BKM dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), sosyal medya kanalları ve mobil uygulamalar üzerinden son günlerde artan sahte kampanyalara karşı tüketicilere uyarıda bulundu

BKM dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı
BKM dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı
GİRİŞ 13.09.2017 14:28 GÜNCELLEME 13.09.2017 14:28
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

BKM, sosyal medyada çok sayıda güvenilir markanın unvan, logo ve benzeri kurumsal kimlik bilgileri kullanılarak ve internet siteleri taklit edilerek sahte kampanya kurgularıyla yapılan dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı.

Kurum, tüketicilerin bu tür girişimlerden korunmaları için kampanya içeriğini ilgili markanın orijinal ve güvenilir internet sitesinden kontrol ve teyit etmesi büyük önem taşıdığını bildirdi.

Dolandırıcılığın çalışma prensibi oldukça basit olduğunu beliten kurum, sosyal medya kullanıcılarına, bilindik pek çok markaya ait sahte indirim kuponları veya hediye çekleri kullanımı içeren mesajlarla birlikte 'link'ler ilettiklerini, kullanıcıların bu 'link'lerle markaların sitelerine birebir benzeyen sahte sitelere yönlendirilerek, kişisel ve finansal bilgileri elde edilmeye çalışıldığını açıkladı.

Kullanıcıların karşılaşabileceği durumlar insanların korku, heyecan, heves gibi belli duygularını kontrol altına almak isteyen 'sosyal mühendislik' yöntemleri neticesinde şifre ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesini hedeflendiğini vurgulayan BKM, sosyal medya kanalları dışında dolandırıcıların kullandığı senaryolardan birkaç tanesini şöyle açıkladı:

Hesabınızdan/kartınızdan işlem gerçekleştirilmiş. İşlemi iptal etmek/iade almak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.

Hesaplarınıza Rusya'dan siber saldırı gerçekleştiriliyor. Hesaplarınıza bloke koymak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.

Geriye dönük kredi/kredi kartı ücretlerini iade edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.

Sigorta primlerinizi iptal edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.

SAHTE KAMPANYALARDAN VE DOLANDIRICILARDAN KORUNMA YOLLARI

Kart ve bankacılık işlemlerinin daha güvenli gerçekleştirip bilgilerin koruması birkaç küçük tedbir ile mümkün olduğunu bildiren BKM, tüketicilere cazip teklifler sunan, inandırıcı senaryolarla kişisel ve finansal bilgilerine ulaşmayı hedefleyen bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı şu tavsiyelerde bulundu:

Şifrenizi ve finansal bilgilerinizi her ne olursa olsun telefon, SMS veya e-posta aracılığıyla size ulaşan kimseyle paylaşmayın/tuşlamayın.

Herhangi bir kampanya içeriğinin ilgili markaya ait olup olmadığını, markanın orijinal ve güvenilir internet adresinden kontrol edin.

Kampanya içeriğinde kullanılan bağlantının ilgili markanın orijinal ve güvenilir internet adresiyle birebir aynı olduğundan emin olun.

Banka logosu ve adı kullanılsa dahi kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara ve sitelere yanıt vermeyin.

SMS ile gelen şifrelerinizi, kart bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın/tuşlamayın.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • Nevşehirli 5 yıl önce Şikayet Et
  Zaten bankaların kendileri dolandırıcı.Hırsız aramaya gerek yok.
  Cevapla
 • adalet 5 yıl önce Şikayet Et
  Hırsızın elini kesin
  Cevapla
 • SSK EMEKLİSİ 5 yıl önce Şikayet Et
  BEN tüm kredi kartlarını kapattırdım ,şimdi hiç bir derdim tasam kaygım yıllık aidattı yok oy du buy du şuy du her ay atemelere veya bankalara uğrama sıkıntım bitti darısı herkese
  Cevapla
 • Adiga81 5 yıl önce Şikayet Et
  Her ay atm lere gitmek yerine fatura kuyruklarında beklersin artık.
  Cevapla
 • Temel candan 5 yıl önce Şikayet Et
  Bana sms bayramda geldi marketten ucyüz tl kazandiniz diye
  Cevapla
 • Cengiz Y 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu sahtekarlar belirlenip cezası verilemiyor mu?Elektronik dolandırıcılık cezası ağırlaştırılmalı.Gerçi hapise atsak da bizim vergilerimizle besliyorlar.Daha çok vergi toplanılması demek.
  Cevapla
 • Adiga81 5 yıl önce Şikayet Et
  Adam şirketi kuruyor, milleti dolandırıyor iki ay sonra şirketi kapatıyor. Başka bir şirket açıyor. Her biri başka şahısların üstüne. Üstelik bu şirketlerden şirket sahiplerinin bile haberi yok.
  Cevapla
 • Mr Spak 5 yıl önce Şikayet Et
  Ceza var ceza var ceza titretmiyorsa aksine mola vermek gibi olursa polis ne yapsin gucsuz insan ne yapsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle