Terör hasarına 2.6 milyar TL gitti

Bakan Özhaseki, terörden zarar gören yerlerde az hasarlı, ağır hasarlı binaların yapımı, altyapı ve yeni konutlar için 2.6 milyar TL'lik harcama yapıldığını söyledi

Terör hasarına 2.6 milyar TL gitti
Terör hasarına 2.6 milyar TL gitti
GİRİŞ 08.09.2017 05:59 GÜNCELLEME 08.09.2017 06:02
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün gerçekleşen Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, terörden zarar gören yerlerdeki çalışmalar ve deprem tehlikesi bulunan yerlerdeki kentsel dönüşüm başlıklarında iki ayrı sunum yaptı. Bakan Özhaseki, terörden zarar gören yerlerde yapılan çalışmalara dair sunumunda terör eylemlerinden zarar gören Diyarbakır Sur, Şırnak Merkez, Cizre, Silopi ve İdil ilçeleri, Mardin Nusaybin ve Hakkari Yüksekova ilçelerinde 43 bin 42’si az hasarlı, 26 bin 786’sı ağır hasarlı ve yıkık olmak üzere yaklaşık 70 bin konut ve işyerinin zarar gördüğü bilgisini verdi.

Riskli alan ilanı

Özhaseki, sunumunda, “Operasyonların sona ermesinden sonra Bakanlığımızca sahada zarar tespit çalışmaları yapılmış, yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında önce yıkıntı halindeki tüm binalar temizlenmiş, daha sonra plan ve proje safhasına geçilmiş olup, binlerce konutun yapımına başlanmıştır.

Ayrıca zarar gören bölgeler Bakanlar Kurulu kararları ile riski alan ilan edilmiştir” bilgisini de paylaştı.Bugüne kadar az hasarlı binaların onarımı, ağır hasarlı binaların yıkımı, eşya zararlarının tazmini, altyapı ve yeni konutların yapımı için yaklaşık 2 milyar 600 milyon TL harcama yapıldığını kaydeden Özhaseki, hak sahiplerinin konutlarının teslimine başlandığını ve teslimlerin Diyarbakır Sur içi hariç altı ay içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

Diyarbakır’daki konutların tesliminin ise daha sonra başlayabileceğini ifade eden Özhaseki, bölgedeki şartlar nedeniyle çalışmaların diğer yerlere göre daha ağır devam ettiğini söyledi. Bakan Özhaseki ayrıca belediyelere kayyım atanması ile birlikte vatandaşlara belediyecilik hizmetleri sunulmaya başlandığını da söyledi.

Ekonomi canlanacak

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde de ülke ekonomisine 150 milyar kaynak sağlanacağını ifade ederek, “İstihdam artacak, inşaat sektörü canlanacak.

Kentsel dönüşümle ilgili dört senede ulaşabildiğimiz insan sayısı 3 milyon civarında. Birkaç sene içerisinde en az 30 milyonu ilgilendirecek bir kentsel dönüşüme gireceğiz” değerlendirmesi de yaptı.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
özhaseki
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Serpil 4 yıl önce Şikayet Et
    Tabi ki evi olanların evi dönüşsün olmayanlar çok önemli değil zaten onlarla ilgili hiç bir proje geliştirmeyin Sn. bakan. Devlet her vatandaşını düşünmeli ve çözüm üretmek vazifesidir.
    Cevapla