Maliye elektronik ticareti izlemeye alıyor

Maliye Bakanlığı, elektronik ticaretle ilgili her tür bilgiyi online olarak toplayacak.

Maliye elektronik ticareti izlemeye alıyor
Maliye elektronik ticareti izlemeye alıyor
GİRİŞ 30.08.2017 13:55 GÜNCELLEME 30.08.2017 14:00
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanlığı internette özellikle konut ve araç alım satımıyla ilgili faaliyet gösteren aracılık şirketlerini takibe almaya hazırlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın konuyla ilgili olarak hazırladığı tebliğ taslağı görüşe açıldı.

İlgili kurum ve kuruluşlar taslakla ilgili görüş ve önerilerini 22 Eylül’e kadar gönderebilecekler. Taslağa göre Maliye Bakanlığı, elektronik ticaretle ilgili her türlü bilgileri artık online olarak toplayacak. İnternet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkuller ile motorlu araçların satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri, ilanlara ait bilgileri en geç 1 Ocak 2018’den itibaren aylık dönemler halinde elektronik ortamda Maliye Bakanlığı’na gönderecekler. 

Maliye’ye gönderilecek bilgilerin içeriğinde ilanın kimin tarafından verildiği, ilanın konut, arsa, gayrimenkul, motorlu taşıt olarak cinsi, metrekaresi ve fiyat bilgisi yer alacak. 

BİLDİRİLMEYEN İLANA CEZA 

Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere, her bir ilan için 350 liradan bin 400 liraya kadar özel usulsüzlük cezası uygulanacak. İnternet üzerinden satılan malları taşıyan firmalar da alıcı ve satıcıya ilişkin bilgileri bakanlığa bildirecek. Gönderici ve alıcılar yurtdışındaysa da bilgi aktarılması zorunlu olacak. Bankaların yanı sıra ödeme hizmeti sağlayıcıları da Maliye’ye bilgi vermekle yükümlü olacak. 

1 OCAK 2018’E KADAR SÜRE TANINACAK 

Aracı hizmet sağlayıcıları, internet reklamcılığı hizmet ile internet ortamında ilan yayınlayanlar 1 Ocak 2018’de e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçecekler.

E-FATURAYA GEÇİLECEK 

E-ticaret yapanlara e-fatura ve e-arşiv zorunluluğunun kapsamı genişletilecek. Brüt satış tutarı 1-5 milyon lira arasında olanlar isterlerse e-fatura düzenleyecek ancak e-arşiv tutmak zorunda olacak. Brüt satış tutarı 5 milyon lirayı aşanlar açısından ise hem e-fatura, hem de e-arşiv zorunlu olacak.

YORUMLAR 10
 • Yasin 5 yıl önce Şikayet Et
  Özgür olduğumuz tek yer internetti onu da kısıtlaya kısıtlaya bıktırdılar artık
  Cevapla
 • şaşkın 5 yıl önce Şikayet Et
  şimdi adam ilanı verdi, satılıp satılmadığı takibini yapamaz ki site sahibi. satıcının telefon bilgileri mevcut ilanlarda. ücretsiz ilan alıp birde takibini mi yapacaklar? bu uygulama büyük paralar kazanan 5 holding'in kazançlarını arttırmakla kalmaz, tekelleştirir. rekabeti ve yazılımı Türkiye'de bitirir, serbest piyasa ve yenilikçiliği tıkar. sonra teknoloji alıyoruz, yazılım yapamıyoruz, gelişemiyoruz diye dert yanarız. maliye ve ilgili birimler gündemi 15 yıl geriden takip ediyor. bence devlet müdahil olmasın. haldinglerin kazançlarına kazançlar katmaksa güzel fikir.
  Cevapla
 • Şenol 5 yıl önce Şikayet Et
  Para para para
  Cevapla
 • Engin 5 yıl önce Şikayet Et
  Yurtdışından alışveriş yapılamıyor. Yüksek vergi Oldukça pahalı Düşük gelir Ufak maaş artışları. 2019 da görüşürüz.
  Cevapla
 • Fatih 5 yıl önce Şikayet Et
  2019 da cebine 200 lira koyayım da benim dediğim adaya oy ver.
  Cevapla
 • Memedin 5 yıl önce Şikayet Et
  400 lira ceza!!!! Paramı onlar icin bu ceza az
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle