Kazazedeye 835 bin lira

Her bayram yaşanan trafik kazalarının bu yıl da yaşanmaması için sürücülere uyarılar yapılırken; hukukçular olası kaza durumunda kazazedelerin hakları konusunda uyarıda bulundu.

Kazazedeye 835 bin lira
Kazazedeye 835 bin lira
GİRİŞ 31.08.2017 11:21 GÜNCELLEME 31.08.2017 11:24

Kazalarda mağdur olan vatandaşın, yeterli bilgiye sahip olmadığını belirten Avukat Erhan Balaman "Herhangi bir trafik kazası meydana geldiğinde asgari sigorta teminatları kişi başı ölüm ve ömür boyu bakıma muhtaçlık hallerinde 330 bin liradır. Bu rakam bakıcı gideriyle birlikte 660 bin liraya kadar çıkar" diye konuştu.

Balaman, özellikle bakıcı gideri tazminatının pek bilinmediğine dikkat çekerek, "Birçok kazazede hakkı olan bu tazminatı almıyor. Yine otobüs gibi toplu taşıma araçlarında trafik sigortası ve kasko sigortasının haricinde 'Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası' bulunmakta. Yaralanmalı ya da ölümlü kazada, koltuk sigortasından 175 bin lira tazminat alınır" ifadesini kullandı.

Koltuk sigortasının trafik veya kasko sigortasından ayrı olarak alındığını ifade eden Balaman, şöyle devam etti: "Örneğin; sakat kalmış bir kazazede, koşulları uygunsa hem 330 bin lira sakatlık tazminatı, hem 330 bin lira bakıcı gideri tazminatı, hem de 175 bin lira koltuk ferdi kaza sigortası olmak üzere toplam 835 bin lira tazminat alabilecektir.".

KAYNAK: TAKVİM