Danıştay'dan memurlara müjdeli haber!

Danıştay, anne ve babası bakıma muhtaç olan memurların tayin isteyebileceğine karar verdi.

Danıştay'dan memurlara müjdeli haber!
Danıştay'dan memurlara müjdeli haber!
GİRİŞ 16.09.2017 14:24 GÜNCELLEME 18.09.2017 09:22
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde memur olarak görev yapan bir kişi, anne ve babasının sağlık özrü sebebiyle Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi emrine tayin edilmek üzere idareden muvafakat verilmesini talep etti. Talep, Gümüşhane Üniversitesinden diğer kamu kurumlarına naklen geçmek isteyen idari personele muvafakat verilmesine ilişkin usul ve esaslarda belirtilen şartları taşımadığı ve hizmetine ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle reddedildi.

MEMUR DAVA AÇTI

Memur, işlemin iptali için Trabzon İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Trabzon İdare Mahkemesi, davalı idarece kadro ve ihtiyaç durumu ile kamu hizmetinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi için gerekli şartlar gözetilerek, davacının kurumlar arası naklen atanmasına muvafakat verilmediği sonucuna vardı. Mahkeme, dava konusu işlemde kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından hukuka aykırılık görülmediği gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.
 
Bakıma muhtaç babasının tedavisi için tayin talebi reddedilen davacı memur, kararı temyiz etti.

EMSAL KARAR

Dava dosyasını yeniden değerlendiren danıştay 2. dairesi, emsal bir karara imza attı ve memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabileceği hatırlatıldı.

Danıştay kararında, davacının babası hakkında düzenlenen 7 Ağustos 2009 tarihli Tokat Devlet Hastanesi Baştabipliği Özürlü Sağlık Kurulu Raporu'nda kişinin yüzde 70 oranında özürlü olduğu vurgulandı. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin raporunda hastanın nöroloji uzmanı olan herhangi bir yerde bakımının ve takibinin uygun olduğu; ancak, Trabzon İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin raporunda ise kişinin başkasının güç ve yardımına ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

KARAR METNİ
 
Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Davacının annesi hakkında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi'nce düzenlenen  raporda da kişide yaygın anksiyete bozukluğu ve hafif derecede demansiel bulgular tespit edildiği görülmektedir. Bu durumda; ilgili mevzuat ile dosyadaki bilgi ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde davalı idarece kadro ve ihtiyaç durumu ile kamu hizmetinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi için gerekli şartlar  gözetilerek, ilgilinin Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi emrine naklen atanmasına muvafakat verilmediği belirtilmiştir. Bununla birlikte; ilgili mevzuat gereğince davacının mevcut görev yerinin kanunen bakmakla yükümlü bulunduğu anne ve babasının her ikisinin de bakıma muhtaç olmaları sebebiyle  sağlık durumlarını tehlikeye düşüreceği dikkate alındığında, davalı idarece davacı hakkında tesis edilen işlemde hukuka uyarlık, davanın reddi yolunda verilen idare mahkemesi kararında ise hukuki isabet bulunmamaktadır. Davacının temyiz talebinin kabulüyle Trabzon idare mahkemesince verilen kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" denildi.
 
Danıştay 2. Dairesi, kararla, kamu görevinin önemli olmakla birlikte, sağlığın da önemli bir konu olduğunu hatırlatarak, bu tür durumlarda insan sağlının ön planda tutulması gerektiğine karar vermiş oldu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 15
 • yiğido 5 yıl önce Şikayet Et
  herşey memurlara işliyor işçinin hali ne olacak onu düşünen yok işci resmen köle olmuş yazık
  Cevapla
 • Ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  Memur devlet adamıdır. Ben memur değilim ama bu kadar da memurlugun ayaklar altına alınacak derecede olduğuna inanmıyorum. Bunlar olabilecek haklar. Sen de ol senin de olsun. Fakat işte yok üretim yok kardeşim. Ülkenin atılım yapması için bazı şeyleri gözden çıkarması lazım. Bunları öne sürüp de hakkını arama. İsteyeceksen daha mantıklı bahaneler bul. Hükümet görevini bı şekilde yapmaya çalışiyor. Sen ne yapıyorsun ona bak. Eğitim sistemini eleştirme. Sen mucit ol. Bak adama dünyaya kafa tutuyor. Ama ne adam. Çoğu giderse korkusuyla yaşıyor. Çünkü bu zamana kadar kimse arkasında durmamış. Bilen bilir. Allah Razı Olsun. Dualarımız seninle. Allah Yar ve Yardımcın olsun.
  Cevapla
 • ali 5 yıl önce Şikayet Et
  sözleşmeli personele kadro verin arkadaş. yeter artık
  Cevapla
 • aliye 5 yıl önce Şikayet Et
  evet arkadaş. sözleşmeliye...taşerona...herkese kadro verin. o kişilerin islerine de yeni taşeron ve sözleşmeli elemanlar alın artık....yeter bee..
  Cevapla
 • Hakan 5 yıl önce Şikayet Et
  Zaten milyonlarca özel sektör çalışanı kaynayan kazan türkiye buradan patlayacak önünüde alamayacaklar.
  Cevapla
 • hakan 5 yıl önce Şikayet Et
  özel sektör insanî çalıştırır ...devlet memuruna bakar... sen bakılan değil çalışan ol arkadaş...
  Cevapla
 • Hakan 5 yıl önce Şikayet Et
  Ulan Türkiye'de memur olmak varmış ya
  Cevapla
 • Anadolu 'lu 5 yıl önce Şikayet Et
  olsaydın bir manin mi var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle