Altay için İngilizler'den teklif!

Almanya, daha önce Türkiye aleyhine AB'ye başvurmuş, ama olumsuz cevap almıştı. Şimdi ise Türkiye'ye silah ambargosu ihtimali konuşulurken, İngilizler'den 'Altay' hamlesi geldi.

Altay için İngilizler'den teklif!
Altay için İngilizler'den teklif!
GİRİŞ 16.09.2017 12:29 GÜNCELLEME 16.09.2017 12:30
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Almanya, Türkiye'ye silah ihracatını durdurdu. Bu durumun ambargoya dönüştürülmesi halinde, ‘Altay tankı’ motoru için alternatif, İngilizlerden geldi. Caterpillar şirketi, yeni nesil “CV12” tipi motoru teklif etti.

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre; Altay tankının prototip üretiminde Alman MTU motoru kullanılmıştı. Seri üretimde de MTU motorlarının kullanılması planlanıyordu. Ancak Almanya’nın Türkiye’ye yönelik tehditkâr tavırları, soru işaretlerine neden olunca, tank motoru konusunda alternatif arayışı başladı.

TÜRKİYE'DE ÜRETİM GÜNDEMDE

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) İngiliz Caterpillar firması ile görüşmelere başladı. SSM ile Caterpillar firması arasındaki ilk temas Ankara’da, ikinci temas İngiltere’de düzenlenen DSEI savunma sanayii fuarında yapıldı. İngiliz firmasının, Altay tankında kullanılmak üzere yeni nesil “CV12” tipi motoru teklif ettiği belirtildi. İngiliz yetkililer, bu motorun Türkiye’de üretilmesine de olumlu baktıklarını bildirdi. Aynı motor İngiliz ordusu için üretilen Challenger tanklarında da kullanılıyor.

UZUN VADEDE HEDEF 1000

İlk pakette 250 Altay tankı üretilmesi bekleniyor. Uzun vadede toplam 1000 tank üretilmesi hedefleniyor. Altay tankının prototip üretimini Koç Grubu’na bağlı OTOKAR gerçekleştirdi. Ancak seri üretim için OTOKAR ile sözleşme imzalanmadı. Seri üretim ihalesinde OTOKAR, BMC’nin yer aldığı Alman ortaklı RBSS konsorsiyumu ve Türk-İngiliz ortaklığı FNSS ile yarışıyor.

İBRE İNGİLTERE'YE KAYIYOR

Türkiye; milli gemi, milli denizaltı, milli tank gibi projelerin güç grubu üretiminde uzun yıllardır Almanya ile işbirliği yapıyordu. Diplomatik gelişmeler bu kez İngiltere ile yeni bir pencere açılmasına vesile oldu ve motor teknolojisinde İngiltere ile işbirliğine yönelim başladı. Türkiye ile İngiltere, “TF-X” olarak adlandırılan Türkiye’nin milli savaş uçağı projesinde de işbirliği yapıyor. Plana göre, yerli savaş uçağının motoru İngiltere’den teknoloji desteği alınarak geliştirilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 95
 • Dikkat Çeken İnsan 2 yıl önce Şikayet Et
  Peki biz neden o motoru yapmıyoruz ?
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  ingilizlerle savaş uçağının üstüne birde tank çalışması yapacağız haa...şu sıralar neye ihtiyacımız varsa bu ülkeden yardım geliyor. nükleer denizaltı istesek onuda verirler, bunlar heralde hilafeti kaldırdıkları gibi geri getirecekler.
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Medya yıllarca altayı tek başımıza üretebiliriz diye haber yapıyordu hatta 2017 de ürettiğimiz arabada yollarda olacaktı şimdi çoğu şey için ingilizlerden medet umuyoruz bence hiç yapmayın daha iyi ilerde savaş olsa tüfekle savaşalım onların bize yapacağı bir şeyden hayır gelmez
  Cevapla
 • Hak 2 yıl önce Şikayet Et
  maşaallah hem yerli hemde milli. Kıskananlar çatlasın.
  Cevapla
 • Asker 2 yıl önce Şikayet Et
  Alman g3 rus biksisi alman mg3 abd uçaksavarı 4 yılı aşkın zamandır dogudayim tiksindim Birtane yerli silah yok güzel gelişmeler var çok ağır işliyor bir vatandaş olarak hem sivil hem askeri alanda herşeyin yüzde yüz yerli olmasını istiyorum artı İngiltere bizim ebedi düşmanımız şeytanla iş birliğini bir Karadenizli olarak kabul etmiyorum .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle