin adına özür diliyorum... Yazıklar olsun hepinize az da olsa memleketiniz tanıyın!
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Bazı yorumcular ne yazdıklarını bilmeden sırf kendi şehirleri değil de Erzurum diye eleştirmeyi bile bilmeden atıp tutmuşlar. Erzurum soğuk ama bulutlu değil. Yılın 250 günü açık hava var. Ayrıca soğuk ve yüksek yerler bu tür projeler için daha uygun. Eleştirmeden önce projenin ayrıntılarını okuyun. Ufkunuz gelişsin.
  Cevapla
 • afy 2 yıl önce Şikayet Et
  chp 10 gün sonrasını göremiyor devlete talip . chp li gör gör
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle